Wtorek, 22 maja 2018. Imieniny Emila, Neleny, Romy

Irańscy muzycy zagrali w Muzeum

2015-04-24 08:32:46 (ost. akt: 2015-04-24 08:42:07)
Wspólne zdjęcie przed Muzeum Małego Miasta

Wspólne zdjęcie przed Muzeum Małego Miasta

Autor zdjęcia: fot. Zbigniew Dobrowolski

Podziel się:

Tego jeszcze w naszym powiecie nie było. W Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu zagrał kwartet muzyków z dalekiego Iranu. – Jesteśmy krzewicielami kultury i naszym obowiązkiem jest ją przybliżać mieszkańcom powiatu – mówił podczas spotkania Jerzy Piotrowski kierownik Muzeum Małego Miasta.

Wiesław Paszta
redakcja@kurierzurominski.pl


Ponad pięćdziesiąt osób miało okazje 16 kwietnia bieżącego roku wysłuchać koncertu zespołu Isfahan Nghme Music Band z dalekiego Iranu. Dalekiego, jeśli chodzi o odległość, ale również dla Polaków bliskiego, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, kiedy to w okresie II wojny światowej Iran przyjął ponad sto tysięcy polskich uchodźców w tym dwadzieścia dwa tysiące dzieci. Większość z nich emigrowała do prowincji Isfahan, od której pochodzi nazwa zespołu.
Zespół, którego nazwa pochodzi od stolicy prowincji Iranu Isfahan leżącego w centralnej części Iranu i liczącej ponad pięć milionów mieszkańców, zaprezentował bardzo szeroki wachlarz muzyki ludowej z rożnych rejonów Iranu przy akompaniamencie tradycyjnych instrumentów takich jak santur – rodzaj naszych cymbałków, tombak – bęben, kamancheh - irański instrument smyczkowy, tar i daf. Piękną skalę głosu wykazał Mahmad Reza Hamdami – solista zespołu, a grający na dafie rodzajem dużego tamburynu - Ebrahim Rezaie dał popis solowej gry na tym instrumencie, zastępując praktycznie cały zestaw perkusyjny.

- Występowaliśmy już w Turcji, Maroku, Szwecji, Republice Południowej Afryki. W 2104 roku w Bułgarii na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym zdobyliśmy pierwsze miejsce i złoty medal oraz honorową nagrodę specjalną jurorów. Dla polskiej publiczności przygotowaliśmy specjalny program, wykonując utwory w charakterystycznych dialektach takich jak Khorosani, Azari czy Kordi – mówi menager zespołu Mosouda Ehtemema. Ehtemema od piętnastu lat prowadzi zespół.
- Dziękuje za ciepłe przyjęcie, z jakim spotkaliśmy się tu w Bieżuniu i miłymi słowami przekazanymi przez burmistrza Bieżunia – Andrzeja Szymańskiego - Mam nadzieję, że takie ciepło spotka nas też podczas Targów Turystycznych w Warszawie, podczas których wystąpimy – podkreśla Ehtemema.
- Koncert zorganizowany był dosłownie w ciągu kilku dni – mówi Jerzy Piotrowski kierownik Muzeum Małego Miasta - Trzy lata temu mieliśmy irańskie ostatki, potem konkurs rysunkowy dla dzieci o tematyce perskiej i spotkanie u ambasadora Iranu podczas wręczania nagród dla dzieci. Teraz po telefonie z ambasady, że jest możliwość występu tego zespołu, nie było chwili zastanowienia i jak widać udało się – dodaje Piotrowski.

Na koniec wszyscy uczestnicy zrobili sobie wspólne zdjęcie przed Muzeum, a potem chóralne „dziękujemy...dziękujemy” zakończyło ten niezwykły czwartkowy wieczór spotkania się z bardzo odmienną kulturą, która na pewno bardzo przybliżyła wielu z nas Iran.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Pokręt #1721660 | 109.243.*.* 25 kwi 2015 09:52

    Z Mahmedami trzeba uważać, w dzień przyjaciele w nocy podrzynają gardła niewiernym psom.Poza tym piją w Polsce bo u nich jest celibat.

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz