Sobota, 23 czerwca 2018. Imieniny Albina, Wandy, Zenona

Majówka w Skansenie. Zabawa na chłopską nutę

2015-04-29 15:49:23 (ost. akt: 2015-04-29 15:55:41)
W pierwszy majowy weekend w sierpeckim skansenie czeka wiele atrakcji

W pierwszy majowy weekend w sierpeckim skansenie czeka wiele atrakcji

Autor zdjęcia: fot. mwmskansen.pl

Podziel się:

Przed nami pierwszy majowy weekend. Jak co roku Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu ma propozycję na aktywne spędzenie tego czasu.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl

W piątek 1 maja w sierpeckim Skansenie odbędzie się Reymontowska Majówka, a w niedzielę 3 maja impreza „Gotowanie na polanie”.

Reymontowska Majówka w skansenie to impreza organizowana dla uczczenia 90 rocznicy wręczenia Nagrody Nobla Władysławowi Reymontowi, w ramach obchodów Roku Reymontowskiego na Mazowszu. To właśnie Reymont dał najpełniejszy artystycznie obraz wsi polskiej z przełomu XIX i XX w., ukazując tytułowych chłopów żyjących zgodnie z cyklem natury i przemian, jakie zachodzą w przyrodzie w ciągu roku. W związku z tym zostanie zaprezentowane widowisko obrzędowe „Wesele Boryny”, które nawiązuje do najgłośniejszego dzieła Reymonta pt. “Chłopi” . Widowisko wykona Amatorski Zespół Regionalny im. Władysława St. Reymonta z Lipiec Reymontowskich. Pierwsza część widowiska rozpocznie się o godzinie 13.00, natomiast po raz drugi Zespół wystąpi na scenie amfiteatru o godzinie 16.00. Przez cały czas trwania imprezy będzie funkcjonował kiermasz rękodzieła i produktów regionalnych. Będą też regionalne wypieki, zdobiona ceramika, ręcznie zrobione zabawki, miody z mazowieckich pasiek, ekologiczne przetwory, wędliny z domowych wędzarni. Część Skansenu będzie można zwiedzać. W zagrodach chłopskich i na polach odbędą się pokazy prac gospodarskich m.in. pranie i maglowanie bielizny, wirowanie śmietany, pokaz ubijania masła w drewnianej masielnicy, czy wiosenna orka. W dawnej izbie lekcyjnej będzie można zmierzyć się ze sztuką pięknego, starannego pisania a na jednym z podwórek spróbować swych sił w dawnych grach i zabawach dziecięcych, takich jak chodzenie na szczudłach czy toczenie obręczy. Dawną obyczajowość przybliży Grupa Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy. Spacerując alejkami od zagrody do zagrody, będzie można zobaczyć konkretne czynności i momenty z życia ludności wiejskiej, m.in. dekorowanie kapliczki, nabożeństwo majowe, sadzenie ziemniaków na polu, a może nawet scenę wywożenia Jagny przez mieszkańców wsi. Cały czas będzie palić się ognisko, a dla dzieci będzie dostępny plac zabaw. Majówka rozpoczyna się o godzinie 10:00 i trwać będzie do 18:00.

Gotowanie na polanie

W niedzielę 3 maja w Skansenie odbędzie się „Gotowanie na polanie”. Na zakończenie majowego weekendu przygotowane wspólne gotowanie zupy, konkursy z nagrodami, Głównym punktem programu imprezy jest tradycyjnie konkurs na „Najsmaczniejszą potrawę mazowiecką” Podczas imprezy „Gotowanie na polanie” scena amfiteatru należeć będzie do orkiestr dętych. O godz. 13.00 wystąpi Orkiestra Dęta OSP Joniec, a o godz. 16.00 zwiedzający wysłuchają koncertu Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Skępe. Podczas niedzielnej imprezy plenerowej nie zabraknie też pokazów rzemiosła i rękodzieła, które prezentować będą inscenizatorzy oraz twórcy ludowi. Zaplanowano także pokaz ubijania masła w kierzance połączony z degustacją, pokaz przędzenia wełny na kołowrotku, pokaz wycinania firanek z papieru, szewstwa czy wikliniarstwa. Na stoiskach  będzie można degustować oraz zaopatrzyć się w produkty ekologiczne i tradycyjne, a także wyroby lokalnego rękodzieła i artykuły artystyczne, m.in.: rzeźby, ceramikę, biżuterię, ręcznie wykonywane świece i wiele innych. Tradycyjne dania z różnych regionów Mazowsza, przygotowywane w domowych wędzarniach wędliny, świeże pieczywo produkowane według rodzinnych receptur, wyroby cukiernicze, miody i produkty pszczele, przetwory z owoców i warzyw, a nawet piwa smakowe i nalewki. Będzie ognisko i możliwość przejażdżki bryczką oraz w siodle. Niedzielna impreza trwa od godziny 10:00 do 18:00.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB