Niedziela, 24 marca 2019. Imieniny Gabrieli, Marka, Seweryna

Zima jest niebezpieczna

2015-02-02 15:22:39 (ost. akt: 2015-02-02 15:24:30)

Podziel się:

Do końca ferii zostało jeszcze kilka dni. Pogoda sprzyja zabawom na świeżym powietrzu. Zjeżdżanie na sankach, rzucanie śnieżkami, czy zabawy na ślizgawkach to najpopularniejsze zimowe zabawy dzieci. Często taka zabawa może skończyć tragicznie.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl


Obecne warunki pogodowe sprzyjają zabawom na świeżym powietrzu, zwłaszcza gdy są ferie i dzieci mają więcej czasu wolnego. Zjeżdżanie na sankach, jazda na nartach, jazda na łyżwach, rzucanie się śnieżkami czy zabawy na ślizgawkach to najpopularniejsze zabawy dzieci i młodzieży. Do nich wybierane są różne dostępne tereny i akweny. Zimą przy zmiennych warunkach atmosferycznych o wypadek nietrudno. Często chwila beztroskiej zabawy bez opieki dorosłych może zakończyć się poważnymi urazami. Jak informuje oficer prasowy KPPSP bryg. Józef Dobies odnotowywane są również tragicznie skutki zabaw, szczególne na lodzie oraz w pobliżu dróg publicznych. Dlatego straż pożarna apeluje o zachowanie ostrożności.

Nie wolno: zjeżdżać na sankach w pobliżu dróg, jeździć na łyżwach należy tylko w wyznaczonych miejscach. Stawy, jeziora czy rzeki, nawet jeśli pokryte są (z pozoru) grubą warstwą lodu, nie są bezpiecznym miejscem do zabawy. Nie należy doczepiać sanek do samochodu, a na ulicy bawić się w zimowe gry. W zimowe dni kierowcy mają ograniczoną widoczność, a samochody potrzebują dłuższego czasu hamowania. Nie należy przebiegać przez ulicę. Nie wolno przechodzić w miejscach niedozwolonych. Należy pamiętać, by doczepić do rękawa lub plecaka elementy odblaskowe. Jeżeli z dachu zwisają sople, nie należy ich strącać. Należy o nich poinformować osobę dorosłą. Pamiętajmy również o tym, że konstrukcje ze śniegu w momencie odwilży grożą zawaleniem i przysypaniem nas. Straż apeluje również, że w razie pęknięcia lodu i tonięcia osób nie należy wpadać w panikę. Wówczas konieczne jest natychmiastowe wezwanie pomocy. Można również spróbować pomóc. Podczołgać się na bezpieczną odległość i podać lub rzucić cokolwiek, za co można się złapać – linę, gałąź, kurtkę lub inny przedmiot nadający się do uchwycenia i utrzymania kontaktu z osoba poszkodowaną.


Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. he he #1656152 | 46.112.*.* 5 lut 2015 03:40

    Na zarok też będzie zima, trzeba przeczytać i zapamiętać.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Justyna #1654070 | 82.160.*.* 3 lut 2015 09:23

    Bardzo spóźniony ten artykuł. 02.02.2015 dzieci wróciły do szkół po feriach! Powodzenia w dalszym informowaniu i ostrzeganiu na czas:-)

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)