Wtorek, 19 listopada 2019. Imieniny Elżbiety, Faustyny, Pawła

Historie wojenne. Kwestia żydowska

2015-07-07 11:39:50 (ost. akt: 2015-07-08 12:01:09)
Od prawej do lewej, w górnym rzędzie: Chanoch RADZIK, Icchak Klein, to Mosze, Mosze Rizowi, Shlomo Wilodroz, Moshe Trombka, Hirsch Beiles, Mendel Kronenberg.
na dole: Moshe Popiol, Shmuel Maj, Moshe Kronenberg, Aharon Skoropa, Shlomo Edelsztejn

Od prawej do lewej, w górnym rzędzie: Chanoch RADZIK, Icchak Klein, to Mosze, Mosze Rizowi, Shlomo Wilodroz, Moshe Trombka, Hirsch Beiles, Mendel Kronenberg. na dole: Moshe Popiol, Shmuel Maj, Moshe Kronenberg, Aharon Skoropa, Shlomo Edelsztejn

Podziel się:

Przedwojenny Żuromin był miastem dwóch kultur. Przed wybuchem wojny w roku 1938 w naszym mieście było pół na pół ludności żydowskiej i polskiej. Żydzi i chrześcijanie chodzili do jednej szkoły (dzisiejszy bank przy kościele), spotykali się na ulicach, na targu. Różniła ich zaś przede wszystkim wiara i związane z nią obrzędy. Ponadto żydzi mieli oddzielny dom modlitwy – synagogę i cmentarz – kirkut.

To przedwojenne dwukulturowe miasto w latach 1939 – 1945 zatraciło swoje cechy. Po wojnie do Żuromina nie wróciły już żydowskie rodziny. Większość z nich zginęła w Oświęcimiu. Nieliczni, którzy przetrwali, wyemigrowali.
Elimelech Szklar żuromiński Żyd wspomina, że przed wojną Żuromin sporadycznie odwiedzany był przez cygańskie tabory. Dokładnie przypomina sobie obraz pewnej Cyganki, która przepowiadała przyszłość. Mówiła o wielkiej tragedii. Nikt wówczas jej nie wierzył. A nawet Ci, którzy uwierzyli, nie wyobrażali sobie rozmiarów tej tragedii.
W żuromińskim powiecie wysiedlono 3 675 żydów, około 90% z nich zamordowano (3 300 osób).
Jeszcze przed okupacją zastrzelony został Goldak syn Dawida – jest to pierwsza żuromińska ofiara wojny. Zginął on podczas ucieczki z miasta. Większość jednak żydowskich rodzin w Żurominie pozostała. To żydów Niemcy prześladowali najbardziej.
Na początku prowokacyjnie podpalono synagogę – żydowski dom modlitwy, który znajdował się w centrum miasta (dzisiaj mieści się tu restauracja “U Rucińskich”). Niemcy nie pozwolili przybyłej na to miejsce straży pożarnej ani ludności gasić pożaru. Synagoga spłonęła doszczętnie. Całe szczęście, że panowała bezwietrzna pogoda, bo mogło spłonąć całe miasto, w którym jeden przy drugim tuliły się do siebie przy ulicach drewniane domki.
Ludność żydowska przepełniona strachem nie reagowała.
Niemcy rozpoczęli znęcanie się nad ludnością żydowską zarówno w mieście, jak i w okolicy. Żydów pędzono do różnych robót polowych. Pracowali oni w majątkach i wysyłani byli do Lidzbarka, Działdowa na zbiory ziemniaków.

Z relacji Abrahama Dragona i Elimelecha Szklara wiadomo, że w tym czasie kilkuset młodych żydów wysłano do przymusowej pracy w Pomorskie. Tam zbierali oni ziemniaki, a kiedy zbiory się skończyły wracali pieszo do rodzinnego miasta.
Przy lada okazji znęcano się nad ludnością żydowską. Bito ich, obcinano ich długie brody, ciągano za pejsy. Ośmieszano ludność żydowską Żuromina. Na przykład podczas marszu do prac żydzi musieli śpiewać: „przez nas wojna” lub „nasz Hitlerek złoty nauczy nas roboty” – wspomina Polak - świadek tych wydarzeń.
Mendel Braun z kolei wspomina, jak Niemcy, kiedy zobaczyli na ulicach Żuromina jego stryja Jozefa Borucha, w brutalny sposób odcięli mu brodę, kalecząc przy tym twarz. Takim poniżeniom poddawani byli żydzi na co dzień.
Wprowadzano w życie dalsze działania antyżydowskie. Nie pozwalano Żydom chodzić po chodnikach, wprowadzono specjalny podatek zwany „wkładem”, kazano na ubrania naszyć naszywkę z gwiazdą Dawida.
Represje z każdym dniem stawały się większe, aż w końcu nastąpiła generalna akcja wysiedlania ludności żydowskiej. Odbyła się ona w dwóch turach w październiku i w listopadzie 1939 roku. Ludność wysiedlono przeważnie do gett w Mławie i w Sierpcu, a stamtąd stopniowo przetransportowano ją do Warszawy czy do obozów koncentracyjnych.
Te chwile wspomina Abraham Dragon - Pewnej listopadowej nocy do domów większości żuromińskich żydów załomotały kolby. Wszystkich przeprowadzono do „Sali wykładów komunalnych” (Być może chodzi o salę urzędu miasta, dziś mieści się tu Żuromińskie Centrum Kultury). W tym czasie Niemcy poszukiwali w mieszkaniach srebra, złota i szlachetnych kamieni. Następnie deportowano żydów do stacji kolejowej w Sierpcu. Zajściom tym towarzyszył krzyk oprawców, nawoływania szukających się w ciemnościach rodzin, łzy.

