Poniedziałek, 21 maja 2018. Imieniny Jana, Moniki, Wiktora

Doszczętnie spłonął nowoczesny kurnik

2015-07-09 15:22:35 (ost. akt: 2015-07-10 11:04:37)
 W Brudnicach spłonął nowoczesny kurnik wart 2,5 miliona złotych

W Brudnicach spłonął nowoczesny kurnik wart 2,5 miliona złotych

Podziel się:

W poniedziałek 6 lipca w Brudnicach doszło do groźnego pożaru. Doszczętnie spłonął kurnik wart 2,5 miliona złotych. W ratowaniu dobytku wzięło udział 30 jednostek straży pożarnej.

Maciej Zaremba
redakcja@kurierzurominski.pl


O 7:36 w poniedziałek 6 lipca pracownik kompleksu ferm na granicy Brudnic i Rzężaw zauważył w jednym z kurników pożar. Natychmiast wezwał straż pożarną. Palił się jeden z 6 kurników fermy należącej do Wojciecha Kaczmarczyka.

Akcja gaśnicza

Strażacy o pożarze poinformowani zostali o 7:39, na miejscu byli o 7:47.
- Pożar wyglądał bardzo groźnie. Ogień już wydostawał się z budynku. Paliła się słoma i palne elementy wyposażenia – mówi zastępca komendanta PSP Żuromin bryg. Dariusz Stumski.
Kurnik był przygotowany na przyjęcie piskląt. Był wysłany słomianą ściółką, wysuszony, wewnątrz panowała wysoka temperatura.

Strażacy równocześnie zajęli się odizolowaniem sąsiednich kurników oraz gaszeniem pożaru. Zagrożenie było spore. W bliskim sąsiedztwie znajdowały się dwa kurniki. Jeden z obsadą kurcząt. Trzy kolejne znajdowały się nieco dalej.

- Najbardziej zagrożone były te w bezpośredniej odległości – relacjonuje komendant – Potrzebowaliśmy pomocy innych jednostek i takie zgłosiłem dyspozycje – dodaje.

Na miejscu pojawiły się 22 jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej oraz 7 jednostek Państwowej Straży Pożarnej. Do Brudnic dojechała również jednostka PSP Mława, strażacy z Sierpca zostali zawróceni, gdyż nad pożarem już zapanowano. Łącznie w gaszeniu kurnika udział wzięło 112 strażaków. Akcję zakończono o godzinie 11:44.
Oprócz strażaków brały w niej udział policja, pogotowie energetyczne, inspektor nadzoru budowlanego, na miejscu pojawił się również starosta.

- Wszystkim jednostkom Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, Policji i innym służbom biorącym udział w zdarzeniu w dn.06.07. w Brudnicach, chciałbym podziękować za profesjonalnie przeprowadzoną akcję gaszenia pożaru - mówi Wojciech Kaczmarczyk.

Przyczyna nieznana

Przyczyna pożaru nie jest jeszcze znana. Komendant Dariusz Stumski nie wyklucza żadnej możliwości.
- Wszystko jest możliwe, mogło to być nawet celowe podpalenie osób trzecich, mógł ogień zaprószyć pracownik albo doszło do awarii instalacji – mówi komendant.
Sprawę bada żuromińska policja. Na podstawie zeznań świadków, zapisu monitoringu policjanci być może znajdą przyczynę. W tej sprawie powołana jest też specjalna komisja, w której skład wchodzą przedstawiciele różnych służb.

- Częstotliwość takich pożarów w naszym powiecie raczej nie jest duża. Rok w rok mamy 1-2 pożary kurników. Biorąc pod uwagę ilość ferm na terenie gminy, to można powiedzieć, że kurniki często się nie palą. Należy jednak pamiętać, że ostrożności nigdy za wiele – podsumowuje Dariusz Stumski

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ". 

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Ewa Jabłońska

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. klemens #1787216 | 78.88.*.* 1 sie 2015 22:50

  A starosta po co ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ... #1772571 | 188.33.*.* 10 lip 2015 10:38

  Jakiś drogi ten kurnik....Kurczaki siedziały na marmurowej posadzce ?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Pokręt #1772292 | 46.112.*.* 9 lip 2015 22:53

   Kurnik przygotowany do przyjęcia piskląt,panowała wysoka temperatura. Powietrze musiało zostać czymś nagrzane bo kurniki są dobrze izolowane i od słońca się nie zapalą,zapewne chodziły dmuchawy i to właśnie z tych dmuchaw na ściółkę coś się wydostało, coś co się paliło. Dzięki panu staroście za dzielną postawę, to jest strażak,jestem za podwyższeniem gaży. Może by tak dojechał na szpital i zobaczył wypłaty pielegniarek, to też jego rewir.A może z chorymi zjadłby obiad, taki niezapowiadany.

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. pewniak #1772245 | 83.8.*.* 9 lip 2015 22:01

   mafia

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Japa #1772167 | 79.191.*.* 9 lip 2015 20:38

   Zadaje sobie pytanie: jak to się stało ,że akurat dzisiaj upały minęły a niektórym pod deklem ogromnie gorąco.Czy ty wiesz o czym piszesz? Ten kurnik to on postawił ze zbiórki społecznej? A może wiesz to czego ja nie wiem, więc uchyl rąbka tajemnicy.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (7)