Poniedziałek, 21 maja 2018. Imieniny Jana, Moniki, Wiktora

Rondo Tajnej Organizacji Nauczycielskiej

2014-11-03 08:50:39 (ost. akt: 2014-11-03 09:15:04)
W uroczystej Mszy Świętej brały udział delegacje ze szkół powiatu

W uroczystej Mszy Świętej brały udział delegacje ze szkół powiatu

Autor zdjęcia: fot. ae

Podziel się:

Związek Nauczycielstwa Polskiego z Prezes Marzeną Więckowską na czele oraz władze Żuromina z Burmistrzem Zbigniewem Noskiem uroczyście nadały nazwę jednemu z rond w Żurominie.

Adam Ejnik
a.ejnik@kurierzurominski.pl

Rondo imienia Tajnej Organizacji Nauczycielskiej – tabliczka z taką nazwą zdobi skrzyżowanie o ruchu okrężnym przy ulicach Wyzwolenia i Jana Pawła II przy wylocie z Żuromina w stronę Poniatowa.

W piątek 17 października, tuż po Dniu Edukacji Narodowej władze miasta oraz ZNP uroczyście przecięły wstęgę, nadając symbolicznie nazwę rondu.

Władze przyjęły nazwę
O nadaniu nazwy rondu Tajnej Organizacji Nauczycielskiej wnioskował Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Nauczycielstwa Polskiego w Żurominie. Wnioskodawcy wyjaśnili, że chcą oddać cześć tym, którzy poświęcali się dla dobra naszego społeczeństwa, ryzykując własne życie. Radni nazwę przyjęli 29 sierpnia.

Huczne uroczystości
Uroczystości nadania nazwy rozpoczęły się Mszą Świętą. Następnie prezes Marzena Więckowska wraz z emerytowanymi nauczycielami oraz władzami miasta przecięły symboliczną wstęgę, odsłaniając nazwę Ronda. Potem uroczystości przeniosły się do Chamska, gdzie w odrestaurowanym pałacyku prezes Więckowska przywitała gości.
Wśród nich znaleźli się Wiceprezes Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego Grzegorz Gruchlik, Teresa Domagalska Prezesa Oddziału ZNP w Sierpcu oraz Stanisław Nisztor Prezes Oddziału Płock. Był również, ksiądz Dziekan Kazimierz Kowalski, przedstawiciel Delegatury Kuratorium Oświaty w Ciechanowie, Wojciech Zaborowski, Renata Drążewska Dyrektor Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, Oddział Ciechanów, Janusz Welenc Starosta Powiatu Żuromińskiego, Barbara Michalska Wiceprzewodniczącą Rady Miasta i Gminy Żuromin, Zbigniew Nosek Burmistrz Gminy i Miasta Żuromin, Tadeusz Burakowski Wójt Gminy Kuczbork, Ryszard Gałka Wójt Gminy Lutocin, Krzysztof Ziółkowski Wójt Gminy Lubowidz, Dyrektor Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu Jerzy Piotrowski, Dyrektora Żuromińskiego Centrum Kultury Piotr Wlizło, dyrektorzy szkół i placówek oświatowych powiatu żuromińskiego, Roman Pawlak i Krystyna Kowalska opiekunowie Zespołu Artystycznego Związku Nauczycielstwa Polskiego. Byliśmy również my Kurier Żuromiński.
Sławomir Dąbrowski przypomniał zebranym w 75 - rocznicę powstania TON-u nazwiska nauczycieli, którzy podczas okupacji prowadzili tajne komplety.
Następnie Prezes Marzena Więckowska w imieniu ZNP uhonorowała statuetką „Przyjaciel Oddziału Powiatowego ZNP” osoby wspierające działania Związku na terenie powiatu żuromińskiego.
Wyróżnieni zostali:
1. Barbara Michalska wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Żurominie
2. Zbigniew Nosek Burmistrz Gminy i Miasta Żuromin
3. Ryszard Gałka wójt Gminy Lutocin
4. Janusz Welenc starostę Żuromińskiego
5. Tadeusz Burakowski wójta Gminy Kuczbork
6. Andrzej Szymański Burmistrz Gminy i Miasta Bieżuń
7. Krzysztof Ziółkowski wójta Gminy Lubowidz
8. Piotr Kostrzewski wójt Gminy Siemiątkowo
9. Jerzy Piotrowski dyrektor Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu
10. Piotr Wlizło Dyrektor Żuromińskiego Centrum Kultury w Żurominie
Oprócz Samorządowców ZNP wyróżniło dyrektorów wszystkich szkół w powiecie, których, wybaczcie Państwo, wszystkich wymieniać nie będziemy.
Ponadto ZNP podziękował nauczycielom, którzy zakończyli pracę w szkołach: Mariannie Żbikowskiej pedagog z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Żurominie, Irenie Wyźlic – z SSP Poniatowo, Tadeuszowi Kosińskiemu – z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Żuromina.

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ? #1538104 | 188.33.*.* 8 lis 2014 18:19

  Przechrzta to żydówka? bij ż... kto w Boga wierzy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. pytanie #1536066 | 78.88.*.* 7 lis 2014 06:46

  Za co konkretnie te nagrody poz. 1-10? Co ci ludzie zrobili takiego ważnego? Nawet jak zrobili to w ramach swoich obowiązków w wykonywanej pracy. Pomijane są osoby, które coś robią od siebie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. pora #1533271 | 79.191.*.* 4 lis 2014 21:58

  Totalna porażka a szczególnie ta przechrzta karierowiczka odznaczająca i dająca nagrody jak za komuny.

  Ocena komentarza: warty uwagi (32) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. uuu #1533092 | 85.113.*.* 4 lis 2014 19:40

  Qźwa ŻENADA i OBRZYDZENIE

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Pokręt #1531732 | 46.113.*.* 3 lis 2014 19:02

  Proponowałem świetne rozwiązanie nazw rond ale żaden radny nie kumaty i nie czyta kuriera w necie.Otóż ronda powinny nazywać się z zachodu na wschód a ich nazwy takie,przy cmentarzu I Rondo JPII, przy magazynach II Rondo JPII,pod Franciszkowo III Rondo JPII. Biskup byłby w niebo wzięty, proboszcz by awansował, wierni mogliby dowolną ilość razy w roku święcić te miejsca(za co łaska) i co najważniejsze, taki patron nie dopuści do wypadku. Jestem rozczarowany.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (6)