Piątek, 22 lutego 2019. Imieniny Małgorzaty, Marty, Nikifora

POLSKA. To imię nas wszystkich określa

2015-05-01 00:34:39 (ost. akt: 2015-05-09 11:38:32)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Podziel się:

Władysław Bełza, piewca polskości i twórca słynnego wiersza z 1900 roku pt. "Wyznanie wiary dziecięcia polskiego", zaczynającego się słowami: „Kto ty jesteś? – Polak mały” - w innym swoim utworze patriotycznym pyta "Co kochać?". I odpowiada: ….” W czyjem sercu miłość tleje i nie toczy go zgnilizna. W tego duszy wciąż jaśnieje: Bóg, rodzina i ojczyzna!".

Umiłowanie ojczyzny to istota patriotyzmu, a patriotyzm to min. poszanowanie narodowej tradycji, wśród której znaczące miejsce zajmują święta narodowe. Mają one nie tylko popularyzować wiedzę o symbolach narodowych, lecz przede wszystkim pielęgnować polską tożsamość. Pierwszym z nich jest Dzień Flagi.

2 Maj - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Flaga państwowa obok godła Orła Białego w złotej koronie umieszczonego na czerwonym tle oraz hymnu „Mazurek Dąbrowskiego” jest jednym z trzech symboli suwerenności Polski .

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to najmłodsze z polskich świąt narodowych. Liczy sobie zaledwie 11 lat. Ustanowiła je uchwała Sejmu RP z 20 lutego 2004 roku.

Dzieje polskich barw narodowych kształtowały się na przestrzeni wieków, a ich początki sięgają XIII wieku, kiedy to panująca dynastia Piastów wizerunek orła białego na czerwonym tle uznała za oficjalny symbol państwa. I choć od średniowiecza wygląd flagi znacznie się zmienił, to biało-czerwone barwy pozostały w zasadzie bez zmian.
Na fladze biel jest zawsze u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.Kolor biały oznacza wodę, a w zakresie wartości duchowych czystość . Czerwień jest symbolem ognia i krwi, a z cnót oznacza odwagę oraz waleczność.

Biel i czerwień po raz pierwszy nieoficjalnie zostały uznane za barwy narodowe 3 maja 1792 roku, w pierwszą rocznicę uchwalenia majowej konstytucji. Manifestujący w ten dzień byli przepasani biało-czerwonymi szarfami. Natomiast oficjalnie uczynił to 7 lutego 1831 roku Sejm Królestwa Polskiego podczas Powstania Listopadowego.

Przyjęte przez Sejm barwy rozpowszechniły się bardzo szybko i towarzyszyły Polakom w ważnych wydarzeniach. Były noszone na kokardach podczas wszystkich powstań niepodległościowych XIX wieku. Symbolizowały państwo, które nie istniało, i naród, który pod tymi barwami „wybijał się na niepodległość”.

Odzyskawszy ją po 123 latach niewoli zaborów, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Ustawą z dnia 1 sierpnia 1919 roku "O godle i barwach Rzeczypospolitej Polskiej" uznał oficjalnie biel i czerwień za barwy państwowe.

Po II wojnie światowej kwestie prawne związane z polskimi symbolami narodowymi reguluje „Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych” ( kilkakrotnie później nowelizowana).

Obecnie symbole narodowe można uwidaczniać bez ograniczeń, jednakże z należną im czcią i szacunkiem. Znieważenie, niszczenie, uszkadzanie lub usuwanie Flagi Polski to występek zagrożony karą grzywny, karą ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności do roku ( Art. 137 § 1 Kodeksu Karnego ).

Święto flagi państwowej obchodzone jest w wielu krajach, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Rosji, Szwecji czy Estonii.

Jednocześnie 2 maja jest również Dniem Polonii i Polaków za granicą.
Święto Konstytucji 3 Maja

Konstytucja 3 Maja była drugą na świecie ( po amerykańskiej ) a pierwszą w Europie nowoczesną ustawą zasadniczą, zgodną z obowiązującymi wówczas ideami oświecenia. Została uchwalona w 1791 roku podczas obrad Sejm Czteroletniego ( zwanego też Wielkim ).

Twórcy ustawy - król Stanisław August, Ignacy Potocki, Hugo Kołłątaj, Stanisław Małachowski - przygotowali ją w tajemnicy, a wnieśli na obrady, kiedy posłowie przeciwnego obozu nie wrócili jeszcze do stolicy po przerwie wielkanocnej.

Uchwalona przez sejm Ustawa Rządowa reformowała dotychczasowy ustrój państwa. Najważniejszym jej osiągnięciem było min. zniesienie liberum veto i wolnej elekcji, zwiększenie władzy wykonawczej króla, objęcie ochroną prawną mieszczan i chłopów czy znaczne zwiększenie liczebności armii.

Konstytucja spotkała się z ogromnym entuzjazmem. Choć w rok później została obalona przez Konfederacją Targowicką oraz interwencję rosyjską, to po rozbiorach pozostała testamentem wolności i dumy.

W okresie II Rzeczypospolitej dzień 3 maja uznano świętem narodowym uchwałą Sejmu RP z dnia 29 kwietnia 1919 roku. Zlikwidowane w czasach PRL – u, zostało przywrócone 6 kwietnia 1990 roku przez Sejm III Rzeczypospolitej.Trzeci Maj to dziś największe święto Polaków. Jest symbolem odrodzenia i nadziei na zmiany.

Kościół katolicki tego dnia obchodzi święto Matki Bożej Królowej Polski, dlatego warto na zakończenie przypomnieć słowa całkowicie Jej oddanego świętego Jana Pawła II: …”Czuję się odpowiedzialny za to wielkie, wspólne dziedzictwo, któremu na imię POLSKA. To imię nas wszystkich określa. To imię nas wszystkich zobowiązuje. To imię nas wszystkich kosztuje…”.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Źródło: Artykuł internauty

Komentarze (16) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Nidzica #1732561 | 88.199.*.* 11 maj 2015 22:15

  Wasi złodzieje nie oddali jeszcze naszych samochodów , co na to mławski starosta i burmistrz ?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. młody, #1727846 | 213.158.*.* 3 maj 2015 18:24

  Tylko KUKIZ albo KORWIN może zacząć coś zmieniać. Nie głosujcie na Komorowskiego i Dudę, bo to zwykła obłuda. Nie bądźcie naiwniakami. Te 20 kilka lat powinno już coś was nauczyć... ale do kogo ja to mówię.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Mieszkaniec Gminy Budry #1727432 | 83.31.*.* 2 maj 2015 22:11

   W Dniu Flagi mam pytanie do władz gminnych... Czy Urzędu Gminy nie stać na zakup kilku flag, aby wywiesić je jak należy w miejscowości gminnej? To skandal, żeby na uroczystości państwowe wywieszano 4 flagi w miejscowości, w której znajduje się siedziba władz samorządowych

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. tubylec #1727414 | 164.126.*.* 2 maj 2015 21:15

   Polska? Jaka Polska? Polski już dawno nie ma.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. powiesz na litwie ze jestes z polski #1727147 | 164.126.*.* 2 maj 2015 12:23

   to w morde dostaniesz i nie mów skąd jestes ,taki oto kraj ta polska

   Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (16)