Czwartek, 24 stycznia 2019. Imieniny Felicji, Roberta, Sławy

Strefa ekonomiczna - milowe kroki

2015-02-10 14:31:57 (ost. akt: 2015-02-10 14:37:43)
Na sesji przedstawiciel Warmińsko – Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przedstawił zasady funkcjonowania terenów inwestycyjnych

Na sesji przedstawiciel Warmińsko – Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przedstawił zasady funkcjonowania terenów inwestycyjnych

Podziel się:

Eksperci pojawili się na ostatniej sesji rady Miejskiej. Radni mogli wysłuchać fachowych uwag dotyczących działania strefy ekonomicznej, a przede wszystkim dowiedzieć się, z jakimi kosztami trzeba się liczyć.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl

Na sesję Rady Miejskiej w Żurominie 27 stycznia został zaproszony Dyrektor Departamentu Infrastruktury Warmińsko – Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Krzysztof Gąsior. Przedstawiciel Strefy wyjaśnił radnym, czym są podstrefy ekonomiczne i na jakich zasadach funkcjonują. Takie spotkanie ma ułatwić Radzie podjęcie decyzji o powstaniu strefy. Bez ich zgody nie będzie to możliwe. Obecność dyrektora to kolejny krok w powstaniu terenów inwestycyjnych w mieście. Kilka tygodni wcześniej przedstawiciele Urzędu Miasta spotkali się z przedstawicielami Strefy w Olsztynie.

W Kurierze pisaliśmy już o powstaniu w mieście podstrefy. Dla przypomnienia: Specjalne Strefy Ekonomiczne to teren, na którym działalność gospodarcza jest prowadzona na specjalnych warunkach. Przedsiębiorstwom, które działają w strefie przysługuje pomoc publiczna w formie zwolnienia z podatku dochodowego. Żuromińskie tereny zostałyby włączone do Warmińsko – Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Obecnie ma ona 29 podstref ekonomicznych. W których w sumie pracuje 12 tysięcy osób.

Podczas sesji Krzysztof Gąsior mówił o korzyściach, jakie dają takie Strefy.
- Gmina ze szczerego pola nie ma żadnego przychodu, jeżeli ktoś kupi jego część, to zacznie płacić podatek od powierzchni, ludzie znajdą pracę przy budowie, lokalne hurtownie będą mu sprzedawały materiały budowlane, potem jakieś firmy będą z nim współpracować i tak się wszystko nakręca – mówił Krzysztof Gąsior – W ostatecznym rozrachunku więcej wpłynie do kasy gminy niż otrzyma zwolnienia z podatku.
Dyrektor widział teren, który jest przeznaczony na inwestycje. Mówi, że mu się podoba.

Koszty powstania strefy
Teren, który ma być podstrefą ekonomiczną musi zostać uzbrojony.
- Jeżeli teren na czas nie będzie uzbrojony, może się to odbić gminie czkawką – mówił Gąsior.
Uzbrojenie generuje koszty. Na sesji radnym zostały przedstawione przewidywane koszty uzbrojenia. Koszty zbudowania kanalizacji sanitarnej to 350 tys. złotych, kanalizacji deszczowej 250 tys., sieci wodociągowej około 52 tys., sieć teleinformatyczna 120 tys. Muszą zostać też wybudowane drogi. W sumie szacowany koszt to prawie 2,5 miliona złotych.
Dyrektor Gąsior przewiduje, że podstrefa w Żurominie mogłaby zacząć funkcjonować już od końca tego roku.

Teraz wszystko w rękach władz. Radnych, czy zgodzą się na taką inwestycję, Burmistrz, czy znajdzie na to pieniądze.

Komentarze (23) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kaspian #1736464 | 212.96.*.* 18 maj 2015 11:29

  Realnie - te hale są dostępnę, faktycznie jartom je posiada, ale one wymagają konkretnego inwestora, którego jednak na rynku brakuje. A co będzie dalej? To dopiero czas pokaże.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. jasik #1728856 | 82.220.*.* 5 maj 2015 11:23

  SSE w Bieruniu ma wolną halę, cały jej opis jest w bazie JARTOMU, można mega zainwestować, wszystko wymaga tylko odpowiednich środków. A rzeczywiście tych pieniędzy na rynku cały czas brakuje.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. grando #1705100 | 212.227.*.* 3 kwi 2015 11:44

  JARTOM nie ma takich możliwości inwestycyjnych od bardzo dawna i raczej nawet nie zanosi się, aby sytuacja miała wyglądać lepiej. Generalnie na rynku widać niezły potencjał inwestycyjny - tylko co na to rynek?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. ? #1666424 | 46.113.*.* 15 lut 2015 07:33

  Czy vice chce przesiedlić z zielonego rynku sprzedawczyków do strefy ekonomicznej? niezły pomysł,nie będą płacić podatków,kupujący będą jeździć samochodami do strefy jak biznesmeni lub na pieszo dla zdrowia, orlen będzie golił kasę za benzynę oraz wzrośnie sprzedaż obuwia, gospodarka się napędzi, fiskus będzie miał żniwa bez wytycznych z ministerstwa,że 80% kontroli ma się skończyć domiarem. widzę tu mędrców ds. rozwoju gospodarczego,belka mógłby się uczyć zawodu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. zdziwiony #1666407 | 178.42.*.* 15 lut 2015 00:43

  Jestem zaskoczony,że pan v-ce burmistrz interesuje sie zielonym rynkiem i jego likwidacja.Czy to sa najwazniejsze sprawy w tym miasteczku?Chyba sprawa miejsc pracy była priorytetowa a nie zawracanie głowy bzdetami i pozorne pokazywanie ,ze cos sie robi.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (23)