Piątek, 20 kwietnia 2018. Imieniny Agnieszki, Amalii, Czecha

Żuromin. Sami was nagramy!

2015-03-26 11:30:29 (ost. akt: 2015-03-26 11:52:25)
Radni byli przeciw. Mieszkańcom się to nie podoba

Radni byli przeciw. Mieszkańcom się to nie podoba

Podziel się:

Radni nie chcieli być nagrywani, więc mieszkańcy wzięli sprawy w swoje ręce. Piszą petycję do radnych, żeby zmienili zdanie. - Jeśli nie, sami będziemy nagrywać radnych – mówi jeden z protestujących.

Adam Ejnik
a.ejnik@kurierzurominski.pl

Po zeszłotygodniowej decyzji radnych o nienagrywaniu sesji rady miejskiej i powiatowej w Internecie zawrzało. Społeczność jest oburzona, powstała publiczna petycja, a co najbardziej zagorzali twierdzą, że sami pójdą na sesję i będą radnych nagrywali.

Elektroniczna petycja do radnych
Dwa dni po publikacji naszego materiału na temat decyzji radnych w Internecie pojawiła się petycja do radnych. Autorem jej jest żurominianin studiujący w Warszawie Radosław Borowski. W tym momencie podpisało się pod nią 92 mieszkańców. Przytoczmy jej najważniejsze fragmenty: „Z racji braku zgody na nagrywanie sesji Rady Miejskiej i Rady Powiatu, My - mieszkańcy powiatu żuromińskiego oraz gminy i miasta Żuromin, żądamy od radnych ponownego rozpatrzenia uchwały dotyczącej nagrywania i publikowania sesji Rady Miejskiej oraz nagrywania i publikowania sesji Rady Powiatu. (…) Nagrania wideo pozwolą na dostęp większej ilości mieszkańców do informacji dotyczących spraw publicznych. Sesje odbywają się zwykle w godzinach pracy większości mieszkańców, w związku z czym nie mogą oni być na posiedzeniach (…). Żądamy więc powtórnego głosowania w sprawie nagrywania sesji.
Z poważaniem:
Mieszkańcy Gminy i Miasta Żuromin oraz powiatu żuromińskiego”
Petycja żyje swoim internetowym życiem i zbiera coraz więcej podpisów.
Dziwi się jej z kolei były radny, działacz SLD Marek Markowski: „Nad czym ta dyskusja skoro każdy ma konstytucyjne prawo wejść na sesję i ją nagrywać. Organizuj ekipę sponsorów i do dzieła. Nagracie pierwszą i później już będzie to powszechne i skończy się dyskusja nad bezdyskusyjną sprawą. Powodzenia.”

Internauci będą nagrywać?
Internauci komentują decyzję radnych. Pojawiają się oskarżenia, że radni coś chcą przed mieszkańcami ukryć. Z kolei Sławomir Topolewski twierdzi, że radni taką decyzją łamią najważniejszą ustawę – Konstytucję.
„Zakaz rejestracji obrazu i dźwięku z obrad sesji Rady Gminy narusza konstytucyjne prawo do informacji publicznej wynikające z art. 61 ust. 2 Konstytucji RP, godność - art. 30 Konstytucji RP, wolność - art. 31 Konstytucji RP, równość i zakaz niedyskryminacji - art. 32 Konstytucji RP, prawo do pozyskiwania i rozpowszechniania informacji- art. 54 Konstytucji RP oraz przepis art. 3 i art. 18 ustawy o dostępie do informacji publicznej, art. 11b ustawy o samorządzie gminnym, a także zapisy statutu i regulaminu mówiące o jawnej działalności organów gminy” – twierdzi Sławomir Topolewski.
Pamiętać jednak należy, że radni nie zakazywali nagrywać sesje, a jedynie nie zdecydowali się na upoważnienie Urzędów do nagrań.
Czy mieszkańcy pójdą krok dalej i sami będą nagrywać sesje?
- Kiedy będzie najbliższa sesja, bo już wybieram się, aby ją nagrać? Nie mogę się doczekać – deklaruje Sławomir Topolewski.
Pojawiły się też sugestie, żebyśmy my, Kurier Żuromiński takie sesje nagrywali. Już w zeszłym tygodniu pisaliśmy, że nagrywać sesje byśmy mogli, ale telefonami tego robić nie chcemy. Jeśli ktoś nam wypożyczy odpowiedni sprzęt, to obraz zarejestrujemy.
Jak zakończy się ta sprawa i co najważniejsze, czy będziemy mogli oglądać obrady naszych radnych, o tym przekonamy się niedługo.

Komentarze (51) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ! #1702175 | 46.112.*.* 31 mar 2015 05:33

  Trzeba być ślepym żeby nie widzieć, że żyjemy w złotym okresie dla Polski" - krzyczał kilkanaście dni temu podczas swojej konwencji wyborczej Bronisław Komorowski. Ja ślepy nie jestem, ale złotego okresu nie potrafię dostrzec. Widzę za to niekończące się pasmo afer (hazardowa, stoczniowa, autostradowa, stadionowa, informatyczna, taśmowa, gazowa, wyciągowa, ambergold), korupcji i nepotyzmu na szczytach władzy i tej oddolnej. Widzę masową emigrację moich rodaków (szacuje się, że w ubiegłym około 3 miliony osób przebywało na stałe poza granicami Polski). Widzę drastyczny wzrost zadłużenia mojego kraju spowodowany bezmyślną polityką ciągłego zaciągania przez rząd nowych długów. Widzę jak kurczy się armia i liczba żołnierzy zdolnych bronić terytorium Polski w razie agresji nieprzyjaciela, zaś rośnie "armia" urzędników i biurokratycznych barier. Widzę jak władza wyprzedaje resztki majątku narodowego (banki, fabryki, zakłady przemysłowe) i kombinuje jak zabrać się za wyprzedaż dóbr naturalnych (nocna próba zmiany Konstytucji w sprawie Lasów Państwowych jest tego najlepszym przykładem).

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. ? #1701409 | 46.112.*.* 30 mar 2015 07:15

   ? Ile zarabiają prezesi spółek. Jak wyliczył portal Money.pl, dniówka w wysokości od 4 do nawet 8 tysięcy złotych to wśród zarządzających giełdowymi spółkami standard. Pomimo "ustawy kominowej", dzięki posadzie w zarządzie państwowej firmy już w rok można zostać milionerem. Więcej na sklave.polityka, dorzucamy aparat ucisku obywatela, dorzucamy sferę budżetową opracowującą przetargi i inne utrudnienia i zobaczymy, gdzie żyjemy. Nie wspominam sejmu,senatu i prezydenta, przeciwników narodu polskiego.

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. ? #1701221 | 46.112.*.* 29 mar 2015 19:16

   czas na zmiany, idą wybory.

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. http://youtu.be/TmAhqTDjtlU #1701017 | 95.160.*.* 29 mar 2015 13:06

   http://youtu.be/TmAhqTDjtlU

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. wf #1700989 | 78.88.*.* 29 mar 2015 12:26

   Panie Markowski jak to jest, że pan chce aby sesje były nagrywane, co jest słuszne, ale radny SLD Czachorowski jest przeciw. Przywróci pan Czachorowskiego do porządku.

   Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (51)