Powtarzam – w czasie wojny zamordowanych zostało około 3 300 żydów z powiatu żuromińskiego.
Cześć ich pamięci.

Adam Ejnik
a.ejnik@kurierzurominski.pl

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Lolesław- Synagoga #2627008 | 109.243.*.* 19 lis 2018 15:50

  Synagoga stała tam gdzie obecnie jest plac zabaw w parku przy placu wolności tam też stoi świerk który symbolizuje to miejsce .Oj pseudo historycy przez takie brednie historia znika.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. waj Aj #2479882 | 94.254.*.* 7 kwi 2018 18:17

  Znany szachista Fiszer, czytałem wczoraj w necie,zadawał pytanie, kiedy żydów będą odstrzeliwać na chybił trafił.Oj,nieładnie,nieładnie,a sam podobno był żydem,nie uznawał swojego pochodzenia.Ciekawe,ciekawe,teraz też ciekawie,naród po holokauście strzela do Palestynczyków jak do kaczek bo zebrali się przy murze granicznym, traktowani są jak zwierzęta.Nikt się nie odezwie,co robią żydzi,zagniewali się na ONZ, ONZ ja bym batem rozgonił,biorą kasę a jeszcze nic nie zrobili,nic.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Aj waj #2189412 | 94.254.*.* 24 lut 2017 19:32

  A kto z Polaków był zaufanym u Żydów?Dostał od nich ogromne pieniądze na przechowanie?Mieszkał na ulicy Olszewskiej i od dawna miał kurniki.K. Zostali jego jego wnuczki czy prawnuczki. Nikt nie zbadał tej sprawy. Co do nie uregulowanego stanu własności, to byli Polacy żydowskiego pochodzenia, oni żyli na terytorium Polski. Zostali zniszczeni przez naszych obecnych sąsiadów tak jak i wiele ludności polskiej. To co? państwo Izrael chciałoby dostać jakieś odszkodowanie? Podobno największym wrogiem Żyda w getcie był drugi Żyd.Historycy to opisują. Żydzi amerykańscy nie lubili Żydów Środkowoeuropejskich, wiedzieli o holokauście i nie reagowali.Teraz mówia,że nie wierzyli ale oni czekali,aż hitler rozprawi się z ich braćmi. A Żydzi teraz obciążają Polaków, to znaczy my mieliśmy zginąć za nich. A do wojska nie chcieli iść i bronić Polski, nie pozwalała im religia, a teraz do palestyńczyków strzelają jak do sylwetki biegnacego dzika i broń atomową mają. Ktoś pisał, aby policzyć ich, ilu było w nkwde, ilu było u nas sędziów co Polaków wysyłali na szubienice. Są to historyczne fakty. A na koniec zadam pytanie, gdzie byłaby Polska gdyby nie II wojna światowa? może ktoś robił symulację komputerową. Obecnie wszyscy rządzący, bankierzy a nawet księża są z rodowodem starszych braci w wierze. Oficjalnie Gieremek nie miał pogrzebu z kapłanami i wielu innych.aj waj, aj waj.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. Do Redaktora #2189264 | 83.31.*.* 24 lut 2017 16:19

   Panie Redaktorze widzę że bardzo Pan Przeżywa śmierć tych młodych niewinny ludzi. Czy to prawda że 1-go marca będzie Pan miał w bibliotece wykład dla młodzieży o ,,żołnierzach wyklętych" którzy w okolicach Hajnówki(Rada Miasta I Burmistrz Hajnówki zabroniła marszu chwalebnego mordercom) mordowali kobiety i dzieci wyznania prawosławnego żywcem paląc w domach. Niech się Pan określi czy Pan potępia czy wychwala morderców razem ze swoimi kolegami. A rada GiM Żuromin z panią Burmistrz wydali zezwolenie na wychwalanie morderców???.

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Brednie #2188674 | 83.28.*.* 23 lut 2017 18:56

   Brednie!!! Polacy zostali w Polskim mieście i tu żyją a po 72 latach po wojnie nie uregulowano kwestii własności.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (11)