środa, 23 maja 2018. Imieniny Leoncjusza, Michała, Renaty

Marny budżet Żuromina

2015-01-09 08:57:28 (ost. akt: 2015-01-09 09:01:19)
Rada Miejska przyjęła budżet na 2015 rok

Rada Miejska przyjęła budżet na 2015 rok

Podziel się:

Rada Miejska przyjęła jednogłośnie przyjęła budżet na 2015 rok. Na przyszły rok zaplanowano inwestycje za milion złotych.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Żurominie 30 grudnia podjęli uchwałę budżetową na 2015 rok. Projekt budżetu przygotowała poprzedni burmistrz Zbigniew Nosek.
- Projekt budżetu został przygotowany przez byłego burmistrza Gminy i Miasta Żuromin – wyjaśniła burmistrz Aneta Goliat – Jest on pochodną kilkunastoletniej strategii zarządzania pieniędzmi publicznymi. Uznałam, że podejmowanie jakichkolwiek prób przewartościowania w tak krótkim czasie projektu uchwały budżetowej byłoby bezzasadne.

Radni jednogłośni
Budżet został przyjęty jednogłośnie z niewielkim poprawkami. Radni uznali, że zabezpieczone 100 tys. na rozbudowę Świetlicy Wiejskiej w Rozwozinie to za dużo. Połowę tej kwoty przeznaczono na budowę chodnika przy ulicy Wierzbowej w Żurominie. W budżecie zmieniono również zapis dotyczący budowy lamp przy ścieżce pieszo – rowerowej z Żuromina do Poniatowa. Część lamp została zamontowana w ubiegłym roku. Są to lampy solarne. Okazało się jednak, że w dni mało słoneczne nie spełniają swojego zadania. Lampy po prostu nie świecą (problem ten również na naszych łamach zgłaszali mieszkańcy). Radni nie chcą, żeby kolejne takie lampy stanęły przy chodniku. Zapis został zmieniony. Przy ścieżce prawdopodobnie staną zwykłe lampy.

Rozbudowy nie będzie
Największą dyskusję wywołał wniosek radnych o zmniejszenie kwoty na rozbudowę świetlicy wiejskiej w Rozwozinie. Mówiono o tym na kilku komisjach i na sesji. Pierwotnie w budżecie przeznaczono na świetlicę 100 tys. złotych. Planowano dobudować do istniejącego budynku około 45m2. Część radnych wnioskowała o rezygnację z rozbudowy świetlicy i przeznaczenie 50 tys. na budowę chodnika przy ulicy Wierzbowej w Żurominie. Po przebudowie tej ulicy chodnik po obydwu jej stronach jest w fatalnym stanie.
- Budżet jest bardzo okrojony i nie stać nas na nową inwestycję – mówił radny Leszek Łuczkiewicz – Moim zdaniem nie trzeba dobudowywać czegoś nowego, wystarczy dobrze zaadoptować to, co jest. W budynku można zrobić remont.
Podobnego zdania był radny Andrzej Staroń.
- Uderzmy się w pierś i pomyślmy, ile miejscowości nie ma świetlicy ani kawałka chodnika – mówił Andrzej Staroń – Musimy robić rzeczy, na które na które nas stać, a nie te, które chcemy.

Rozwozińska ostoja kultury

Rozbudowy świetlicy bronił radny Józef Chmielewski. Jego zdaniem zmniejszenie kwoty to ograniczenie kultury i oświaty na wsi. Podkreślał, jak duże znaczenie ma świetlica w Rozwozinie i jak bardzo potrzebne są tam dodatkowe pomieszczenia.
- To jest ostoja kultury, oświaty i rozrywki – mówił Chmielewski.
Jednak zdaniem radnych to za duży koszt dla portfela miejskiego.
- Skoro nie stać nas jako gminy na wydatkowanie kwoty 100 tys. złotych na rozbudowę, a oferowana jest kwota 50 tys., to trzeba się zgodzić na tę kwotę, bo czasami jest tak, że, jak chcemy dużo, możemy nie dostać nic – tłumaczył Chmielewskiemu Andrzej Supko.
Burmistrz Żuromina popierała zmniejszenie kwoty.
- Remont świetlicy wiejskiej w Rozwozinie za 50 tys. i budowę chodnika przy ulicy Wierzbowej uznaję za przejaw racjonalnego wydatkowania pieniędzy publicznych – mówiła Aneta Goliat.
Pomysł poparła większość radnych.

