Piątek, 25 maja 2018. Imieniny Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

Aneta Goliat bierze się za Straż Miejską

2015-06-12 15:00:31 (ost. akt: 2015-06-16 15:25:33)
Wacław Chęciński komendant żuromińskiej Straży Miejskiej będzie miał niespokojny czerwiec

Wacław Chęciński komendant żuromińskiej Straży Miejskiej będzie miał niespokojny czerwiec

Podziel się:

Burmistrz Żuromina podjęła trudny temat Straży Miejskiej. Zdecydowała, ze mieszkańcy miasta będą mogli wypowiedzieć się na temat jej funkcjonowania. Mieszkańcy Żuromina zdecydują czy Straż Miejska będzie funkcjonować, czy zostanie zlikwidowana . W tej sprawie jeszcze w czerwcu zostaną przeprowadzone konsultacje społeczne. Jeżeli większość opowie się za likwidacją, wtedy burmistrz Aneta Goliat będzie chciała wypełnić ich wolę.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl

Żuromińska Straż Miejska to gorący temat wśród mieszkańców. Dyskutuje się na temat zasadności jej funkcjonowania. Obecna burmistrz Żuromina Aneta Goliat jeszcze w kampanii wyborczej zapowiadała referendum w sprawie funkcjonowania Straży. Jego wyniki miałyby decydować o dalszych losach strażników. Referendum nie będzie, ale władze w innej formie zapytają mieszkańców, czy chcą Straży Miejskiej w Żurominie, czy nie. W tej sprawie zostaną przeprowadzone konsultacje społeczne. Każdy mieszkaniec będzie mógł anonimowo wypełnić ankietę, w której opowie się za dalszym funkcjonowaniem Straży Miejskiej w Żurominie lub za jej likwidacją. Formularz będzie dostępny w punkcie konsultacyjnym w Urzędzie Miasta od 22 czerwca. Konsultacje zakończą się 30 czerwca.

Głos mają mieszkańcy, burmistrz i rada


Formalnie wynik konsultacji ma charakter opiniodawczy i nie zobowiązuje władz do podjęcia dalszych kroków w tej sprawie. Jednak w tym przypadku, jak informuje burmistrz Aneta Goliat, mieszkańcy będą mieli wpływ na dalsze kroki podejmowane w związku z pracą strażników. A sama burmistrz przychyli się do zdania większości. Ostatnie słowo jednak w tej kwestii ma Rada Miejska. Straż Miejska została powołana uchwałą i tylko odpowiednia uchwała może ją zlikwidować.
- Jeżeli większość mieszkańców, którzy wezmą udział w konsultacjach opowie się za likwidacją Straży Miejskiej, złożę do Rady Miejskiej projekt uchwały o likwidacji Straży - mówi burmistrz Aneta Goliat - Nie chce podejmować takiej decyzji sama. Uważam, że w tej kwestii powinni decydować mieszkańcy naszego miasta i naszej gminy.

Zdaniem burmistrz Straż Miejska nie jest miastu potrzebna.

- Po pół roku pracy w Urzędzie wiem, że bez strażników funkcjonowanie samorządu nie ucierpi - mówi Aneta Goliat – Ich obowiązki mogą być rozdzielone na innych pracowników Urzędu.


Co robi Straż

Kompetencje Straży Miejskiej określa Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 roku o strażach gminnych. Zadania straży dotyczą ochrony porządku publicznego, a ściśle regulują je lokalne uchwały. W innych miastach Polski straż miejska zajmowała się szczególnie ochroną spokoju w miejscach publicznych, czuwała nad porządkiem i kontrolowała ruch drogowy (często wspomagając policję), zabezpieczała miejsca przestępstw, pomagała w organizacji imprez publicznych, doprowadzała nietrzeźwych do izb wytrzeźwień, konwojowała dokumenty.

Zadania Żuromińskiej Straży były zgoła inne. Sama burmistrz twierdzi, że obowiązków strażnicy mają niewiele. Strażnicy wspólnie z inkasentami pobierają na bazarze opłaty targowe, rano przy dwóch szkołach dbają o bezpieczne przejście dzieci przez ulicę, dostarczają urzędowe obwieszczenia do sołtysów, pomagają przy wyborach na sołtysów i towarzyszą urzędniczce przy transporcie gotówki do banku. Jak się dowiedzieliśmy, jeden ze strażników ma dodatkową funkcję - jest kierowcą na potrzeby Urzędu.
Przypomnijmy, że Żuromińska Straż Miejska to komendant i dwóch strażników. Roczny koszt ich funkcjonowania to ponad dwieście tysięcy. W budżecie na 2015 rok zabezpieczono 212,474 złote na utrzymanie straży. Z czego prawie 90% tej kwoty stanowią wynagrodzenia strażników. Za co te pieniądze?


Działalność w 2014


Żeby dokładniej przyjrzeć się pracy żuromińskiej Straży Miejskiej przeczytaliśmy również sprawozdanie z jej działania za rok 2014. Ze sprawozdania przygotowanego przez komendanta Wacława Chęcińskiego dowiadujemy się, że zadaniem strażników było utrzymanie czystości i porządku na terenie miasta. Strażnicy kontrolowali właścicieli posesji, czy posiadają pojemniki na odpady. W 2014 roku skontrolowano 126 posesji i pouczono 112 właścicieli. Straż Miejska kontrolowała również dostawy węgla do miejskich kotłowni. Zajmowała się także bezpańskimi psami. Ze sprawozdania wynika, że w ubiegłym roku strażnicy wspólnie z policją patrolowali miasto w godzinach popołudniowych . Były też mandaty. Nałożyli ich w roku 2014 7, czyli nieco ponad jeden mandat na dwa miesiące. Łączna ich kwota to 750 złotych. Ponadto nadzorowali ekipy sprzątające miasto, prowadzili nadzór ekip utrzymujących zieleń miejską i czuwali nad akcją "zima". W tym roku ze względu na inną organizację urzędu i wyodrębnienie zespołu remontowo - budowlanego część zadań została przekazana do tego właśnie zespołu.

Kurier Żuromiński natomiast ma dobre doświadczenia ze współpracy ze Strażą Miejską. Kiedy w zeszłym roku mieliśmy zgłoszenie o dzikim wysypisku pod Franciszkowem, Straż Miejska niemal natychmiast ustaliła, czyje były śmieci i doprowadziła, że bałaganiarz je natychmiast uprzątnął i zapłacił mandat.


Samorządy likwidują straże

Straże miejskie działają w wielu samorządach Polski, ale trzeba przyznać, że coraz więcej z nich tę instytucję likwiduje. Zaczął Świeradów – Zdrój, który zlikwidował straż już w 2013 roku Później były Pionki pod Radomiem, następnie Strzegom. Straż miejską zlikwidowano również w Chrzanowie, Trzebini, Szczyrku, Zakroczymiu czy Libiążu. Później w Łagowie, Rabie Wyżnej, Starym Polu, Skwierzynie, Nasielsku, Krasnobrodzie czy Świątnikach. W 2015 roku Straż Miejska przestała istnieć w Czersku. Do jej likwidacji przymierza się Białogard, następny jest Pisz, gdzie za likwidacją straży miejskiej zagłosowało 13 radnych przy sprzeciwie 3.  Rozwiązanie straży ma przynieść gminie rocznie ponad 700 tysięcy zł oszczędności. Następny będzie Wągrowiec.
W lutym tego roku w Jaśle przeprowadzono referendum na temat likwidacji Straży Miejskiej. Ponad 6 tysięcy mieszkańców chciało likwidacji, do takiej jednak nie doszło, ponieważ referendum nie miało dostatecznej frekwencji. Podobne rozwiązanie jak w Żurominie zastosował burmistrz Koła, który zdecydował się na konsultacje z mieszkańcami miasta. Przeciw straży protestują mieszkańcy Białej Podlaskiej, którzy woleliby mieć zamiast strażników lepszy monitoring w mieście. Podobnie jest w Szczecinku, Sanoku, gdzie na temat straży można usłyszeć niezbyt pochlebne opinie.
Pamiętać jednak należy, że w wielu miastach taka straż funkcjonuje całkiem dobrze i bezpieczeństwo w tych miejscowościach stoi na wysokim poziomie. Czy nasi Strażnicy się obronią. Dowiemy się już niebawem.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ". 

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Ewa Jabłońska

Komentarze (287) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Pytanie #1775016 | 83.28.*.* 13 lip 2015 18:22

  Co tam słychać u Pana Komendanta?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Japa #1773179 | 83.28.*.* 10 lip 2015 22:31

  Bardzo dobry zapis. Zacznij od rodziców bo oni tu najważniejsi. Oni znają swoje pociechy, są z nimi non stop.Ale ktoś sygnalizuje, że z twoją pociechą coś nie tak, oczy jakieś dziwne, zachowanie nie takie itd czy mamusia Uwierzy? Nie, jeszcze się obrazi, nie da wiary. Jak dojdzie do tragedii, wszyscy w koło winni tylko nie oni. I jak im pomóc.Kto ma to zrobić jak on czy ona tego nie chce co nie znaczy , że nie ma chętnych do pomocy

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ... #1772918 | 46.113.*.* 10 lip 2015 16:40

  A czy w Polsce istnieje coś takiego jak przymusowe leczenie ludzi uzależnionych ?! NIE.... Więc chory człowiek który ma problem bierze się w garść i sam podejmuje jakieś kroki w celu leczenia się a jeżeli nie kończy jak żuromińscy narkomani. Nie rozumiem tego oburzenia że kolejny narkoman przedawkował. To było jego życie życie, taką drogę obrał i doszedł tam gdzie doszedł. Poza tym jak mu rodzina nie pomogła to kto miał to zrobić, kolega z którym ćpał. Poza tym ich rodzice uzależnionych są tacy że nie zauważają problemów własnych dzieci albo nie chcą ich zauważyć. Myślą a jakoś to będzie, spróbuje, wyszaleje się i zerwie z tym. A tu dupa, z dnia na dzień coraz większy problem aż na reakcję jest za późno.A i jeszcze policja, co policja może z tym zrobić, złapią, spiszą, jeden raz drugi, potem zamkną, prokurator lub sąd wypuści i tak kilka razy i w końcu oni też odpuszczają. Taka jest rzeczywistość. Kiedyś ludzie umierali od alkoholu, papierosów a dziś doszły do tego narkotyki i dopalacze. Taki jest świat, trzeba chronić swoich bliskich a resztę trzeba sobie odpuścić. Codziennie tysiące ludzi umiera na raka lub inne choroby nowotworowe i nikt tym się nie przejmuje. Ale ludźmi którym w dupach się poprzewracało owszem.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Pytanie #1772815 | 178.42.*.* 10 lip 2015 14:58

  Czy ktoś wie czy oprócz Policji istnieje w tym mieście jaka organizacja komórka stowarzyszenie towarzystwo którzy w jakikolwiek sposób wspomagaliby Policję w walce z narkomanią na terenie naszego miasta gminy powiatu. Czy jakiekolwiek czynności w tym kierunku podejmuje którakolwiek władza na poszczególnych szczeblach? Czy mamy tylko bezczynnie patrzeć jak staczają się i umierają młodzi ludzie na terenie naszego Powiatu? Jest czas na spotkania imprezy nagrody podwyżki ordery odznaczenie (cała lista w ostatnim Kurierze Żuromińskim) A czasu na walkę ze śmiercią nie ma??? Władzo obudx się zanim będzie za późno.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. ja #1772426 | 164.127.*.* 10 lip 2015 08:20

  jaka jeszcze krzywda musi spotkać Polaków by zrozumieli że są gnębieni przez reżim styropianowy? Najwyższe podatki, najniższa kwota wolna od podatku, najgorsza służba zdrowia w EU, najgorsze drogi, największa umieralność, najniższa emerytura, najwięcej zakazów, największa biurwokracja, najbardziej zawisłe sądy, swawola urzędnicza, komornicza, sędziowska, policja jako wasal do ściągania haraczy i tak można wymieniać bez końca, kiedy się w końcu obudzicie?

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (287)