Piątek, 25 maja 2018. Imieniny Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

Żuromin. Jesteśmy jak wirus

2015-03-30 15:07:05 (ost. akt: 2015-03-30 15:13:27)
Młodzi liderzy z żuromińskiego YouthBanku

Młodzi liderzy z żuromińskiego YouthBanku

Podziel się:

Mają od 16 do 19 lat, uczą się w szkołach powiatu żuromińskiego, w lutym stali się liderami, teraz chcą zarażać aktywnością innych. – Jesteśmy jak wirus, będziemy zarażali aktywnością młodych ludzi – mówią o sobie.

Adam Ejnik
a.ejnik@kurierzurominski

Patrycja, Marta, Karolina, Oliwia, Donata, Mikołaj, Adam i dwóch Krystianów. dziewięcioro młodych ludzi ze szkół w powiecie żuromińskich zostało liderami YouthBanku. Projektu, w którym stworzą dla innych młodych ludzi przestrzeń do aktywności i zdobędą dla nich pieniądze na działania. Opiekuje się nimi dziesiątylider Piotr Wlizło

Co to jest YouthBank

YouthBank to międzynarodowa idea, której celem jest łączenie młodych ludzi we wspólnym działaniu. Wywodzi się ona z Irlandii Północnej z czasów religijnego konfliktu między protestantami i katolikami. Wówczas jedną z prób łagodzenia konfliktu była idea YothBanku, wspólnego działania młodzieży pochodzącej z dwóch zwaśnionych środowisk. Idea przetrwała do dziś i teraz rozprzestrzenia się na różne kraje w Europie. W Polsce projektem zarządza Fundacja dla Polski, której beneficjentami stały się trzy stowarzyszenia z trzech polskich miast: z Żuromina, Płocka i Białobrzegów. W Żurominie projekt pilotuje stowarzyszenie Wagon Inicjatyw, a koordynatorem projektu jest Piotr Wlizło dyrektor Żuromińskiego Centrum Kultury.

Dziesięcioro liderów
Na początku stowarzyszenie wyłoniło 9 liderów młodzieżowych i opiekuna
- Kierowały nami trzy kryteria – mówi Piotr Wlizło – Po pierwsze liderzy musieli mieścić się w przedziale 16-19 lat. Po drugie musieli być w jakiś sposób związani z naszym powiatem i po trzecie i chyba najważniejsze muszą mieć chęć do działania.
Liderzy z Żuromina to przede wszystkim uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych z powiatu żuromińskiego. Uczą się w Żurominie, w Bieżuniu, w Zielonej. Dlaczego zostali liderami?
- Chcemy działać i przeciwstawić się obrazowi młodego człowieka, który siedzi przed komputerem. chcemy się rozwijać i być aktywni. Chcemy też aktywować do działania innych młodych ludzi z naszego otoczenia mówi jeden z liderów – Krystian.
W młodych liderach widać ogromny zapał. Rwą się do działania, do nauki, do pokonywania nowych przeszkód.
Zobaczyć ich można między innymi na facebooku, gdzie stworzyli swój fanpage YouthBank Żuromin.

Granty dla młodych
Liderzy mają swój cel. Chcą aktywować młodzież i konsekwentnie to realizują.
- Na początek chcemy się pokazać, żeby nas poznawano. Dlatego umówiliśmy się również z panem – mówi Donata.
Młodzi ludzie spotkali się też z władzami. Byli w Urzędzie Miasta na spotkaniu z burmistrz Anetą Goliat, odwiedzili Starostwo, żeby porozmawiać ze Starostą Jerzym Rzymowskim, zawitali również do burmistrza Andrzeja Szymańskiego z Bieżunia.
Następnym etapem ich aktywności jest zorganizowanie konkursu grantowego. Liderzy muszą zdobyć pieniądze - około 10 000 złotych i zaprosić młodzież (16-19 lat), by przedstawiła swoje pomysły, jak z pożytkiem dla lokalnego społeczeństwa można te pieniądze wydać.
- Interesuje nas 5-7 najlepszych projektów. Wierzymy, że młodzi ludzie będą na tyle kreatywni, że wygrają na swoje działania pieniądze, które my dla nich zdobędziemy – mówi Oliwia.
- Oczywiście, nie pozostawimy swoich beneficjentów na pastwę losu. Będziemy ich wspierać i pomagać im na każdym etapie projektu – tłumaczy Adam.

Młodzi jadą w świat
- Wszystko to robimy nieodpłatnie. Jesteśmy wolontariuszami i czas swój poświęcamy wyłącznie z naszej chęci działania. Nie ukrywamy jednak, że to jest inwestycja w nas samych – tłumaczą młodzi.
W ramach akcji jedna z osób będzie mogła wyjechać do Rumunii na wymianę doświadczeń z tamtejszymi liderami. Szkolenie dla młodzieży odbędzie się również w Turcji. I tam znajdzie się ktoś z naszych liderów.
- Najważniejsze jednak jest, że tu na miejscu spotkało się 10 młodych ludzi, wspólnie działają i do działania zmobilizują kolejnych ludzi – podsumowuje koordynator Piotr Wlizło.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. do #1702189 | 46.112.*.* 31 mar 2015 06:50

    Na wyjazd do Ukrainy wytypujcie vice. To dobry człowiek, walczy z bezrobociem. pasuje do was. Można by go pchnąć miast do Turcji to do Iraku albo Afganistanu.Niech łapie doświadczenia.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz