Czwartek, 4 czerwca 2020. Imieniny Christy, Helgi, Karola

Kto zadba o rzekę

2014-11-05 15:14:15 (ost. akt: 2014-11-05 15:22:52)
Tak dziś wygląda niewielka rzeka na granicy powiatów

Tak dziś wygląda niewielka rzeka na granicy powiatów

Podziel się:

Trwają pracę nad regulacją rzeki Miłotka, która przepływa przez 3 sołectwa naszego powiatu. Prace zakończyły się już w powiecie mławskim, jednak na terenie naszego powiatu jeszcze trwają i przybierają groteskowe kształty.

Wiesław Paszta
redakcja@kurierzurominski.pl


Co dalej z Miłotką? Oburzenie rolników mających łąki w pobliżu rzeczki Miłotki sięga zenitu. Ślimaczącym się od ponad dwóch lat prac przy jej regulacji nie widać końca.

Mała rzeczka płynąca przez trzy sołectwa powiatu żuromińskiego jest obecnie wąskim, zarośniętym zielona rzęsą, poprzegradzanym bobrowymi żeremiami i siedliskiem komarów
ściekiem.
- Pod koniec 2012 roku rozpoczęły się prace przy uregulowaniu brzegów i wycince nadbrzeżnych drzew – mówi sołtys Miłotek Grzegorz Giżyński.
Prace te miały na celu zabezpieczenie właścicieli przylegających do rzeki łąk przed podtopieniami. Przywieziono nawet koparkę, ale jak okazało się, była za ciężka, aby prowadzić prace nad brzegami.
- Jedyne, co się udało, to wycięto część drzew, a drewno wywieziono i od wiosny 2013 roku więcej firma prowadząca prace nie pojawiła się aż do jesieni 2014 roku – relacjonuje Giżyński.

Interwencje
W dniu 21 sierpnia 2014 roku zostało wysłane droga elektroniczną zapytanie w powyższej sprawie do burmistrza gminy i miasta Żuromin:

1. Co się stało z rozpoczętą inwestycją i dlaczego ja przerwano,
2. Czy będą lub czy są podejmowane jakieś kroki w celu dokończenia zadania.

W odpowiedzi w dniu 25 sierpnia br. UGiM informuje:
Witam,
w odpowiedzi na Pana e-mail Urząd Gminy i Miasta informuję, że konserwacją rzeki Miłotki zajmuje się Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Warszawie Inspektorat w Żurominie ul. Olszewska 7. W związku z powyższym proszę o skierowanie zapytania do w/w instytucji. Z poważaniem z up. burmistrza Maria Jędrzejewska.
Tego samego dnia zostaje wysłane takie same zapytanie do mgr inż. Tomasza Rochowicza – kierownika Inspektoratu Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Żurominie.

Ponowne prace
Niestety odpowiedzi na ten e-mail ze z strony kierownika Inspektoratu nie ma, ale coś się zaczyna dziać. Po koniec sierpnia pojawia się koparka i o dziwo taka sama jak rok temu. Maszyna intensywnie pracuje przez dwa dni, a następnie przez trzy tygodnie stoi obok rzeki. Pojawiają się także dwaj pracownicy, którzy wykaszają ręcznie oba brzegi rzeki, przygotowując prawdopodobnie teren pod pracę koparki. - W październiku podjeżdża platforma, na która ładowana jest koparka – kontynuuje sołtys Giżyński.
- Na moje pytanie, dlaczego ją zabierają pada odpowiedź: „Mamy przywieźć inną, lżejszą”. Minęło od tej chwili prawie trzy tygodnie i dalej ani koparki, ani pracowników, czyli dalej nic się nie dzieje – podsumowuje sołtys Miłotek Grzegorz Giżyński.

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Argo #1626721 | 89.67.*.* 6 sty 2015 13:50

  Chętnie pomożemy www.argobudowa.pl

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. 123 #1534784 | 78.88.*.* 6 lis 2014 00:44

  Kto jak kto ale na pewno za czyje pieniądze ? znajdzie się " chętny " za unijne pieniądze zadbać o rzekę ! teraz nastały 'wspaniałe " czasy na wszelkiego rodzaju inwestycje , potrzebne czy nie ale dają to trzeba brać . Zgadzam się z wpisem " bobra "

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. bóbr #1534262 | 5.173.*.* 5 lis 2014 17:13

  Rolnicy nie płacą składek na konserwację to i budowy nie ma, a podatków płacić nie chcą. Nie dość,że mają przedsiębiorstwa i powinni być na ZUS-ie a nie krus raz na kwartał trzysta zł. kto ma rzekę przy swojej łące to powinien o nią dbać, niemca trzeba a on by wam pokazał, jak trzeba dbać o rzekę, krowy by nie wchodziły do środka a na brzegach byłoby jak na polu golfowym.

  Ocena komentarza: warty uwagi (16) ! - + odpowiedz na ten komentarz