Czwartek, 23 lutego 2017. Imieniny Damiana, Romana, Romany

Naucz się panować nad domowym budżetem

2015-01-25 11:41:28 (ost. akt: 2015-01-25 11:48:59)

Podziel się:

Jedną z najprostszych dróg do finansowego sukcesu jest systematyczne oszczędzanie. To stwierdzenie dotyczy nie wyłącznie wielkich spółek i korporacji, ale ma zastosowanie również w przypadku mniejszych instytucji, takich jak gospodarstwo domowe. Skrupulatna kontrola wydatków z całą pewnością pomoże zapanować nad domowym budżetem i stanie się źródłem nadwyżek pieniędzy.

Polacy nie mają nawyku oszczędzania


Pokrzepiającym zjawiskiem jest to, że nasi rodacy widzą sens odkładania pieniędzy na przyszłość. Według szeroko zakrojonego badania przeprowadzonego przez Biuro Informacji Kredytowej i Fundację Kronenberga aż 67 proc. dorosłych Polaków przyjmuje odpowiedzialną postawę i jednoznacznie opowiada się za oszczędnym trybem życia. Niestety ten tok myślenia nie niesie za sobą konkretnych działań, ponieważ oszczędnościami na koncie może się pochwalić dużo mniejszy odsetek naszych rodaków. Z badania wynika również, że oszczędza zaledwie co dziesiąta osoba posiadająca stałe dochody. Aż 53 proc. ankietowanych przyznało, że wydaje wszystko na bieżące potrzeby, tłumacząc się nieadekwatnością zarobków do aktualnie panujących cen produktów i usług. Natomiast 34 proc. pozostałych zadeklarowało, że oszczędza tylko od czasu do czasu (źródło: http://forsal.pl/artykuly/767470,czy-polacy-oszczedzaja.html).

Jasno więc widać, że mimo upływu 25 lat od przemian gospodarczych w naszym kraju Polacy wciąż mają problemy ze świadomym zarządzaniem pieniędzmi i kontrolą wydatków. Na szczęście taki stan rzeczy można poprawić, przestrzegając kilku prostych zasad.


Planuj wydatki z głową


Wydatki na bieżące potrzeby nie są niczym złym, są wręcz naturalnym następstwem zarobków. Każdy z nas płaci przecież za paliwo, jedzenie, leki i usługi telekomunikacyjne. Musimy jednak pamiętać, że nasze miesięczne przychody są ograniczone, a to powinno każdego zmuszać do refleksji, w którym momencie kończą się realne potrzeby, a zaczynają zachcianki. Rzeczą, która z całą pewnością pozwoli zapanować nad wydatkami, jest książka przychodów i rozchodów. Aby ją prowadzić, nie trzeba posiadać specjalistycznej finansowej wiedzy – jest to prosty wskaźnik, który pomoże łatwo ustalić, w których dziedzinach życia możemy szukać oszczędności.


Dbałość o budżet domowy to również świadome zarządzanie wszelkimi zobowiązaniami bankowymi, które nierzadko mogą pomóc w planowaniu wydatków. Poszukując dodatkowego finansowania, warto wrócić uwagę na ofertę Vanquis Banku, który przygotował sprawdzające się w praktyce rozwiązania dla domowego budżetu. Oferuje on między innymi tanią kartę kredytową z odroczonym terminem płatności, w ramach której nowy klient może swobodnie dysponować pożyczką w wysokości nawet do 5500 zł. Warto wspomnieć, że w przypadku terminowych spłat należności i nieprzekraczania przyznanych limitów bank może sukcesywnie podnosić limit, z czasem aż do 15 tysięcy złotych.