Poniedziałek, 23 kwietnia 2018. Imieniny Ilony, Jerzego, Wojciecha

Bądź widoczny na drodze. Bądź bezpieczny

2015-06-24 08:38:20 (ost. akt: 2015-07-07 11:45:14)
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 będą bezpieczniejsi klasy 1-3

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 będą bezpieczniejsi klasy 1-3

Podziel się:

Kolejne bezpieczne pakiety trafiły do uczniów. Tym razem Kurier Żuromiński rozdał prawie trzysta kamizelek i opasek odblaskowych uczniom z żuromińskiej „dwójki”. Akcja jest prowadzona we współpracy z żuromińską drogówką i lokalnymi biznesmenami.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl


Odwiedziliśmy Zespół Szkół nr 2 w Żurominie. To druga Szkoła Podstawowa, która wzięła udział w akcji „Miło Cię widzieć”. Akcji, dzięki której nasze dzieci będą bezpieczniejsze na drogach. Dziękujemy dyrektorowi Zespołu Szkół nr 2 za ciepłe przyjęcie.


Jest bezpieczniej

Z końcem sierpnia ubiegłego roku zaczęły obowiązywać nowe przepisy poruszania się po drogach. Zobowiązują one wszystkich pieszych i rowerzystów do posiadania elementów odblaskowych. "Odblaski" trzeba mieć w przypadku poruszania się po drodze po zmroku poza terenem zabudowanym. Gdy ich nie mamy możemy zapłacić mandat. Co więcej, bez odblasków jesteśmy słabo widoczni, więc zagrożenie dla naszego zdrowia i życia jest większe.

Kamizelka odblaskowa, opaska czy inne elementy odbijające światło mogą nam uratować życie. Statystyki policyjne pokazują, że od czasu wprowadzenia przepisu dotyczącego elementów odblaskowych, znacznie zmniejszyła się liczba wypadków po zmroku z udziałem pieszych. Nie bez znaczenia są tu akcje różnych instytucji promujących i utrwalających nawyk noszenia kamizelek odblaskowych.

Akcja Kuriera

Kurier Żuromiński w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych mieszkańców powiatu żuromińskiego organizuje akcje pod nazwą "Miło Cię Widzieć". W ramach akcji do uczniów szkół podstawowych trafiają tak zwane pakiety bezpieczeństwa, które składają się z kamizelek odblaskowych, opasek, smyczy na klucze i zawieszek. W marcu takie pakiety trafiły do uczniów Szkoły Podstawowej w Bieżuniu. W środę 17 czerwca spotkaliśmy się z uczniami Szkoły Podstawowej nr 2 w Żurominie. Rozdaliśmy prawie trzysta zestawów. Nasza akcja nie polega tylko na wręczaniu prezentów. Chcemy, żeby dzieci wiedziały, po co są elementy odblaskowe i jak bezpiecznie poruszać się po drodze.

Pomoc Policji

W naszej akcji bardzo pomaga nam żuromińska policja. W środę rozmowę o bezpieczeństwie na drodze przeprowadził z uczniami młodszy aspirant Michał Sznyter z Ogniwa Ruchu Drogowego. Lekcja z policjantem przypomniała dzieciom między innymi, po której stronie pobocza należy iść, w jakich miejscach i w jaki sposób należy przechodzić przez jezdnię, jakie warunki powinien spełniać rower, aby bezpiecznie można było się nim poruszać po drodze. Policjant wielokrotnie podkreślał, że nie wystarczy mieć kamizelkę odblaskową, trzeba ją nosić. Dzieci obejrzały również krótki film, który pokazywał, jak widoczni są ludzie na drodze dla kierowców, gdy jest ciemno. Najpierw w materiale filmowym pokazano, jak widzi kierowca pieszego czy rowerzystę, gdy nie posiada elementów odblaskowych, a potem, jak jest widoczny, gdy je ma. Uczniowie sporo wiedzą na temat bezpieczeństwa i aktywnie uczestniczyli w lekcji z policjantem. Pakiety bezpieczeństwa z pewnością sprawią, że na ulicy będą jeszcze bardziej bezpieczni.


Darczyńcy

Akcja nie mogłaby być zrealizowana bez sponsorów. Obdarowanie dzieci ze szkoły w Żurominie było możliwe dzięki hodowcom oraz dzięki przedsiębiorcom z gminy Żuromin, którym nie jest obojętne bezpieczeństwo wszystkich dzieci. W imieniu dzieci, rodziców i naszym darczyńcom dziękujemy.


Sponsorzy akcji Kuriera Żuromińskiego i Komendy Powiatowej Policji w Żurominie "Miło Cię Widzieć".


Linex Sp. z o.o. z Lubowidza, Anonimowa osoba, Grupa D5 z Żuromina, Gospodarstwo Rolne Jacek Pudlak z Wólki Kliczewskiej, Piotr Lipski z Żuromina, Artykuły Ogrodnicze i Dekoracyjne Joanna Andrzejewska z Żuromina, Andrzej Dąb Gabinet Weterynaryjny z Żuromina, Apteka mgr farm. Urszula Jasińska, FHU Marco-Polo Marta Kamińska z Poniatowa, P.H.U. Gold-Spring Marzena Byber z Żuromina, Salon Fryzjerski "Jola" Jolanta Orkwiszewska z Żuromina, Auto-Team Jerzy Filipski z Żuromina, Sklep Spożywczo - Przemysłowy art. wędkarskie „Zoologia” Grażyna Pajewska, Sklep Motoryzacyjny Krzysztof Gulańczyk z Żuromina, Jolanta Gesek z Żuromina, Andrzej Grzywiński z Żuromina, Piotr Korpalski z Żuromina, Zakład Pakowania Jaj Pako-Farm Tomasz Antkiewicz z Wiadrowa, Zielona Łączka Wolny Wybieg Kur Niosek Piotr Szymański z Żuromina, Ferma Drobiu Krzysztof Ciesielski z Brudnic, Ferma Drobiu dr inż. Krzysztof Jakubowski w Żurominie, Met i P Piotr Górski.