Piątek, 25 maja 2018. Imieniny Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

Żuromin. Krok bliżej do terenów inwestycyjnych

2015-01-23 15:07:19 (ost. akt: 2015-01-23 15:10:13)
Tereny zaznaczone kolorem niebieskim na których będzie można inwestować na specjalnych warunkach.

Tereny zaznaczone kolorem niebieskim na których będzie można inwestować na specjalnych warunkach.

Podziel się:

Prace związane z powstaniem specjalnej podstrefy ekonomicznej w Żurominie nabierają tempa. Przedstawiciele samorządu spotkali się z przedstawicielami Warmińsko -Mazurskiej Strefy Ekonomicznej w Olsztynie, do której będą należeć żuromińskie tereny inwestycyjne. - Jest plan działania i jeszcze wiele pracy – mówi zastępca burmistrza Żuromina Michał Bodenszac – Tyle lat gadania należy zmienić w chwile działania, bo strefy ekonomiczne przestają być przywilejem, a stają się standardem.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl

Specjalne Strefy Ekonomiczne to teren, na którym działalność gospodarcza jest prowadzona na specjalnych warunkach. Przedsiębiorstwom, które działają w strefie przysługuje pomoc publiczna w formie zwolnienia z podatku dochodowego. Celem funkcjonowania stref jest przyspieszenie rozwoju regionów poprzez m.in. przyciąganie nowych inwestycji, rozwój eksportu i tworzenie nowych miejsc pracy. Pod koniec 2013 roku w Polsce strefy ekonomiczne były zlokalizowane w 151 miastach i 217 gminach. Tereny inwestycyjne w Żurominie będą podstrefą Warmińsko – Mazurskiej Strefy Ekonomicznej. Przez ostatnie kilkanaście lat władze Żuromina zgromadziły ponad 8 hektarów gruntu, na którym miała powstać podstrefa. Teren jest położony przy obwodnicy Żuromina. Nie tworzą go jednak działki leżące obok siebie. Dzielą je grunty nienależące do Gminy i Miasta. W jednym 'kawałku” są cztery działki o łącznej powierzchni 4,87 ha. W poprzednim tygodniu urzędnicy z UGiM spotkali się w Olsztynie z przedstawicielami Warmińsko – Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

- Zabiegaliśmy o to spotkanie – mówi zastępca burmistrza Michał Bodenszac, który w spotkaniu uczestniczył – Lata gadania trzeba zmienić w działanie. Teraz wiemy, co mamy robić – dodaje.
Tereny już są. Strefa będzie tworzona na działkach należących do gminy o powierzchni 4,84. Chociaż planowano zakup kolejnych gruntów, władze zrezygnowały z tego pomysłu. To jednak początek drogi do sukcesu. Jak wyjaśnia Michał Bodenszac, muszą się na to zgodzić radni i podjąć odpowiednią uchwałę. Na najbliższą sesję Rady Miejskiej został zaproszony przedstawiciel Warmińsko – Mazurskiej Strefy, który radnym wyjaśni zasady funkcjonowania, żeby przy podejmowaniu decyzji mieli pełną świadomość, czym jest Strefa. Potem do zarządu Strefy kierowany jest odpowiedni wniosek z odpowiednimi dokumentami. Teren musi zostać uzbrojony. Muszą być drogi dojazdowe, kanalizacja sanitarna, burzowa, prąd. Ostatecznie, czy teren zostanie włączony do Warmińsko – Mazurskich terenów inwestycyjnych zdecyduje Rada Ministrów. To jednak jest połowa sukcesu albo nawet jego początek. Najważniejsze, żeby taką strefę zapełnić firmami.

- Samorząd musi szukać inwestorów, zależy nam na tym, żeby na tym terenie otwierane były przedsiębiorstwa – mówi Michał Bodenszac.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy strefa zacznie funkcjonować. Michał Bodenszac szacuje, że najprawdopodobniej pod koniec 2016 roku.

- Musimy się spieszyć, bo zostajemy w tyle. Niedługo się okaże, że strefa to standard nie przywilej – puentuje Bodenszac.

Komentarze (33) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. STREFA #1650584 | 79.191.*.* 30 sty 2015 09:21

  Do powstania strefy ekonomicznej dzieli nas jeszcze duży szmat czasu wybudowanie dróg dojazdowych sieci kanalizacyjnej linii elektrycznych następnie znalezienie inwestora postawienie zakładów organizacja miejsc pracy rekrutacja (bo zanim to powstanie to zostaną tylko emeryci i ręciści puste domy i mieszkania) obym się myliła i wszystko sprawnie w ciągu roku powstało czego ze szczerego serca życzę obecnej władzy i mieszkańcom.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. fyg #1650354 | 95.49.*.* 29 sty 2015 21:39

  Brawo dla nowej władzy! chyba tylko z wąsów które rosły wprost proporcjonalnie do rosnącego w gminie bezrobocia zostanie zapamiętany

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. do wafli N #1650346 | 95.49.*.* 29 sty 2015 21:33

   Szkoda tylko ze N nic nie zorganizował bo jeśli mamy rozliczać za efektywność a tylko takie kryterium należy przyjąć to przez 16 lat zrobił...hmm nic. Ta władza zrobiła więcej w kilka miesięcy nić on przez 16 lat...już wolę się gnieść na małej strefie ekonomicznej niż wieczność czekać na dużą SE

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Rezygnacja #1649416 | 95.49.*.* 29 sty 2015 06:39

    Ale ta władza już na starcie zrezygnowała z powiększenia terenów inwestycyjnych. Szkoda że Nosek nie dokupił więcej bo będzie ciasno na tym kawałku zorganizować te trzysta miejsc. Oby się udało.

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. niezależny #1649330 | 31.6.*.* 28 sty 2015 22:58

    Dobrze,że Tej władzy z pomysłami Nosek kupił ziemię, bo by nie miała,gdzie otworzyć tych 300 miejsc pracy!!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (33)