środa, 20 czerwca 2018. Imieniny Bogny, Rafaeli, Rafała

Bieżuń. Wianki nad Wkrą

2015-07-07 11:49:34 (ost. akt: 2015-07-09 08:38:44)
 Nad Wkrę można było zajechać z Muzeum takim oto pojazdem

Nad Wkrę można było zajechać z Muzeum takim oto pojazdem

Podziel się:

Już jest tradycją, ze bieżunianie w wigilię Jana puszczają wianki na Wkrze. Jest już tradycją, że na te uroczystości przychodzi mnóstwo mieszkańców Bieżunia.

Jerzy Piotrowski, Zbigniew Dobrowolski
redakcja@kurierzurominski.pl

Tradycyjnie w wigilię św. Jana - 23 czerwca 2015 roku na zaproszenie Prezesa Towarzystwa Przyjaciół Bieżunia Henryka Grześkiewicza, Burmistrza Miasta i Gminy Bieżuń Andrzeja Szymańskiego oraz Prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Bieżuniu Zygmunta Liszewskiego przy współpracy Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu, odbyły się przy licznym udziale mieszkańców oraz gości, uroczystości związane z tradycjami tego dnia. Ks. proboszcz Tomasz Ozimkowski dokonał poświęcenia wody we Wkrze. Wianki przygotowane przez uczniów szkół z gminy Bieżun, zostały po ocenie organizatorów puszczone z nurtem rzeki. W rytm melodii w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP w Bieżuniu zostały złożone życzenia Janom- Perłowskiemu i Wojtasowi- opiekunowi i kapelmistrzowi orkiestry. Z największym zainteresowaniem spotkał się jednak występ Bieżuńskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej przygotowany w oparciu o znaną scenę z filmu „Noce i Dnie”, w której brodząc w wodzie Józef Tolibowski zbiera nenufary. Stroje z epoki, kapelusze, parasolki, bryczka zaprzężona w konia wprowadziły zebranych w klimat sprzed wielu lat. Kolejna udana kreacja Witolda Kowalskiego, przy akompaniamencie Andrzeja Szczesiaka z udziałem Jolanty Pawłowskiej, Ireny Grodzickiej, Eweliny Dylągowskiej, Aleksandry Szczesiak, Ewy Grabowskiej, Beaty Kowalskiej, przygotowana pod kierunkiem Małgorzaty Osieckiej zostanie na pewno na długo zapamiętana.
Na zakończenie, wykonawcy tegorocznych wianków otrzymali nagrody z rąk fundatorów: Prezesa TPB - Henryka Grześkiewicza, Burmistrza Bieżunia Andrzeja Szymańskiego, Prezesa OSP Bieżuń Zygmunta Liszewskiego oraz Starosty Żuromińskiego Jerzego Rzymowskiego, który wraz z małżonką uświetnił bieżuńską uroczystość.
Dzieci i młodzież przybyła tego wieczoru nad Wkrę zostały zaproszone na wspólny poczęstunek ufundowany przez prezesa TPB i burmistrza Bieżunia.
Kolejna udane przedsięwzięcie w Bieżuniu upoważnia do zaproszenia wszystkich zainteresowanych na Wianki nad Wkrą już za rok.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB