Niedziela, 20 maja 2018. Imieniny Bazylego, Bernardyna, Krystyny

100 tysięcy dla mieszkańców Żuromina!

2015-02-06 09:12:35 (ost. akt: 2015-02-06 09:15:44)
Radni poszli po rozum do głowy. Jeszcze kilka miesięcy temu nie poparli Budżetu, teraz głosowali za. W pierwszym planie tyłem Sławomir Manelski, przodem Dariusz Wieczorek

Radni poszli po rozum do głowy. Jeszcze kilka miesięcy temu nie poparli Budżetu, teraz głosowali za. W pierwszym planie tyłem Sławomir Manelski, przodem Dariusz Wieczorek

Podziel się:

Żuromin będzie miał Budżet Obywatelski. Jest już regulamin. Jeszcze w tym roku mieszkańcy będą mogli zgłaszać swoje propozycje. Zdecydują również, które zadania będą realizowane. Największą dyskusję wzbudziła kwota BO. Władze miasta najpierw proponowały 300 tysięcy, a potem 150. Radni zdecydowali, że będzie to 100 tysięcy.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl

Żuromin ma swój Budżet Obywatelski! 100 tysiącami złotych będą w roku 2016 mogli dysponować mieszkańcy Żuromina.

Pod koniec ubiegłej kadencji większość radnych odrzuciła przyjęcie Budżetu Obywatelskiego, o który wnioskowało Stowarzyszenie WZU. Wówczas były burmistrz Zbigniew Nosek wprowadzenia BO nie poparł. Teraz sytuacja wyglądała inaczej. Projekt uchwały dotyczącej wprowadzenia budżetu poparli wszyscy radni. Wśród nich także ci, którzy kilka miesięcy wcześniej byli przeciw.

100 tysięcy na BO

W Kurierze wiele razy pisaliśmy o BO. Dla przypomnienia: Budżet Obywatelski funkcjonuje już w wielu miastach w naszym kraju. Polega na tym, że to mieszkańcy decydują, na jakie inwestycje będzie przeznaczona część budżetu miejskiego. Kwota przeznaczona na taką inicjatywę może być różna. Nie ma przepisu, który regulowałby jej wysokość. Najważniejszy wydaje się jednak fakt, że to mieszkańcy zdecydują, na co pieniądze zostaną wydane. W przypadku Żuromina nie będą to duże inwestycje. Rada miejska zdecydowała, że kwota BO będzie wynosić 100 tysięcy złotych. Burmistrz Żuromina najpierw proponowała 300 tysięcy, a potem zeszła na 150.
Dlaczego burmistrz proponowała aż 300 tysięcy na BO? Goliat porównywała Budżet Obywatelski z funkcjonującym już w gminie funduszem sołeckim. Obie inicjatywy są podobne,

- Na fundusz sołecki rocznie przeznaczane jest 246 tysięcy złotych, a mieszkańców wsi jest 5 711, w Żurominie mieszka 8 945 osób, dlatego proponowałam 300 tysięcy, a potem co najmniej 150 – mówiła burmistrz Aneta Goliat.
Andrzej Staroń przypomniał, że rada chciała na początku przekazać 100 tysięcy na remont świetlicy w Rozwozinie.
- Ile jest tam mieszkańców, a ile w Żurominie? – pytał retorycznie Andrzej Staroń.

- Jaka kwota nie zostałaby przeznaczona, to zawsze propozycji będzie więcej – mówił radny z Wiadrowa Waldemar Bukowski – Jeżeli projekt będzie interesujący, to przecież możemy dołożyć pieniędzy.

Zdaniem wiceprzewodniczącego rady Dariusza Wieczorka 100 tysięcy to dobra kwota.
- Mieszkańcy decyzji strategicznych nie będą podejmować. Ludzie będą chcieli chodnika, lampy i drogi – mówił Wieczorek.
Dyskusję na temat kwoty zakończyło głosowanie, które pokazało również rozkład sił w radzie.
Propozycję Goliat poparło tylko 5 radnych. Pozostali radni ( PSL i Komitetu Zbigniewa Noska) chcieli kwotę 100 tysięcy.


Realizacja w 2016 roku

Na sesji 27 stycznia rada przyjęła uchwałę o wprowadzeniu Budżetu Obywatelskiego w 2016 roku. Jest już regulamin BO, który został przyjęty przez radnych. Zgodnie z nim zadania, które mogą być w ramach takiego budżetu realizowane, dotyczą w szczególności budowy, modernizacji lub remontu elementów infrastruktury gminnej, działań mających na celu poprawę warunków życia i funkcjonowania mieszkańców, wydarzenia o charakterze prospołecznym, kulturalnym, oświatowym lub sportowym. Koszt zadania nie może przekroczyć oczywiście kwoty 100 000 złotych. Propozycję zadania może zgłosić każdy mieszkaniec Żuromina który ukończył 16 lat. Wystarczy wypełnić odpowiedni formularz, a pod wnioskiem musi podpisać się co najmniej 10 mieszkańców. Urzędnicy przeprowadzą weryfikację zgłoszonych zadań. Potem wnioski trafią do burmistrz Żuromina, który zatwierdzi ostateczną listę dopuszczonych propozycji do głosowania. To, jakie zadania zostaną zrealizowane, zdecydują mieszkańcy w głosowaniu. Oddać głos będzie można w Żuromińskim Centrum Kultury i w Urzędzie Gminy i Miasta Żuromin. Wypełnioną kartę do głosowania będzie można przesłać do Urzędu pocztą. Zrealizowane zostaną te zadania, które zebrały największą liczbę głosów. Ustalony harmonogram wygląda tak. Zgłaszanie zadań odbywa się do 31 lipca, komisja wnioski zweryfikuje do 15 września, głosowanie odbędzie się do 30 września. Wyniki zostaną ogłoszone w październiku. Na te inwestycje zostaną zabezpieczone pieniądze w budżecie na 2016 rok.

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. xxx #1662211 | 78.88.*.* 11 lut 2015 10:26

  A może siłownia pod chmurką? albo kafejka internetowa ale taka z prawdziwego zdarzenia, a może latem zorganizować np jakieś występy kabaretów ( nie tylko muzyka)może jakaś fajna kawiarnio-lodziarnia ...

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Miły widok #1660135 | 79.191.*.* 9 lut 2015 13:37

  Jaki miły widok ze zdjęcia. Zarówno ten Pan łysy od tyłu jak i ten twarzą zwrócony dwa miesiące temu bili przeciwnikami BO. Jaka wspaniała reinkarnacja. Trzymajcie panowie rączkę tak dalej do góry bo ta władza kazała podnieść do góry ZA a poprzednia kazała podnieść do góry PRZECIW. Wybrańcy ludu.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. msw #1658024 | 37.248.*.* 6 lut 2015 19:38

   a gdzie rozóm

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. :) #1657811 | 46.113.*.* 6 lut 2015 15:46

   BO - jedna wielka pomyłka, marnowanie nie swojej kasy :)

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Pomysl #1657810 | 178.42.*.* 6 lut 2015 15:45

   Oswietlenie w parku jes ohydne,nowe lampy zmienia wizerunek miasta i centrum. Lampy zwieksza bezpieczenstwo,klimat,samopoczucie.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   Pokaż wszystkie komentarze (11)