Niedziela, 20 maja 2018. Imieniny Bazylego, Bernardyna, Krystyny

Radni nie chcą być nagrywani

2015-03-20 11:12:09 (ost. akt: 2015-03-20 11:14:26)
Rada Miejska w Żurominie nie chce nagrań wideo z posiedzeń

Rada Miejska w Żurominie nie chce nagrań wideo z posiedzeń

Podziel się:

Radni nie chcą kamer na sesji. Propozycja, która wyszła od mieszkańców Żuromina, żeby nagrywać i publikować sesje, nie spotkała się z ich poparciem. Radni argumentują, że nagrywanie sesji wpłynie na komfort ich pracy. Radny Wiesław Dobies tłumaczył, że przez kamery radni nie będą czuć się swobodnie.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl

Zarząd Platformy Obywatelskiej w powiecie żuromińskim zwrócił się do samorządów na terenie naszego powiatu z wnioskiem o publikowanie na stronach internetowych urzędów relacji z obrad w formie wideo. Propozycję taką już kilkakrotnie zgłaszali mieszkańcy Żuromina również w naszej redakcji. Wnioskodawcy uważają, że nagrywanie sesji pozwoli mieszkańcom, którzy nie mogą uczestniczyć osobiście w obradach, zapoznać się z tematyką spotkań. W ubiegłym tygodniu mówiono na ten temat na sesji Rady Miejskiej w Żurominie.

Nagrania są zbędne, wystarczy Kurier
W sprawie nagrań sesji w formie wideo i ich transmisji głos zabrał radny Wiesław Dobies. Jak sam mówi, tematem się bardzo zainteresował i radnym, „żeby nie musieli sami szukać”, zebrane informacje przedstawił.
- Sprawa ma dwa aspekty: nagrywanie materiału audiowizualnego, a druga sprawa to jego publikowanie – wyjaśniał radny Dobies – w prawie polskim unormowana jest tylko ta pierwsza część. Materiał można nagrywać z każdej sesji, ale schody zaczynają się w momencie jego publikowania.
Dobies poinformował, że o kwestii nagrań rozmawiał z radnymi z Mławy. Nagrania z sesji można było oglądać w telewizji kablowej, ale, jak podkreślił Dobies, w tym roku mają z tego zrezygnować. Inna sytuacja, mówił radny, jest w Sierpcu, tam do tej pory nie były posiedzenia nagrywane, ale to ma się podczas tej kadencji zmienić. Radny rozmawiał również na temat nagrywania sesji z mieszkańcami, a w Internecie czytał opinie na ten temat. Sam też wyrobił już sobie zdanie na temat udostępniania nagrań mieszkańcom. Namawiał radnych do rozsądku przy podejmowaniu w tej kwestii decyzji.
- Uważam, że my jako radni powinniśmy mieć swobodę nieograniczoną niczym. Media telewizyjne i internetowe są czynnikiem ograniczającym swobodę – mówił Wiesław Dobies.
Zdaniem Leszka Łuczkiewicza mieszkańcy zainteresowani tym, co na sesjach się dzieje, mogą w nich uczestniczyć osobiście.
- Posiedzenia są jawne, każdy może przyjść, miejsca na sali jest dużo – mówił Leszek Łuczkiewicz.
Zdaniem radnego Dobiesa mieszkańcy mają bardzo dobre źródło informacji.
- Rolę informacyjną na najwyższym poziomie spełnia Kurier Żuromiński – mówił Wiesław Dobies – Prawie w co drugim numerze jest artykuł o tym, co dzieje się na sesji, prawie co w trzecim jest wywiad z panią Burmistrz i panem Burmistrzem. Kurier jest zawsze na bieżąco, wystarczy go kupić i wiadomo, co dzieje się w gminie.
Niestety, jak zadecydowali radni, nagrań z sesji nie będzie.


Nie jesteśmy medialni
Temat nagrywania i udostępniania obrad był omawiany również na ostatniej sesji Rady Powiatu Żuromińskiego. Tam głos w tej sprawie zajął między innymi starosta Jerzy Rzymowski.
- Sami widzicie, że sesja to przede wszystkim głosowanie, a protokół z posiedzeń jest publikowany na BIP - ie, każdy może się z nim zapoznać – mówił starosta Jerzy Rzymowski – Nie jesteśmy osobami medialnymi, żebyśmy się swobodnie zachowywali, będąc nagrywanymi. Obecność kamer powoduje stres i tremę mówił starosta.
Radni powiatowi w głosowaniu zdecydowali, że nie będzie nagrań z sesji i ich upubliczniania.
Bardzo ważne w tej całej sprawie jest to, co powiedział przewodniczy Rady Powiatu Żuromińskiego Piotr Budzich. Jeżeli ktoś przyjdzie na sesję z kamerą i będzie nagrywał, to nikt nie może mu tego zabronić.

Komentarze (73) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Patrz uważnie #1699842 | 46.112.*.* 27 mar 2015 17:24

  Średnie zarobki menadżerów badanych spółek wynoszą nieznacznie ponad 1,5 miliona złotych brutto rocznie, czyli mniej więcej 375 średnich pensji przeciętnego Polaka (według danych Głównego Urzędu Statystycznego za luty 2015). Różnica pomiędzy najgorzej a najlepiej opłacanym prezesem giełdowych spółek Skarbu Państwa wyniosła ponad 2 miliony złotych.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. glos #1699593 | 31.61.*.* 27 mar 2015 11:07

  Wstyd poniewaz niektorzy co innego mowia na spotkaniach a co innego robia potem na obradach

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Radek #1698764 | 178.42.*.* 26 mar 2015 11:07

  Niedorosli do funkcji radnego!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. do Dobiesa #1698602 | 94.254.*.* 26 mar 2015 07:29

  Nie jest obowiązkiem kuriera spełniać roli informacyjnej o sesjach rady. Kurier ma robić to za radnych? Notowania pana spadły i już więcej nie oddam na pana swojego głosu w wyborach. Radni powinni mieć świadomość, że takimi wypowiedziami szkodzą sobie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Wacek #1698431 | 151.248.*.* 25 mar 2015 21:39

  Czego się boją nasi kochani wybrańcy -RADNI? Wstyd panie i panowie wstyd !!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (15) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (73)