Wtorek, 22 maja 2018. Imieniny Emila, Neleny, Romy

„BEZPIECZNY SENIOR”. OSZUSTWA METODĄ „NA WNUCZKA”

2015-02-04 14:00:55 (ost. akt: 2015-02-04 14:02:12)
Policjanci o bezpieczeństwie rozmawiali z seniorami z Bieżunia

Policjanci o bezpieczeństwie rozmawiali z seniorami z Bieżunia

Podziel się:

Jedną z prowadzonych akcji przez Komendę Powiatową Policji w Żurominie, jest kampania społeczna "Bezpieczny Senior", której celem jest edukacja osób starszych w zakresie bezpieczeństwa. Realizując założenia projektu, funkcjonariusze swoje działania koncentrują szczególnie na przedsięwzięciach profilaktycznych skierowanych do ludzi starszych, którzy mogą stać się ofiarami różnego typu przestępstw.

Żuromińska policja ostrzega starsze osoby przed przestępcami wykorzystującymi zmodyfikowane metody oszustw  „na wnuczka”. Oszuści dzwonią do seniorów, opowiadając historię o wypadku drogowym i przedstawiając się jako policjanci. Sposób działania sprawców jest prosty i bardzo rzadko modyfikowany. Oszust dzwoni na telefon stacjonarny starszej osoby, przedstawia się jako policjant i opowiada o wypadku drogowym, w którym sprawcą jest osoba bliska dla seniora, np. wnuczek. Informuje, że pokrzywdzone w wypadku osoby są poważnie ranne, a sprawcę czeka areszt. Można jednak załatwić sprawę polubownie, jeśli wnuczek zapłaci pokrzywdzonym  kilka bądź kilkadziesiąt tysięcy złotych. Na dowód swej prawdomówności, oszust przekazuje telefon kobiecie, która zapłakanym, niewyraźnym głosem prosi babcię o pomoc.  Oszust powiadamia, że po pieniądze zgłosi się nieznana seniorowi ale zaufana osoba.
Apelujemy do seniorów, by nigdy nie przekazywali pieniędzy obcym. Jeśli odbieramy telefon z prośbą o finansowe wsparcie, należy zweryfikować informację i zadzwonić do rodziny, nawet jeśli dzwoniący prosi o dyskrecję. Jeżeli  podejrzewamy, że dzwoni oszust, należy natychmiast powiadomić policję.
W celu dotarcia do jak najszerszej grupy odbiorców treści profilaktycznych, został przygotowany spot radiowy - informujący o tym, jak uniknąć oszustw metodą na tzw. wnuczka, który można odsłuchać na stronie www.kwp.radom.pl w zakładce KPP Żuromin.
sierż. szt. Zbigniew Dymek

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB