Wtorek, 19 czerwca 2018. Imieniny Gerwazego, Protazego, Sylwii

Żuromin. Welenc pyta o obwodnicę

2015-05-22 08:14:49 (ost. akt: 2015-05-22 08:22:47)
O dalsze losy obwodnicy pytał Janusz Welenc, starosta Rzymowski odpowiedział, żeby chciał, ale żeby sprawę poprowadziła burmistrz Aneta Goliat

O dalsze losy obwodnicy pytał Janusz Welenc, starosta Rzymowski odpowiedział, żeby chciał, ale żeby sprawę poprowadziła burmistrz Aneta Goliat

Podziel się:

Pomysł wybudowania drugiej obwodnicy wokół Żuromina, powstał w poprzedniej kadencji. Wstępna koncepcja przewidywała, że obwodnica powstanie w części na terenie gminy Żuromin i w części na terenie gminy Kuczbork. O losy obwodnicy na sesji pytał były starosta Janusz Welenc.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl

Poprzednia kadencja władz samorządowych zakończyła się marzeniami o obwodnicy Żuromina. W rozmowach na ten temat uczestniczyły trzy samorządy: powiatowy, Kuczborka i Żuromina. Obwodnica miałaby biec przez gminę Żuromin i przez miejscowość Zielona. Jak wówczas informował burmistrz Żuromina Zbigniew Nosek długość obwodnicy na terenie gminy Żuromin wynosiłaby około 4,7 kilometra a na terenie gminy Kuczbork około 4,25 kilometra. Władze tych trzech samorządów się zmieniły. Czy zmieniła się też koncepcja powstania obwodnicy, pytał na sesji rady powiatu były starosta Janusz Welenc.

- Obwodnica miałaby za zadanie odciążyć ruch na ulicy Mławskiej i Wyzwolenia - mówił Janusz Welenc - Czy koncepcja wypracowana w poprzedniej kadencji jest realizowana, czy odbyły się w tej sprawie jakieś spotkania, czy toczą się rozmowy, czy ten pomysł po prostu został zarzucony? - pytał Welenc.

Obwodnica to sprawa burmistrza


Zdaniem starosty Jerzego Rzymowskiego to burmistrz Żuromina powinna być inicjatorem działań w tym zakresie.

- Podmiotem wiodącym w tych działaniach jest burmistrz Żuromina - mówił starosta Jerzy Rzymowski - Na jednym ze spotkań po wyborach nakreśliłem potrzebę realizacji pewnych zadań, które są istotne dla miasta i powiatu wśród nich było również podejmowanie działań w związku z obwodnicą .

Starosta podkreślił również, że układ polityczny sprzyja tego typu inwestycjom.
- Decyzje dotyczące budowy obwodnic zapadają w Urzędzie Marszałkowskim, nasze dobre relacje z marszałkiem Struzikiem sprawiają, że szansa realizacji koncepcji jest duża - mówił starosta - To się jednak samo nie zrobi, do tej pory nie mam sygnałów od pani burmistrz, czy jakieś działania będą podejmowane.

Temat interesujący ale ...

Zdaniem zastępcy burmistrza Żuromina Michała Bodenszaca koncepcja drugiej obwodnicy jest interesująca.
- Obwodnica Żuromina ma sens, kiedy będzie kompletna - mówi Michał Bodenszac - Obwodnica, która już istnieje, nie rozwiązuje do końca sprawy zmniejszenia ruchu samochodów przez miasto.
- Na razie tematem nie mieliśmy czasu się zająć, ale nie rezygnujemy z niego - wyjaśnia burmistrz.
Druga obwodnica to też spory koszt dla budżetu miejskiego, mimo że koszty samej budowy pokrywane są w takich przypadkach z kasy samorządu wojewódzkiego. Jak informuje Bodenszac konieczne będzie wykupienie gruntów pod drogę i pokrycie kosztów wykonania dokumentacji. W przypadku istniejącej obwodnicy właścicielem części gruntów była gmina. W przypadku obwodnicy południowo - wschodniej gmina będzie musiała grunty wykupić.
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ". 

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Ewa Jabłońska

Komentarze (55) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Aaaa #1776730 | 78.88.*.* 15 lip 2015 22:39

  no tak moze starosta i wicestarosta ta wiecej podwrzyski dla pana DYREKTOROWI SZPITALA 1000 a pięlegniarek nie mają piniędzy bo to kolga partii wiecej glosujice nanich przywborach????????????

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. wyborca #1758816 | 151.248.*.* 20 cze 2015 11:48

   Chcę tylko dodać, że nasuwa mi się odpowiedż na zastrzeżenia Radnych do obecnej Burmistrz o braku rozmów - najlepiej gdzieś po cichu bez mediów, żeby po prostu się dogadać (chodziło wtedy o wybór skarbnika), a nie wszytko przy kamerach jawnie. To jest jak się okazało dla większości naszych radnych nie do przyjęcia. Wiedząc o tak lukratywnych przedłużanych umowach, Pana Noska z byłym Radnym z Kruszewa na dzierżawę gruntów gminnych 18 ha. (łąk)- można domniemywać , że wcześniej Radni z Burmistrzem dużo ze sobą rozmawiali, i się po prostu ( wcześniej przed sesjami dogadywali ?). Czy wyborcy chcą mieć takich radnych ?. Ja osobiście Radnymi, którzy chcą o sprawach publicznych ( w naszym imieniu ) dogadywać się gdzieś po cichu - po prostu SIĘ BRZYDZĘ.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. DO ROZSĄDNEGO #1751845 | 94.40.*.* 11 cze 2015 02:36

   mASZ CZĘŚCIOWO RACJĘ ŁATWO JEST TYLKO KRYTYKOWAĆ. jAK WYPŁYNIE AFERA W WYDZIALE BUDOWNICTWA W POWIECIE NA ŚWIATŁO DZIENNE TO ZMIENISZ ZDANIE I TO BARDZO. tEŻ BĘDZIESZ CHCIAŁ AŻEBY JAK W RZĄDZIE JAK NAJSZYBCIEJ CI LUDZIE PODALI SIE DO DYMISJI I TO NIEBAWEM. dOPÓTY DZBAN WODĘ NOSI DOPÓKI SIĘ UCHO NIE URWIE..

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. rozsadny #1751675 | 83.24.*.* 10 cze 2015 20:23

   oczekuje stanowisk forowiczow w sprawach wczesniej wywolanych, inaczej mam rozumiec, ze moje wczesniej zawarte spostrzezenia byly trafne.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. HALA #1750894 | 31.63.*.* 9 cze 2015 21:32

   Co tam obwodnica. A może jeszcze jedną halę pobudujemy??? Każda kara sądowa nam nie groźna.

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (55)