Czwartek, 24 maja 2018. Imieniny Joanny, Zdenka, Zuzanny

Ważne decyzje będą konsultowane

2015-05-04 15:45:30 (ost. akt: 2015-05-04 15:47:56)
Projekt burmistrz o konsultacjach zyskał akceptację radnych

Projekt burmistrz o konsultacjach zyskał akceptację radnych

Podziel się:

Mieszkańcy miasta i gminy Żuromin będą nareszcie mieli możliwość doradzenia władzom w podejmowaniu decyzji. Taką możliwość daje uchwała o konsultacjach społecznych.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl

Na sesji Rady Miejskiej w Żurominie 15 kwietnia bieżącego roku została przyjęta uchwała określająca zasady przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami gminy.

Mieszkańcy będą mieli możliwość opiniowania niektórych spraw ważnych dla gminy. Jakie to będą sprawy zdecyduje burmistrz, radni lub sami mieszkańcy. Zarówno władza wykonawcza (burmistrz), władza uchwałodawcza (rada) i społeczeństwo (mieszkańcy gminy), będą mogli złożyć wniosek o takie konsultacje.
Według przyjętych zasad konsultacje będą przeprowadzane na wniosek co najmniej 4 radnych, z inicjatywy burmistrza lub na wniosek co najmniej 50 mieszkańców. Władze miasta będą konsultować z mieszkańcami niektóre sprawy za pomocą ankiet (tradycyjnych a także internetowych), poprzez różne formularze, a także poprzez składane przez mieszkańców wnioski pocztą tradycyjną lub elektroniczną. Konsultacje będą się odbywać także na bezpośrednich spotkaniach z mieszkańcami. Rozpoczęcie konsultacji będzie poprzedzać akcja informacyjna. W tym czasie informacja o konsultacjach pojawi się w internecie i na tablicy ogłoszeń w Urzędzie, będą pojawiać się również ogłoszenia na tablicach ogłoszeniowych w miejscach ogólnodostępnych.
Na wyrażenie swojej opinii w różnych sprawach mieszkańcy będą mieli od 7 do 30 dni w zależności od przedmiotu konsultacji. Wyniki konsultacji burmistrz Żuromina przedstawi Radzie Miejskiej. Wyniki te w ciągu miesiąca zostaną podane również do publicznej wiadomości, żeby mieszkańcy mogli się z nimi zapoznać. Co ważne, władze miasta przy podejmowaniu konkretnych decyzji nie muszą brać pod uwagę wyniku konsultacji. Ale z pewnością decyzje te nie pozostaną bez echa.

Poprawki radnych

Uchwałę o konsultacjach społecznych poparli radni. Najpierw jednak wprowadzili poprawki do projektu przygotowanego przez burmistrz Żuromina. W pierwszej wersji wniosek o przeprowadzenie konsultacji mogło złożyć co najmniej 7 radnych. Radni zdecydowali że wnioskować będzie mogło co najmniej 4 radnych. Druga poprawka dotyczyła czasu trwania konsultacji. Burmistrz chciała, żeby było to od 7 dni do 3 miesięcy. Radni skrócili ten czas. Mieszkańcy swoje zdanie będą mogli wypowiadać w czasie nie dłuższym niż 30 dni.

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. mgr #1806723 | 78.88.*.* 2 wrz 2015 10:24

  Mnie się wydaje,że decyzja o konsultacjach społecznych jest jak najbardziej pozytywne.I na tą decyzję miał wpływ pokazany emeryt podnoszący rękę za czy przeciw ? Pragnę zauważyć, iż w treści artykułu brakuje mi odpowiedzi na to,a gdy prezentuję się fotografie radnego z podniesiona ręką to chciałbym wiedzieć czy jest on za czy przeciw...

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. zzz #1729418 | 80.50.*.* 6 maj 2015 07:38

  Może ktoś w końcu zainteresuje się kładzeniem po raz trzeci chodnika w Poniatowie. Michalska chce zabłysnąć a nie wie czym?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. ... #1729088 | 164.127.*.* 5 maj 2015 17:22

   A co masz do Polskich emerytów ?

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. adam #1729082 | 95.160.*.* 5 maj 2015 17:13

    Na zdieciu macie przykład Polskiego EMERYTA.

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)