Inwestycje za 1 milion złotych
Jak się okazało, projekt przebudowy świetlicy w Rozwozinie miał pochłonąć 1/11 całego budżetu inwestycyjnego.
W projekcie budżetu inwestycji jest niewiele. Łącznie zaplanowano ich wykonanie za kwotę 1 108 675 zł.
Na terenie miasta zaplanowano przebudowę ulicy Mazowieckiej, budowę chodnika i oświetlenia przy ulicy Wierzbowej, wykup gruntu pod Specjalną Strefę Ekonomiczną, budowa dalszego oświetlenia przy ścieżce pieszo – rowerowej z Żuromina do Poniatowa.
Na terenie gminy zaplanowano przebudowę ulicy Kasztanowej i ulicy Cichej w Chamsku, przebudowa ulicy Wesołej w Kruszewie, zakup wiat przystankowych w Wólce Kliczewskiej, Dębsku i Kliczewie Małym, docieplenie budynku szkoły w Chamsku, budowa oświetlenia ulicy Ługowskiej w Nadratowie lampami solarnymi, budowa oświetlenia przy ulicy parkowej w Chamsku, remont budynku komunalnego w Młudzynie, budowa świetlicy wiejskiej w Nadratowie, remont świetlicy wiejskiej w Rozwozinie, budowa ogrodzenia przy świetlicy w Brudnicach, montaż chłodni w świetlicy w Wiadrowie, montaż centralnego ogrzewania w świetlicy w Raczynach, remont świetlicy wiejskiej w Będzyminie. Zostanie też zakupiony grunt pod plac zabaw w Sadowie, elementy do placu zabaw w Kosewie, wykupiony grunt pod boisko i zagospodarowanie terenu we Franciszkowie, zaplanowano zakup elementów na plac zabaw w Olszewie oraz zakup sprzętu sportowego na plac zabaw w Rzężawach.
Budżet przyjęto jednogłośnie.

Komentarze (42) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. er #1647160 | 164.126.*.* 26 sty 2015 22:48

  wejdzcie troche z butami w gmine kuczbork,to moze i wojt nowy sie obudzi bo narazie to w sen zimowy zapadl

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. xx #1647158 | 164.126.*.* 26 sty 2015 22:45

  oni wszyscy tak rządza w Kuczborku wojt aby w stolek pier..nie pomysli o wsiach zeby sie przejechac zobaczyc czy nie nalezy czasem odsniezyc.Mianowo Osowa jak zwykle zasniezona ale co tam go obchodzi on ma wszedzie blisko.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Zbynio #1639694 | 151.248.*.* 19 sty 2015 21:23

  Powinno być normalnie tak naturalnie jak dotychczas tylko " kolesiostwo" z psl-lu. Całe szczęście, że te towarzystwo nie jest już uprzywilejowaną grupą społeczną.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. taa #1639625 | 178.42.*.* 19 sty 2015 20:25

   A miało nie być układów.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Prawo #1638822 | 178.42.*.* 19 sty 2015 05:14

    Księgowego w Gminie i Mieście Żuromin zatwierdza Rada Gminy zgodnie z ustawą. Tak że nie piszcie że ktoś zatrudnił swoją znajomą PO ma tylko jednego radnego a głosuje piętnastu.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    Pokaż wszystkie komentarze (42)