Wtorek, 22 maja 2018. Imieniny Emila, Neleny, Romy

Plan pokaże gdzie powstaną kurniki

2015-02-12 15:09:15 (ost. akt: 2015-02-12 15:16:16)
Przedsiębiorcy nie chcą restrykcyjnych ograniczeń f

Przedsiębiorcy nie chcą restrykcyjnych ograniczeń f

Podziel się:

Rada Miejska w Żuromina zdecydowała, że zostanie zmieniony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Wiadrowa i Dąbrowy. Plan wskaże między innymi, gdzie będą mogły powstać kurniki i chlewnie. W związku z planami Radnych na sesji byli obecni przedsiębiorcy związani z żuromińskim drobiarstwem. Ich zdaniem wprowadzenie restrykcyjnych ograniczeń uniemożliwi im rozwijanie swoich interesów.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl

Wniosek do Rady o przystąpienie do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Wiadrowa i Dąbrowy złożył radny Waldemar Bukowski. Pod wnioskiem podpisało się jeszcze ośmiu innych radnych. Wnioskodawca nie chce, żeby w pobliżu domostw mogły powstawać chlewnie i kurniki. Proponuje, żeby tego typu obiekty mogły powstawać minimum kilometr od domów. To może uregulować właśnie taki plan.

Budują, bo prawo na to pozwala

W związku z wnioskiem radnego na sesji było obecnych kilkadziesiąt osób związanych z lokalnym przemysłem drobiarskim. Wśród nich właściciele firm budowlanych, transportu, gastronomii, firm wyposażających fermy, producent konstrukcji, z których powstaje kurnik itp. Przedstawiciel grupy producenckiej D5 Adam Kaczmarczyk wyjaśnił, że dzięki kurnikom wiele osób i jednocześnie wiele rodzin ma korzyści. Przede wszystkim w postaci pracy. Ponadto przedsiębiorcy z tej branży wspierają wiele imprez i wiele lokalnych przedsięwzięć.
Swoją działalność, jak podkreślał Kaczmarczyk, prowadzą zgodnie z prawem.
- Zarzuca się hodowcom, że nie płacą podatku od gruntu. Nie płacą bo takie jest prawo i nie ukrywam, że jest to dla mnie dobre. To, czego nie musiałem zapłacić, mogę zainwestować – tłumaczył Adam Kaczmarczyk – Nie jesteśmy zwolnieni natomiast od podatku od dochodu i podatku vat.
Kaczmarczyk podkreślił również, że kurniki powstają w ramach prawa. Na każdą nową inwestycje muszą mieć stosy dokumentów, pozwoleń i ekspertyz.
- To, co można robić w granicach prawa, będziemy robić – mówi Kaczmarczyk – żeby móc się rozwijać, musimy mieć wiele raportów, które kosztują wiele pieniędzy.

Blokada inwestycji

Zdaniem Kaczmarczyka, jeżeli Rada Miejska wprowadzi zapis, że budowanie chlewni i kurników jest niemożliwe na przykład w odległości jednego kilometra od zabudowań, to uniemożliwi przedsiębiorcom dalsze inwestowanie. Trudno im będzie znaleźć taki teren.

- Zmiany są potrzebne tylko trzeba wyważyć, czy będą służyły. Jeżeli wprowadzone zostaną restrykcyjne przepisy, można zrobić więcej złego niż dobrego – mówił mężczyzna.
Zdaniem Kaczmarczyka protesty przeciwko budowie chlewni i kurników nie maja norm prawnych. Przedsiębiorca ponadto uważa, że mniej jest tych, którzy protestują, niż tych, którzy z budowy kurników czerpią korzyści.

Jak grzyby po deszczu


W powiecie żuromińskim kurniki i chlewnie powstają jak grzyby po deszczy. Najczęściej nie podoba się to mieszkańcom. Wielokrotnie o tego typu sprzeciwach pisaliśmy w Kurierze.
- Nie ma dnia, kiedy by nie wpływała petycja z protestami dotycząca budowy kolejnych kurników – mówi burmistrz Żuromina Aneta Goliat.
Sam wnioskodawca Waldemar Bukowski tłumaczył, że nie jest przeciwko budowie chlewni czy kurników, ale niech powstają z zachowaniem pewnej odległości od domów.

Rada przyjęła uchwałę dotyczącą zmiany planu zagospodarowanie przestrzennego. Nie wiadomo jednak konkretnie jakie regulacje w nim zostaną zawarte. Podjęcie uchwały to pierwszy krok do powstania nowego planu.

Komentarze (114) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. aska #1682070 | 83.31.*.* 5 mar 2015 17:21

  a może by ktoś zainteresował się stażami w naszym szpitalu pan dyrektor zwalnia ludzi tłumacząc się względami ekonomicznymi anastępnie dostaje na staż i ma darmową siłę roboczą pracującą w nidzielę święta i na nocną zmianę bez dodatkowego wynagrodzenia

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. do bola #1680403 | 178.42.*.* 3 mar 2015 19:27

  Mylisz się. Najpierw występuje się o decyzje środowiskowe .

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ... #1679971 | 83.18.*.* 3 mar 2015 11:55

  Jak by był plan tonie byłoby chlewni.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. 8000świń we Wiadrowie #1679605 | 83.24.*.* 2 mar 2015 20:50

   http://www.zuromin.ibip.net.pl/bip/index .xml?menuId=32692&recId=6630&moduleId=52 38

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. 8000świń we Wiadrowie #1679525 | 83.24.*.* 2 mar 2015 19:38

   Urząd Gminy i Miasta w Żurominie – Wydział Infrastruktury Budownictwa i Ochrony Środowiska informuje, iż przystąpiono do przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia: „Budowa czterech budynków inwentarskich – chlewni w systemie chowu rusztowego o obsadzie po 1950 sztuk tucznika każdy (1092 DJP) wraz z obiektami towarzyszącymi” na działkach nr 157 i 537 położonych we Wiadrowie. W dniu 09.02.2015r. wpłynął raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. Organem właściwym do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest Burmistrz Gminy i Miasta Żuromin.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (114)