Niedziela, 27 maja 2018. Imieniny Amandy, Jana, Juliana

Żuromin. Rozmowy o bezpieczeństwie

2015-03-16 08:29:51 (ost. akt: 2015-03-16 08:33:48)
Debata 2015 – sala kinowa wypełniona po brzegi

Debata 2015 – sala kinowa wypełniona po brzegi

Podziel się:

W poniedziałek już po raz kolejny odbyła się debata o bezpieczeństwie na terenie powiatu żuromińskiego. Wzięło w niej udział wielu mieszkańców. Każdy mógł zgłaszać swoje uwagi dotyczące poziomu bezpieczeństwa czy pracy policji.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl

W poniedziałek 9 marca w sali kinowej Żuromińskiego Centrum Kultury odbyła się debata społeczna pod hasłem „Wspólnie bezpieczniej”. Organizatorem akcji jest Komenda Wojewódzka Policji w Radomiu. Tego typy spotkanie w powiecie żuromińskim odbyło się po raz trzeci. Tym razem w ramach cyklu 28 debat zaplanowanych na Mazowszu. Tematyka spotkań to przede wszystkim oszustwa wobec osób starszych, zagrożenia w ruchu drogowym i przemoc w rodzinie. Debata cieszy się wśród społeczeństwa dużym zainteresowaniem. Sala kinowa była wypełniona po brzegi. Wśród mieszkańców powiatu żuromińskiego znaleźli się dyrektorzy szkół, wójtowie, burmistrzowie, radni, nauczyciele, seniorzy i młodzież. W debacie wziął też udział wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski oraz pełniący obowiązki mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. Rafał Korczak, Komendant Powiatowy Policji insp. Witold Lemański, kierownicy wydziałów żuromińskiej policji, dzielnicowi.
Wojewoda Jacek Kozłowski podkreślił, że tego typu spotkania władze i służby mogą poznać oczekiwania mieszkańców, ich konkretne potrzeby, które udaje się zaspokajać.

Statystyki
W pierwszej części spotkania przestawiono informacje na temat stanu bezpieczeństwa na terenie powiatu i zagrożeń.
- Chcemy z państwem podzielić naszymi uwagami na temat bezpieczeństwa i przybliżyć poziom bezpieczeństwa na terenie powiatu żuromińskiego i zagrożeń przestępczością oraz poznać oczekiwania mieszkańców wobec policji, samorządu i instytucji, którzy dbają o bezpieczeństwo – mówił komendant insp. Witold Lemański. Komendant przedstawił statystyki policyjne dotyczące przestępczości, zagrożeń, wypadków drogowych.
- Cyfry pokazują, że nie jest źle - mówił Lemański.
Komendant podkreślił że zagrożenia spowodowane przestępstwami w powiecie z roku na rok są mniejsze. Ponadto Lemański dziękował mieszkańcom, za sygnały, które docierają do policjantów na temat popełnianych przestępstw. Dzięki temu policja może wprowadzić działania eliminujące te zagrożenia. Uczestnikom debaty zostały przedstawione informacje dotyczące bezpieczeństwa osób starszych oraz działań profilaktycznych jakie w związku z tym prowadzi policja. Mówiono o popularnej metodzie tzw. „na wnuczka” i o tym jak w przypadku próby wyłudzenia pieniędzy reagować. W powiecie żuromińskim jednak nie odnotowano takiego zdarzenia.

Nie dla czadu

Mieszkańcom zostały również przedstawione informacje na temat zabójczego tlenku węgla. O przyczynach zatruć czadem mówił zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Żurominie Dariusz Stumski. Komendant namawiał do montowania w domach czujnika tlenku węgla. Jest to ważne, bo w przypadku, kiedy powstaje zagrożenia zatrucia odpowiednio wcześnie, czujnik zaalarmuje. Zakup takiego urządzenia nie jest kosztowny, a może uratować życie.

Pytania mieszkańców
W drugiej część debaty głos oddano mieszkańcom. Mogli zgłaszać swoje uwagi, opinie i wnioski. Tu najczęściej wnoszono o poprawę bezpieczeństwa na drogach, o budowę chodników i przejścia dla pieszych. Wnioskowano o zwiększanie patroli policji na skrzyżowaniach, bo jest tam łamane prawo ruchu drogowego.
Debata trwała ponad dwie godziny.

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Pokręt #1691408 | 46.112.*.* 17 mar 2015 06:50

  Przemyśl ustanowiony model życia w Polsce albo nie zawracaj sobie głowy wyzyskiem tak gospodarczym jak każdym innym przez rządzących. Sprowadzasz wszystko do wypadków. A kto powiedział,że 50 km/h to bezpieczna prędkość dla samochodu uderzajacego w drzewo lub człowieka? A wiesz,że sporo osób umiera w łóżku i też należałoby wprowadzić jakieś mandaty za spanie w łóżku a przynajmniej za śmierć. Takimi spotkaniami robia z takich jak ty ludzi, którzy przyjmą na swoje barki każdy podatek medialnie uzasadniony po to by bezkarna armia wszelkiej maści urzędników rozrastała się do niebotycznych rozmiarów. Przy darmowej ropie płacimy coraz więcej za benzynę, prąd itd. Słuchaj dobrze, przed wyborami niejedno ci wpoją i przez kilka lat będą cię mieli w wielkim poważaniu,żyj jako niewolnik niewolnika. Instynkt samozachowawczy media zniszczyły, ludzie to typowe ofiary medialne. No cóż, głód kiedyś zrobi swoje.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. :) do Pokręt #1690930 | 46.113.*.* 16 mar 2015 12:48

   A czy policja wlepia mandaty za niewinność....Jak by ludzie jeździli zgodnie z przepisami to nikt by mandatów nie dostawał...Ale widocznie ci co jeżdżą liczą na lód szczęścia, pewnie mi się uda a poźniej wielkie rozczarowanie bo dostałem 500 zł mandatu. A przekroczyłem prędkość tylko o 50 km/h...Trochę wyobraźni...Zabijesz kogoś a tobie nic się nie stanie i będziesz żył długo i szczęśliwie...A tak już jest na tym świecie że największe konsekwencje ponoszą niewinni a ci co coś przewiną chodzą wolno...A co do fotoradarów, w naszej Gminie ich nie ma wiec co się podniecasz tym...

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

   1. Pokręt #1690792 | 46.113.*.* 16 mar 2015 08:51

    Przed wyborami to spotkania o bezpieczeństwie. Mandatami z fotoradarów mają być obciążani właściciele samochodów, tak wymyślili ustawodawcy, jak to się ma do Konstytucji, ale co tam konstytucja, wpływy do budżetu najważniejsze. Spotkania maja na celu aprobatę społeczeństwa do poczynań policji narzuconych przez ministra finansów. Wpływy i wpływy bo brak kasy a kampania pochłania sporo kasy.

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz