Wtorek, 23 kwietnia 2019. Imieniny Ilony, Jerzego, Wojciecha

Wielka manifestacja patriotyczna bieżunian

2015-06-18 15:34:09 (ost. akt: 2015-06-23 09:12:16)
nscenizacja ucieczki z posterunku

nscenizacja ucieczki z posterunku

Podziel się:

Brawurowa ucieczka z posterunku, pogoń, strzały na ulicach Bieżunia… to tylko część scenariusza wspaniałej uroczystości, jaka przygotowały władze miasta oraz Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu. Było co oglądać!

Wiesław Paszta
redakcja@kurierzurominski.pl


Sobota 13 czerwca zapisze się na pewno w pamięci mieszkańców Bieżunia i okolic. W tym dniu uroczyście odsłonięto na gmachu ratusza pamiątkową tablicę poświęconą dwóm ostatnim Żołnierzom Wyklętym: Kazimierzowi Dyksińskiemu ps. "Kruczek" i Leonowi Malickiemu ps. "Zygmunt". Uroczystość podzielona była na kilka części: konferencję naukową poprowadzoną przez pracowników Instytutu Pamięci Narodowej, mszę świętą za Żołnierzy Wyklętych oraz uroczystość odsłonięcia tablicy poprzedzoną inscenizacją ucieczki Kazimierza Dyksińskiego z posterunku Milicji Obywatelskiej.

Konferencja naukowa w Zespole Placówek Oświatowych
Przybyłych gości i prelegentów przywitał gospodarz ZPO dyr. Marek Cimochowski oraz burmistrz Bieżunia Andrzej Szymański.
- Sytuację mamy wyjątkową, to, co kiedyś w historii było najoględniej mówiąc przekłamaniem, znajduje obecnie wymiar rzeczywisty. Ta konferencja ma przybliżyć historię Żołnierzy Wyklętych, a motywacją do zorganizowania tej konferencji oraz całej uroczystości jest moja współpraca ze Stowarzyszeniem Historycznym im. 11. Grupy Operacyjnej NSZ z Płocka, bo to właśnie z ich inicjatywy mamy dzisiejszą uroczystość - powiedział na wstępie burmistrz Andrzej Szymański.

Gospodarze przywitali wybitnych gości Andrzeja Przemyłskiego - wiceprezesa Stowarzyszenia Historycznego, dr. Tomasza Łabuszewskiego, dr. Kazimierza Krajewskiego i Jacka Pawłowicza z Instytutu Pamięci Narodowej. W uroczystościach brali tez udział Janina Bandurska córka Henryka Dyksińskiego, Hanna Pałuba - bratanicę Kazimierza. Podczas wykładu dr Łabuszewski przybliżył uczestnikom konferencji zjawisko powstania Żołnierzy Wyklętych , dr Krajewski opowiadał o roli powstania "drugiej konspiracji" i konspiracji kresowej po II Wojnie Światowej a Jacek Pawłowicz podjął temat wątków lokalnych związanych z konspiracją i działaniami Żołnierzy Wyklętych na północnym Mazowszu.

Msza Święta Kościół Świętej Trójcy w Bieżuniu

Poczty sztandarowe bieżuńskich szkół, Związku Harcerstwa Polskiego, Kombatantów, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz orkiestra strażacka. W zwartych pododdziałach grupy rekonstrukcyjne i uczniowie klas wojskowych liceum im. Orkana. W ławach rodzina, pedagodzy, mieszkańcy Bieżunia. Mszę upamiętniająca dzisiejszych bohaterów poprowadził proboszcz parafii ks. mgr Tomasz Ozimkowski.
- Ofiarę jaką poniosło wielu Żołnierzy Wyklętych w tym Kazimierz Dyksiński "Kruczek" i Leon Malicki "Zygmunt", oddając życie za swoje ideały, to najwyższa ofiara, jaką można ponieść - mówił ks. Ozimkowski.
Po uroczystej mszy w uformowanym szyku nastąpił przemarsz pod bieżuński ratusz.

Rekonstrukcja wydarzeń sprzed lat

Posterunek Policji w Bieżuniu na kilka godzin zamienił nazwę na Posterunek Milicji Obywatelskiej. To tu odbyła się rekonstrukcja wydarzeń, która dotyczyła brawurowej ucieczki Kazimierza Dyksińskiego z posterunku Milicji Obywatelskiej. Przechodnie, dzieci grające w klasy, przekupki przy straganie. Z głośnika słychać głos przesłuchującego i odpowiedzi przesłuchiwanego, stukot maszyny do pisania. W pewnym momencie odgłos upadającego krzesła , brzęk rozbijanego okna i na ulice wyskakuje przesłuchiwany...przebiega w lewo, zza rogu wyskakuje milicjant z karabinem. Uciekinier zawraca i biegnie koło straganu, milicjanci oddają strzały do uciekającego, panika na ulicy. Dzieci padają na ziemię, przekupki chronią się za stragan, z kosza wysypują się kartofle. Uciekinier zrzuca płaszcz i ucieka z widoczną raną postrzałowa na plecach. Milicjanci wracają na posterunek w celu powiadomienia o wydarzeniu... brawa widzów. Choć historia mówi o ucieczce Dyksińskiego z budynku sierpeckiego Urzędu Bezpieczeństwa, to rekonstrukcja poza pokazaniem tego zdarzenia dała pewien obraz tamtych lat.

Odsłonięcie pamiątkowej tablicy

Główną część uroczystości rozpoczyna krótkie przemówienie burmistrza. Przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego podniesiona zostaje flaga narodowa. Do uroczystego odsłonięcia tablicy poproszona jest rodzina Kazimierza Dyksińskiego, prof. dr hab. Mirosław Golon dyrektor IPN w Gdańsku, burmistrz Andrzej Szymański, a wiceprezes SH Andrzej Przemyłski odsłania tablicę. Następuje jej poświęcenie przez ks. Ozimkowksiego. Kwiaty składają: starosta żuromiński Jerzy Rzymowski, przedstawiciele lokalnych władz, członkowie SH, grup rekonstrukcyjnych, delegacje szkół, mieszkańcy Bieżunia. Uroczystości kończy defilada pocztów sztandarowych, strażaków OSP, uczniów klas wojskowych bieżuńskiego LO i grup rekonstrukcyjnych.

- Jesteśmy wzruszeni tą uroczystością mówi Hanna Pałuba - bratanica Kazimierza Dyksińskiego. - Do tej pory zawsze słyszało się, że to był bandyta - dodaje Janina Bandurska - Historia rządzi się swoimi prawami, ale najważniejsze jest dla Nas, że sprawiedliwości choć po wielu... wielu latach stało się zadość - zgodnie twierdzą obie panie - Dziękujemy fundatorom tablicy, władzom samorządowym, Stowarzyszeniu Historycznemu, wykładowcom z IPN oraz tym wszystkim, którzy przyczynili się i uczestniczyli w dzisiejszej uroczystości – dodają.

Przy smakowitej grochówce, kiełbasce i golonce oraz śpiewie patriotycznych pieśni uczestnicy uroczystości długo rozpamiętywali wydarzenia historyczne na malowniczym bieżuńskim Borku.Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ". 

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Ewa Jabłońska

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Pokręt #1758289 | 46.112.*.* 19 cze 2015 17:26

  Kto pamięta szuflady pełne ustaw? nie ośmiorniczek.pozwolę sobie przypomnieć wam PO-kłamcy kilka spraw a mianowicie: 8 ostatnich lat to ciąg ustaw które powodowały ubożenie społeczeństwa 8 ostatnich lat to pedofilia w waszych szeregach 8 ostatnich lat pod rządami PO-PSL-bUl-a to śmierć obywateli w wieloletnich kolejkach do lekarzy specjalistów. 8 ostatnich lat pod rządami PO-PSL-bUl-a to sprzedaż za bezcen zakładów przemysłowych 8 ostatnich lat pod rządami PO-PSL-bUl-a to sprzedaż za bezcen kopalń i stoczni 8 ostatnich lat pod rządami PO-PSL-bUl-a to GIGANTYCZNY dług publiczny którego kilka przyszłych pokoleń nie będzie w stanie spłacić 8 ostatnich lat pod rządami PO-PSL-bUl-a to ciąg ustaw pokazujących arogancje władzy w stosunku do Polaków 8 ostatnich lat pod rządami PO-PSL-bUl-a to śmierć obywateli w oczekiwaniu na badania, 8 ostatnich lat pod rządami PO-PSL-bUl-a to ciąg ustaw uchwalanych przez PO-PSL przeciwko obywatelom i ich portfelom 8 ostatnich lat pod rządami PO-PSL-bUl-a to decyzje PO-PSL niszczące małą i średnią przedsiębiorczość 8 ostatnich lat pod rządami PO-PSL-bUl-a to niesamowita buta władzy PO-PSL 8 ostatnich lat pod rządami PO-PSL-bUla to śmierć obywateli przed szpitalami tylko dlatego, że rząd nie płaci za tzw. nad-wykonania. 8 ostatnich lat pod rządami PO-PSL-bUl-a to totalna arogancja władzy PO-PSL 8 ostatnich lat pod rządami PO-PSL-bUl-a to setki afer z udziałem członków PO-PSL 8 ostatnich lat pod rządami PO-PSL-bUl-a to wizyty członków PO-PSL na cmentarzach i stacjach benzynowych 8 ostatnich lat pod rządami PO-PSL-bUla To śmierć obywateli ponieważ Leki są koszmarnie drogie. 8 ostatnich lat pod rządami PO-PSL-bUl-a to ucztowanie przy pełnym korycie z ośmiorniczkami, drogimi cygarami, 8 ostatnich lat to kupowanie na koszt podatnika kiecek żonom polityków z PO-PSL 8 ostatnich lat pod rządami PO-PSL-bUl-a to trochę autostrad niestety NAJDROŻSZYCH na świecie 8 ostatnich lat pod rządami PO-PSL-bUl-a pod rządami PO-PSL-bUl-a to kilka orlików, które kosztowały trzy razy tyle ile powinny 8 ostatnich lat pod rządami PO-PSL-bUl-a to cofanie się gospodarki 8 ostatnich lat pod rządami PO-PSL-bUl-a to bankructwo tysięcy drobnych firm 8 ostatnich lat pod rządami PO-PSL-bUl-a to próby sprzedania lasów

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. kkk #1757977 | 46.169.*.* 19 cze 2015 11:17

  Kolejna tablica ,by żyło się lepiej....

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Pokręt #1757513 | 164.127.*.* 18 cze 2015 18:16

   "Wiceszef PSL Adam Jarubas z kolei uważa, że PSL mimo "tąpnięcia" w sondażach "jest w stanie się obronić", jeśli się "nie będzie zajmowało sobą, tylko problemami ludzi". - Na tym trzeba się skupić – przekonuje polityk, który był kandydatem PSL w wyborach prezydenckich." A więc jasna informacja,że PSL zajmuje się swoimi,Struzik dożywotnio z rodziną, Rejmus dożywotnio na stołkach, Welenc, obecny starost i tak bez liku.Aby im było dobrze, wszystkie partie tak robią. Ale przed wyborami martwią się o WYBORCÓW. Zajmują się ludźmi.Wstyd.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. hji #1757417 | 94.254.*.* 18 cze 2015 16:20

   "Choć historia mówi o ucieczce Dyksińskiego z budynku sierpeckiego Urzędu Bezpieczeństwa". Nic tu nie rozumiem. Dlaczego sierpeckiego?

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz