Czwartek, 24 maja 2018. Imieniny Joanny, Zdenka, Zuzanny

Nie jestem błaznem

2015-03-10 14:57:24 (ost. akt: 2015-03-10 15:00:00)

Podziel się:

Redakcję Kuriera Żuromińskiego odwiedził Leszek Safuryn radny z Zielonej. Pan Safuryn oburzony był artykułem autorstwa Adama Ejnika „Radny czy błazen”. Żądał od nas sprostowania. Ponieważ nie uważamy, żeby w artykule sprzed 2 tygodni pojawiły się jakiekolwiek przekłamania sprostowania nie przyjmujemy, jednak gwoli ciekawości naszych Czytelników, jak również satysfakcji Leszka Safuryna, publikujemy przyniesione pismo w formie listu. Miłej lektury.

Adam Ejnik
a.ejnik@kurierzurominski.pl


„Każdy, kto przeczytał artykuł „Rejtan czy błazen” na pewno zastanowił się kogo to mieszkańcy Zielonej wybrali na radnego.
Wszyscy wiedzą, że najlepszą obroną jest atak. Zaatakowano mnie metodą publicznego ośmieszenia, zaszczucia, wygłaszania kąśliwych uwag. Niepokój mój wzbudza to, że pragnąc intensywnie zabierać głos w imieniu własnym i dla dobra ogółu stanowię niewygodnego „natręta, którego należy zepchnąć na margines społeczny. Z etykietą błazna oraz osoby złośliwej trudniej funkcjonować w społeczeństwie. Mój głos stopniowo stanie się mniej poważny a z czasem może ucichnie. Obecnie moją osobę wskazuję się jako przyczynę wszelkich niepowodzeń Rady Gminy w Kuczborku. Nie chcę machnąć z rezygnacją ręką na poczynania władz. Moje działania nie są pozbawione sensu, chociaż wiem, że mogę sobie zaszkodzić, bo nie jest dobrze kiedy widzi się za dużo i za bardzo się interesuje. Niestety próby zgłaszania wniosków na sesji są mi utrudniane albo zbywane kpiną. Zadaję trudne pytania i żądam wyczerpujących odpowiedzi, których nie otrzymuję. Pytania muszę powtarzać wielokrotnie. Strach przed prawdą zaćmił niektórym umysły i oczy. Zwarta grupa radnych mnie przeciwnych ma ogromną siłę (większą niż moralność i rozum razem wzięte). W dyskusjach na sesjach przedstawiam argumenty, ustawy, wyroki sądowe w celu poparcia swoich wniosków. Natomiast argumenty tych, którzy mnie ośmieszają to „intelektualna nędza”. Mimo wszystkich represji będę próbował wyeliminować nieprawidłowości i będę poszukiwał różnych sposobów aby podejmowane uchwały były zgodne z prawem a urząd stanie się przyjazny ludziom.

Wracając do artykułu „Rejtan czy błazen” wyjaśniam:
Uwaga 1. „Najczęściej zabiera głos, protestuje, ma pretensje, prostuje, nawet raz nie zagłosował tak samo jak większość radnych”. Radny Safuryn jest człowiekiem wolnym i myślącym. Sam wiem jak powinienem głosować. W minionej epoce wszyscy głosowali tak samo. Co zaś dotyczy protestów, pretensji uwag tonie byłoby powodu abym to robił gdyby stosowano się do ustawy o samorządzie gminnym. Jednakże nie zgadzam się z zarzutem, że zabierałem głos na temat bobrów. Na bobrach nie znam się.
Uwaga 2. „Radni mają go dość”
Radni nie będą mieli radnego Safuryna dość, jeżeli niektórzy bardziej przyłożą się do pracy w radzie. Wtedy będziemy mogli podyskutować wspólnie.
Uwaga 3. „Starosta zażenowany”
Mimo, że w opinii redaktora jestem błaznem (taki sąd jest wbrew opinii autora tekstu, autor tekstu nie nazwał radnego błaznem – dopisał Adam Ejnik), też byłem zaskoczony niespodziewaną wizytą na sesji pana Starosty. Starosta pojawił się w połowie obrad, zasiadł sam za stołem prezydialnym i od razu Przewodniczący Rady pan Majewski chciał oddać Staroście głos co koliduje z zapisami w statucie Gminy. To mogło się nie spodobać nawet takiemu błaznowi jak ja. Niech Starosta najpierw wysłucha głosu reprezentantów gminy.
Uwaga 4. „Wypowiedzi moje są za długie”
Jak pan sam zauważył zawsze moje wypowiedzi są na temat podparte argumentami i odnoszą się do konkretnych ustaw. Na pewno nie plotę głupstw. Pan Majewski Przewodniczący Rady poskarżył się, że mówił tylko pięć minut, całą pewnością mógł mówić dłużej ale trzeba mieć coś do powiedzenia – sesje nie są ograniczone w czasie.
Uwaga 5 „Mój brat stawia mi zarzuty”
Niestety rodziny się nie wybiera, nie kupuje w markecie, rodzinę po prostu się ma.

W związku z moim zachowaniem pojawiły się głosy aby ograniczyć czas wypowiedzi radnych. Ja natomiast uważam, że lepiej byłoby zapisać w statucie aby radni obowiązkowo musieli przedstawiać swoje stanowisko na proponowaną uchwałę. Wówczas Safuryn musiałby grzecznie wysłuchać.
W swoim artykule nie zauważył pan tego, że podczas sesji radny Jarzynka głośno rozmawiał przez telefon komórkowy. Nie dostrzegł pan również tego, że Ci znudzeni moimi wypowiedziami posesji podchodzili do mnie i cicho mówili - gratulujemy wiedzy, nareszcie ktoś ma odwagę głośno coś powiedzieć, niektórzy nawet prosili o pomoc w określonych sprawach. Kończąc swoje sprostowanie zadaję pytanie: czy celem redaktora było wyeliminowanie mnie z dyskusji? Czy nadanie mi etykietek?
Nie mogę milczeć w takiej sytuacji bo poniewierane i szargane są wartości powszechnie uznane za najważniejsze demokratycznym kraju takie jak wolność słowa, równość wobec prawa.
Nazywając mnie błaznem zapewne przypiął mi pan łatkę, kiedy nazwał mnie Rejtanem popełnił pan nadużycie. Nie jestem godzien takiego porównania, chyba że celem pana było abym skończył jak Rejtan czyli popełnił samobójstwo.
Leszek Safuryn radny gminy Kuczbork – Osada

Odpowiedź
Odniosę się jedynie do pytanie, które zadał mi bezpośrednio Leszek Safuryn „czy celem redaktora było wyeliminowanie mnie z dyskusji? Czy nadanie mi etykietek?”

Panie Leszku Safurynie, ależ skąd, nie chcę przypinać Panu łatki, nie nazwałem Pana również błaznem. Raczej widziałbym w panu Kasandrę, mitologiczną córkę króla Troi, która widziała czarną przyszłość swego kraju, ale nikt jej nie słuchał. Mimo że miała rację. Życzę wytrwałości w swych działaniach.
Adam Ejnik

Komentarze (43) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Bravo #1690763 | 83.12.*.* 16 mar 2015 07:56

  Drogi opluwaczu... "Siedzę sobie w ustronnym miejscu i mam przed sobą twoją krytykę...za chwilę będę ją miał za sobą..."

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. olo #1689319 | 5.174.*.* 14 mar 2015 07:51

  Nic nie pomoże to minusowanie, Panie Safuryn.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. :) #1689218 | 109.243.*.* 13 mar 2015 22:57

  Pewnie że nie jest Pan błaznem, to Pan Ejnik go z Pana zrobił....

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. GALL ANONIM #1688260 | 109.243.*.* 12 mar 2015 23:29

  Pan Ejnik wraz z Panią Goliat tak przedstawili ten artykuł w Kurierze tak jak chcieli...Tak aby ludzie uwierzyli w to że Pani Goliat postępuje zgodnie z obowiązującymi standardami. Najbardziej podobał mi się fragment dotyczący Pani Gajewskiej który opisuje że Pani ta została zatrudniona w Urzędzie w ramach prac interwencyjnych finansowanych z PUP. No tak w rzeczywistości została przyjęta. Ale mogę dać sobie rękę uciąć że za poł roku najwyżej rok będzie zatrudniona w Urzędzie na etacie bo na chwilę obecną nie spełniała by wymagań formalnych startując w konkursie. Nie spełniała by punktu odnośnie wymaganego doświadczenia. W CV w puncie doświadczenie ma wpisane "20 lat doświadczenia w sprzedaży sukienek i garsonek" a żeby startować na stanowisko urzędowe powinno być co najmniej 12 miesięcy doświadczenia w administracji samorządowej poświadczonego świadectwem pracy....Reasumując, sprytny plan Pani Goliat polega na tym iż Pani Gajewska za 12 miesięcy będzie spełniać te warunek, zostanie rozpisany konkurs na stanowisko ds. promocji naszej Gminy i nie wiem czemu ale już przewiduje że Pani Gajewska wygra ten konkurs. Tak samo jak wygrała Pani Sobczak konkurs na stanowisko w księgowości.Jak argumentuje Pani Burmistrz, konkurs był przeprowadzony transparentnie, komisja wyłoniła tę Panią jaką najlepszą kandydatkę....Ale Pani Goliat w tym wywiadzie zapomniała dodać że komisja która składa się z pracowników urzędu wybiera najlepszego kandydata zgodnie ze wskazaniem Pani Burmistrz. Jeszcze kilka słów odnośnie Pana Kosińskiego który został Prezesem ŻZK. Również Pani Burmistrz zapomniała wspomnieć ŻŻK są spółką w której Gmina ma 100 % udziałów, czyli Gmina jest jej właścicielem, więc kto tak naprawde podejmuje decyzje odnośnie zatrudnienia, RADA NADZORCZA czy PANI BURMISTRZ ?! Kończąc mam wrażenie że Pani Goliat nabija się jawnie z naszych obywateli :)

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. olo #1688251 | 5.174.*.* 12 mar 2015 23:20

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Panie Safuryn, daj już se Pan spokój. Tak samo na sesji jak i tu, nikt nie chce słuchać Pana wywodów.

Pokaż wszystkie komentarze (43)