Niedziela, 20 maja 2018. Imieniny Bazylego, Bernardyna, Krystyny

Gradzanowo Kościelne. Bomba ekologiczna na krańcach powiatu

2015-04-17 08:35:17 (ost. akt: 2015-05-15 09:54:37)
Gradzanowo Kościelne. W tym miejscu ma powstać kompostownia

Gradzanowo Kościelne. W tym miejscu ma powstać kompostownia

Podziel się:

Ponad 1000 mieszkańców gminy Siemiątkowo protestuje. Nie chcą na terenie swojego powiatu kompostowni. - To żadna kompostownia, to wysypisko na najbardziej szkodliwe odpady – twierdzi pan Edward Grabowski – tu będą nam przywozić takie śmieci, których nie przyjmą żadne wysypiska. Odpady z zakładów chemicznych, śmieci ze szpitali… niedługo zaczniemy chorować przez tę kompostownię, a po nas nasze dzieci – dodaje mężczyzna.

Adam Ejnik
a.ejnik@kurierzurominski.pl

„Budowa kompostowni do odpadów biodegradowalnych, instalacja do odzysku płynnych odpadów zaolejonych pochodzących z piaskowników i segregatorów do cieczy lekkich” – pod taką, wydaje się, niewinną nazwą kryje się inwestycja we wsi Gradzanowo Kościelne w gminie Siemiątkowo.
Odpowiednie decyzje już zostały przez wójta Piotra Kostrzewskiego wydane, ale…

Boimy się ekologicznej bomby

Alarm podnieśli mieszkańcy Gradzanowa Kościelnego pan Edward Grabowski, do niego dołączyli inni, także radna gminy Anna Szlom. Mieszkańcy mają poważne wątpliwości.
- Podobna inwestycja została wstrzymana w Ciółkowie – mówi Pan Edward - Tam już kompostownia zaczęła pracować, ale ludzie nagle zaczęli protestować, jak zobaczyli, o co chodzi…
A o co chodzi? Protestujący tłumaczą, że w papierach jest tyle luk, że do kompostowni będzie można wywozić wszystko, włącznie ze szkodliwymi substancjami, które nigdzie indziej nie mogłyby być składowane.
- Odpady z fabryk, śmieci i odpady ze szpitali (na przykład pojemniki z zarażonym kałem i moczem), z tym w Polsce jest problem – mówi pan Marcin Bieżuński – Firma może otrzymać duże pieniądze za przyjmowanie takich śmieci i to jest dla różnych firm kuszące. Może się jednak okazać, że te śmieci w ogóle nie zostaną zutylizowane…
Pan Marcin tłumaczy, że w Polsce istniały już takie firmy, które zakładały kompostownie lub składowiska śmieci. Były to jednak twory, które nastawiały się na szybki zarobek i upadek.
- Powstawała kompostownia, firma zarabiała pieniądze i nagle ogłaszała upadek… a śmieci zostały.

Protest całej gminy
Protest przeciw kompostowni przybrał ogromne rozmiary. Pod nim podpisało się ponad 1000 osób, a wśród nich radni oraz wójt Piotr Kostrzewski.
- Udało mi się przekonać wójta - mówi pan Marcin – argument był jeden, ale poważny. Spytałem, czy jest pan za mieszkańcami, czy przeciw mieszkańcom… – dodaje.
Protestujący zapowiadają, że nie odpuszczą, są nawet w trakcie zakładania stowarzyszenia, ponieważ chcą być stroną w tym sporze, a taki krok im to umożliwia.
Na razie budowa jest wstrzymana. Wnioski utknęły w Starostwie, gdyż wydział budowlany dopomniał się o uzupełnienie dokumentów. Oczywiście inwestor może się odwoływać. Co będzie jeśli odwoła się skutecznie?

PS. Niektóre nazwiska zostały na prośbę bohaterów artykułu zmienione

Komentarze (26) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. xyz #1724942 | 83.6.*.* 29 kwi 2015 17:52

  chyba każdy żałuje że głosował...

  Ocena komentarza: warty uwagi (17) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. konrad #1724177 | 83.6.*.* 28 kwi 2015 17:28

  na szczęście czas szybko mija i niedługo wybory i wtedy prace i staże będą także dla innych mieszkańców a nie tylko dla rodziny i bliskich znajomych wójta

  Ocena komentarza: warty uwagi (20) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. marcin #1724176 | 83.6.*.* 28 kwi 2015 17:26

  szkoda że jeszcze tyle lat z tym wójtem

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. aaaa #1724175 | 83.6.*.* 28 kwi 2015 17:26

  kiepski wójt dla naszej gminy.. żałuję że głosowałem..

  Ocena komentarza: warty uwagi (18) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. sumienie. #1722843 | 83.6.*.* 26 kwi 2015 23:55

  Śmiech mnie ogarnia gdy widzę że nawet wójt podpisał , mógł najpierw pomyśleć ale to słaba strona ,on tylko widzi kasę . i jeszcze pytanie do radnych (nie wszystkich) jesteście dla wyborców czy dla wójta ,oraz dla sołtysów ,dla niektórych jak wójt każe wsadzić palec ,nawet rękę w gówno to wsadzą . Widoczne to było na posiedzeniach z sołtysami i radnymi ,jak władza każe to podpiszą . Wójt nie winny jak niemowlak ,tylko szkoda że obsrywa moją miejscowość fundując taki kibel .i jeszcze pytanie dlaczego szkoła nie protestuje ,bo mieć takie zarobki jak dyrekcja ,a kto ustala pensje dla wielkiej dyrekcji ,wiadomo władza ,dlaczego pani radna nie chce zbierać podpisów ,bo mówi że jest za stara ,za to że jest radną ma kasę ,i to jej nie przeszkadza ,to ona ma dbać o mieszkańców ,a nie o wójta .

  Ocena komentarza: warty uwagi (22) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (26)