Piątek, 9 grudnia 2016. Imieniny Anety, Leokadii, Wiesława

Bieżuń. Gala wręczenia nagród i wyróżnień Laureatom XIX edycji Wojewódzkiego Konkursu Poezji im. Stefana Gołębiowskiego

2014-12-03 14:43:13 (ost. akt: 2014-12-03 14:51:42)
Laureaci konkursu

Laureaci konkursu

Podziel się:

W 114. rocznicę urodzin bieżuńskiego Poety Stefana Gołębiowskiego odbyło się podsumowanie XIX Wojewódzkiego Konkursu Poezji Jego Imienia.

Jerzy Piotrowski
redakcja@kurierzurominski.pl

25 listopada 2014 r. do Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu przybyli laureaci Konkursu wraz z opiekunami i bliskimi oraz liczni goście, m.in.: Janusz Welenc – Starosta Żuromiński, Teresa Nowotczyńska-Boczek – wizytator Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegatura w Ciechanowie, Marek Cimochowski – Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Bieżuniu, Grzegorz Jabłoński – Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Bieżuniu, Małgorzata Kraśniewska – Dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Bieżuniu, Waldemar Jacek Cecelski – Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Bieżuniu, Zbigniew Dobrowolski – wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Bieżunia, Aleksander Domeradzki – prezes ZKRP i BWP oraz wielu miłośników poezji.
Po otwarciu Gali przez kierownika Jerzego Piotrowskiego, Dyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu Jan Rzeszotarski przekazał uczniom Gimnazjum im. Stefana Gołębiowskiego wiązankę kwiatów. Kwiaty zostały złożone na grobie Poety. Przed kulminacyjnym momentem uroczystości – ceremonią wręczenia nagród i wyróżnień, głos zabrał Przewodniczący Jury Wiktor Mieszkowski, który przybliżył zebranym kulisy pracy zespołu jurorów, w skład, którego wchodzili też Stanisław Kęsik i Marek Piotrowski.
Nagrody rzeczowe ufundowane przez firmę Cedrob S.A., Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Akademię Humanistyczną im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku, Mazowieckie Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegaturę w Ciechanowie, Starostwo Powiatowe w Żurominie, Urząd Miasta i Gminy w Bieżuniu oraz firmę J. M. Lotus Jerzy Wronowski wręczali dyrektor muzeum Jan Rzeszotarski, starosta Janusz Welenc i wizytator Teresa Nowotczyńska – Boczek.

Nagrodzone utwory zostały odczytane przez uczniów bieżuńskich szkół pod kierunkiem Kingi Rogowskiej oraz Katarzyny Śliwczyńskiej.
Zebrani wysłuchali również wykładu Stefana Nowackiego - ucznia Stefana Gołębiowskiego zatytułowanego „Pasje i miłości Stefana Gołębiowskiego” oraz obejrzeli prezentację przygotowaną przez Izabelę Kubińską.
Na zakończenie, dla uczczenia 114. rocznicy urodzin Stefana Gołębiowskiego oraz uhonorowania laureatów Konkursu Poezji Jego imienia, zabrani wysłuchali koncertu w wykonaniu Elizy Baluk przy akompaniamencie Macieja Baranowskiego.
Miłym akcentem spotkania było przekazanie do zbiorów bieżuńskiego muzeum przez redaktora Romana Kozirkiewicza, kuzyna związanego z Bieżuniem pisarza Ludwika Synoradzkiego, jego dwóch powieści oraz rocznika „Biesiady Literackiej” z 1899 roku.
Starosta żuromiński Janusz Welenc wręczył również Zbigniewowi Dobrowolskiemu w dowód uznania jego wieloletniej pracy społecznej, świeżo wydany album „Przyroda w obiektywie” ukazujący piękno Ziemi Żuromińskiej.
Nie zabrakło również tradycyjnego tortu oraz regionalnego poczęstunku.
Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania Gali wręczenia nagród i wyróżnień laureatom XIX Konkursu Poezji im. Stefana Gołębiowskiego organizatorzy składają serdeczne podziękowania. Przede wszystkim Andrzejowi Goździkowskiemu prezesowi firmy Cedrob S.A., Zbigniewowi Przywitowskiemu prezesowi firmy Złota Kurka S.A., Henrykowi Grześkiewiczowi właścicielowi Gabinetu Weterynaryjnego, Janowi Perłowskiemu, Zbigniewowi Dobrowolskiemu, Sławomirowi Topolewskiemu, a także Marioli i Paulinie Liszewskim oraz Agnieszce Czyżewskiej.



Laureatami tegorocznej edycji Konkursu zostali:
w kategorii I – dzieci szkół podstawowych (nadesłano 108 zestawów wierszy)
I Nagroda – dla Oliwii Wiśniewskiej, SP 20 Włocławek,
II Nagroda – dla Gabrieli Olczuk, SP nr 6 w Płocku,
III Nagroda – dla Ewy Jakubenko, ZSO w Brwinowie,
Wyróżnienie – dla Aleksandry Łuczak, SP nr 20 we Włocławku,
Wyróżnienie – dla Gracjana Przeździaka, SP nr 9 w Siedlcach
Wyróżnienie – dla Pauliny Pękały, SP nr 5 w Mińsku Mazowieckim
W kategorii II – młodzież starsza (nadesłano 86 zestawów wierszy)
I Nagroda – dla Rafała  Vobożila Gimnazjum nr 113  w Warszawie
II Nagroda – dla Natalii Ewy Pastuchy, Gimnazjum w Gliniance,
III Nagroda – dla Mikołaja Mazurowskiego, Gimnazjum Gminne w Dębem Wielkim,
Wyróżnienie – dla Andrzeja Jagiełłowicza, Gimnazjum nr 40 w Warszawie
Wyróżnienie – dla Katarzyny Pietras, Gimnazjum nr 1 w Piastowie
Wyróżnienie – dla Olgi Broze, Gimnazjum nr 145 w Warszawie

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB