Wtorek, 22 maja 2018. Imieniny Emila, Neleny, Romy

Bieżuń. Kolejna porcja historii

2014-12-15 15:29:01 (ost. akt: 2014-12-15 22:56:14)
Makieta z klocków lego przedstawia pałac w Bieżuniu

Makieta z klocków lego przedstawia pałac w Bieżuniu

Podziel się:

28. tom Bieżuńskich Zeszytów Historycznych ujrzał światło dzienne. W piątek 5 grudnia w Bieżuniu odbyła się jego oficjalna promocja.

Wiesław Paszta
redakcja@kurierzurominski.pl

Wśród zaproszonych gości starosta żuromiński Jerzy Rzymowski, burmistrz Miasta i Gminy Bieżuń Andrzej Szymański, prezes bieżuńskiego stowarzyszenia Henryk Grześkiewicz, przewodniczący Kolegium Redakcyjnego Wiktor Mieszkowski, towarzyszyły im małżonki, dyrektor Muzeum Wsi w Sierpcu Jan Rzeszotarski, Żuromińska Grupa Historyczna, dyrektorzy szkół, mieszkańcy Bieżunia i okolic.
- W różnorodności jest piękno i siła. Tematyka naszego ostatniego Zeszytu potwierdza tę regułę i daje podstawę do znalezienia przez Czytelnika artykułów, które swoim charakterem doskonale wpisują się w bieżuńskie wydawnictwo, a są przy tym ciekawe i tematycznie bogate, od typowo historycznych, przez publikacje wspomnieniowe, do historycznych, Tak w słowie wstępnym od redakcji prezentuje 28. Zeszyt Andrzej Szymański – burmistrz Miasta i Gminy Bieżuń.
Faktycznie mamy tu zarówno rysy historyczne jak i społeczne. Czytamy o sowieckiej grupie desantowej „Jack” działającej na naszym terenie. Jej historię krótko przypomniał i opisał w Zeszycie Stanisław Szczitinin, a o Kazimierzu Dyksińskim ps. „Kruczek”- od 1945 roku członku oddziału Ruchu Oporu Armii Krajowej wspomina Jacek Pawłowicz. Ród Sierpskich, Gąsiorów i Gąsiorowskich opisał Paweł Bogdan Gąsiorowski zajmujący się od wielu lat genealogią. Inwentarzem Dóbr Bieżuńskich zainteresował się Jerzy Piotrowski. Z zapisów możemy się dowiedzieć, że we wsi Chamsk, jak wynika z "Inwentarza Stayni Obory y innego Drobu folwarcznego jest wypustek siwy łysy -1, czy nieuczek siwy dwulatek 1". Nie brakuje też artykułu o miłościach i pasjach Stefana Gołębiowskiego. Zeszyt nr 28 to pasjonująca lektura, którą polecamy wszystkim, którym historia naszej Małej Ojczyzny jest bliska. Zeszyt ten powinien znaleźć się w szkolnych i gminnych bibliotekach.
Miłym akcentem tego spotkania było odsłonięcie makiety pałacu Zamoyskich, którą wykonał Bartosz Grześkiewicz. - Mamy nadzieję, że kiedyś popadający w ruinę pałac odzyska swoja świetność – podsumował Henryk Grześkiewicz – prezes bieżuńskiego Stowarzyszenia, umieszczając na koronie pałacu makiety małą biało-czerwona flagę.
Sponsorem wydania 28. Zeszytu była firma „Cedrob”.
Wip

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. uuu #1610003 | 46.204.*.* 16 gru 2014 12:20

    Czemu, Redakcja nie informuje że mamy viceburMISTRZA , kuźwa

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Pokręt #1609836 | 109.243.*.* 16 gru 2014 09:38

    Kapłana nie było?

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)