Piątek, 25 maja 2018. Imieniny Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

Biało-czerwona Mleczówka

2015-04-29 15:42:22 (ost. akt: 2015-04-29 15:48:16)
Dorota Niedbalska i biało-czerwone flagi. Mleczówka święta przybierze narodowe barwy

Dorota Niedbalska i biało-czerwone flagi. Mleczówka święta przybierze narodowe barwy

Podziel się:

Pierwsze dni maja to czas istotnych dla Polaków świąt, upamiętniających najważniejsze wydarzenia i symbole z naszej historii. Dni te są doskonałą okazją do przeżywania radości z dokonań Polaków. Powinniśmy być dumni z narodowych barw i symboli, a nasze przywiązanie do tradycji, wartości patriotycznych i symboli narodowych udowodnijmy poprzez wywieszenie biało - czerwonej flagi podczas tych świąt.

Ewa Marcińczak
redakcja@kurierzurominski.pl

W tegoroczne majowe święta na pewno wyróżniać się będzie jedna z wiosek w gminie Lubowidz - a mianowicie wieś Mleczówka. Tutaj z inicjatywy Małgorzaty Markowskiej, dyrektorki miejscowej szkoły podstawowej, we współpracy z Agnieszką Bartnicką, prezeską miejscowego Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich „Bliżej Siebie” postanowiono udekorować każdy dom biało-czerwoną flagą.
Inicjatorzy materiał kupili, a miejscowe krawcowe, Anna Kowalczyk i Dorota Niedbalska uszyły z niego kilkadziesiąt flag. Uszyte flagi zostaną bezpłatnie rozdane przez uczniów z SP w Mleczówce mieszkańcom wsi. Jedynym warunkiem otrzymania flagi jest zobowiązanie, że w dniu święta zawiśnie ona na domu.
W ten oto prosty sposób w majowe święto zamanifestowany zostanie patriotyzm i duma z narodowych barw. Jednocześnie akcja ta posłuży kształtowaniu postaw obywatelskich i patriotycznych zarówno u dzieci jak i wśród dorosłych . A taki właśnie cel przyświeca i działalności szkoły i działalności Stowarzyszenia.

Jako Święto Pracy, dzień 1 maja jest obchodzony w Polsce już od 1890 r. Ale to także święto, w którym Kościół czci osobę św. Józefa - patrona robotników. Podkreśla ono szczególną rolę pracy w życiu i rozwoju każdego człowieka. Święto jest jednym z najnowszych w Kościele katolickim, a zostało ustanowione w 1956 r. przez papieża Piusa XII. W Polsce jest ok. 270 świątyń pod wezwaniem św. Józefa, w tym jedna w naszej, żuromińskiej Syberii - Parafia rzymsko-katolicka pw. Św. Józefa. A 1 maja 2004 roku flaga Unii Europejskiej po raz pierwszy powiewała razem z flagą Polski…
2 maja jest obchodzony jako Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, ustanowiony przez Sejm 20 lutego 2004 roku. Warto pamiętać, że w 1945 r. polscy żołnierze zdobywający stolicę hitlerowskich Niemiec umieścili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa - Siegessaule oraz na Reichstagu w Berlinie.
Święto Narodowe 3 Maja to święto Konstytucji, która została uchwalona przez Sejm Wielki w maju 1791 roku i była to pierwsza w Europie a druga na świecie (po amerykańskiej) uchwalona konstytucja. Dzień ten został uznany świętem już 5 maja 1971 roku. Ponownie, po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, 3 maja został uznany za święto państwowe na mocy uchwały Sejmu z dnia 29 kwietnia 1919 roku. Po drugiej wojnie świętowanie tego dnia było zakazane aż do roku 1990, kiedy 6 kwietnia Sejm ponownie je przywrócił.
Konstytucja 3 Maja szybko stała się symbolem niepodległości i niezależności Polski bez względu na sytuację wewnętrzną kraju i niebezpieczeństwa zewnętrzne. Tak jest do dziś. Możemy dać temu patriotyczny wyraz – wywieszając narodową flagę.

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Redakcjo. #1725021 | 46.112.*.* 29 kwi 2015 20:21

    Redakcji, co wy piszecie??? O Targowicy??? Wklejam dwa zdania."Święto Narodowe 3 Maja to święto Konstytucji, która została uchwalona przez Sejm Wielki w maju 1791 roku i była to pierwsza w Europie a druga na świecie (po amerykańskiej) uchwalona konstytucja. Dzień ten został uznany świętem już 5 maja 1971 roku. Ponownie, po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, 3 maja został uznany za święto państwowe na mocy uchwały Sejmu z dnia 29 kwietnia 1919 roku." Z datami jest coś nie tak.Jak się za coś bierzemy to nie tak jak Prezydent Komorowski, który w jednym zdaniu wali dwa błędy(wpis o trzęsieniu ziemi).

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. gwiazda #1724995 | 5.172.*.* 29 kwi 2015 19:46

    Bardzo fajna akcja, popieram. Na szczęście artykuł nie związany z WZU, PSL i innymi akcjami lokalnej "polityki". Szkoda, że tak późno Polacy wzięli się za wywieszanie flag, chyba pochody pierwszomajowe obrzydziły te nasze barwy ;( Nie rozumiem jednego, wywieszania jeszcze obok naszych narodowych barw tych niebiesko-gwiaździstych - komunistycznych. Na pochodach też obok naszych białoczerwonych chodziły sztandary tylko że z sierpem i młotem. Kolory się zmieniły, ale czasy widocznie nie. Przykryto tylko pod płaszczykiem poprawności politycznej Święto Pracy dnie wstąpienia do eurokomuny.

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz