Poniedziałek, 28 maja 2018. Imieniny Augustyna, Ingi, Jaromira

135 uczniów nie zdało matury. Tak źle jeszcze nie było!

2015-07-10 10:26:28 (ost. akt: 2015-07-10 10:30:01)
Maturzyści poznali wyniki egzaminu

Maturzyści poznali wyniki egzaminu

Podziel się:

Maturzyści poznali już wyniki tegorocznego egzaminu dojrzałości. W powiecie żuromińskim nie zdało 135 osób. W tym roku egzamin oblało również wielu licealistów. Żuromińskich maturzystów pogrążyła matematyka.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl

Tegoroczni maturzyści poznali wyniki egzaminu maturalnego. Statystyki nie są dobre. W tym roku maturę oblało 135 spośród 401 wszystkich maturzystów. Co gorsze 38 z nich nie uzyska świadectwa dojrzałości w tym roku, bo nie ma już możliwości poprawki. Poprawiać egzamin mogą osoby, które nie zaliczyły tylko jednego przedmiotu. Takich jest 107 uczniów. Poprawiać maturę będą w sierpniu.

Tragiczne wyniki w ogólniakach

Uczniowie Liceów Ogólnokształcących na terenie powiatu żuromińskiego zwykle egzamin maturalny zdawali z dużą skutecznością. Właśnie w ogólniakach zdawalność była na poziomie 90%. Na przykład w ubiegłym roku w LO w Żurominie maturę w pierwszym terminie oblała jedna osoba i poprawiła ją w sierpniu. W 2013 roku nie zdały 4 osoby. W Bieżuniu w ubiegłym roku nie zdało 8 uczniów a jeszcze rok wcześniej 9 osób. Tegoroczne wyniki jednak są szokujące. W Liceum Ogólnokształcącym w Żurominie ze 154 osób, które przystąpiły do egzaminu maturalnego, nie zdało 27. Dwóch uczniów ma unieważnioną maturę ze względu na ściąganie podczas egzaminu. 24 osoby mają możliwość poprawienia egzaminu w sierpniu. W Liceum w Bieżuniu na 46 osób egzaminu nie zdało 14. Możliwość poprawki ma 12 abiturientów. W Zespołach Szkół Ponadgimnazjalnych było jeszcze gorzej…


Dyrektorzy winią… frekwencję


Zdaniem dyrektorów obydwu szkół za takie wyniki winna jest frekwencja uczniów w szkole. Maturzyści mają wiele dni opuszczonych w ciągu ostatniego roku szkolnego lub dwóch lat.

- Jeżeli uczeń jest słaby w nauce, a do tego jeszcze nie przychodzi na lekcje, to nie będzie miał dobrych wyników w szkole. A nasi uczniowie frekwencji nie maja za wysokiej - mówi dyrektor LO w Bieżuniu Grzegorz Jabłoński - Nie jestem zaskoczony takim wynikiem, już po próbnej maturze spodziewaliśmy się takiego wyniku.

Podobnego zdania jest dyrektor żuromińskiego ogólniaka Wojciech Gralewski. Oprócz frekwencji dyrektor obwinia nowy system oceniania egzaminu.
Na naszym forum pojawiła się sugestia, że dużą winę za oceny ponosi nauczycielka od matematyki. Wynikać to ma z faktu, że właśnie większość uczniów, którzy nie zdali matury, uczyła ta nauczycielka. Dyrektor stanowczo dementuje takie pogłoski. twierdzi, że nauczycielka pracowała z wyjątkowo słabą klasą.

- W tym przypadku nawet jakby nauczyciel stawał na głowie, żeby nauczyć, to i tak nic by z tego nie wyszło - mówi Wojciech Gralewski.

Od dyrektora dowiedzieliśmy się również, że było wiele osób, które uzyskały z egzaminu bardzo dobre wyniki. Natomiast kilku osobom, które nie zdały, zabrakło jednego punktu. Zdecydowana większość oblała egzamin z matematyki.

W kraju wyniki nie są złe

W kraju zdawalność egzaminu maturalnego wyniosła 74%. Jak dowiedzieliśmy się od dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie Anny Frenkiel, matura w tym roku wypadła lepiej niż w ubiegłym roku. W Polsce z matematyki nie zdało zaledwie 17% maturzystów. Co do zmiany sposobu oceniania egzaminu z matematyki zdaniem Frenkiel system oceniania został zmieniony na korzyść uczniów.
- Już wkrótce do szkół trafią dokładne wyniki egzaminu maturalnego, dyrektorzy powinni je przeanalizować i uderzyć się w pierś – mówi dyrektor Frenkiel.
Zdaniem dyrektor analiza wyników i błędów, które popełniali uczniowie pokaże, że za złe wyniki winna jest szkoła, a nie formuła.

W zespołach prawie połowa

W obydwu Zespołach Szkół Ponadgimnazjalnych matura wypadła bardzo źle. W ZSP w Żurominie 101 uczniów przystąpiło do egzaminu maturalnego, zdało zaledwie 58 z nich. 36 ma możliwość poprawki w sierpniu. W przypadku Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zielonej sytuacja w technikum wygląda jeszcze gorzej. Na 71 tegorocznych abiturientów egzamin zdało 33 uczniów. 24 osoby mają szanse na poprawkę. W Liceum w Zielonej do egzaminu przystąpiło 29 osób. Egzamin zdało 16 uczniów. Tylko 11 z nich ma możliwość podejść do egzaminu w sierpniu.

Wyniki procentowe dla szkół powiatu żuromińskiego

Liceum Ogólnokształcące w Żurominie – zdawalność 82,5%
Liceum Ogólnokształcące w Bieżuniu – zdawalność 69,6%
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Żurominie – zdawalność 57,4%
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Zielonej – zdawalność LO 55,2%, technikum 46,5%.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ". 

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Ewa Jabłońska

Komentarze (30) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. emeryt #1783096 | 46.186.*.* 25 lip 2015 22:43

  Te wyniki to czkawka tzw. "reformy" z 1999 r. Nie powinno tylu uczniów być w liceach i technikach. Większość powinna uczyć się zawodów w szkołach zawodowych. Dzisiaj jak dawniej w wojsku - " liczy się sztuka". Na siłę przepycha się z klasy do klasy, kończy szkołę przystępuje do matury i tu wiedza rzeczywista wyłazi jak szydło z worka.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. radler #1778985 | 78.11.*.* 19 lip 2015 20:51

  dajcie spokoj nauczycielom, uczniowie - oni są debilami. inaczej się tego nie da ująć. Jeśli ktoś przez 3 lata myśli o wylansowaniu swojej osoby w swoim otoczeniu a nie o nauce to takie mają wyniki. powinni się uczyc dla siebie, dla własnej przyszłości. nie chcą ? żaden problem, bilecik, lotnisko, i kariera na zmywaczku czeka

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. D gdzie rodzice #1777672 | 31.63.*.* 17 lip 2015 12:47

  Ciężko pracują ażeby zarobić na korepetycje dla swoich pociech.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. gdzie radzicie #1777643 | 5.60.*.* 17 lip 2015 11:53

   Która szkoła najlepiej przygotuje do matury

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. do absolwenta #1777403 | 79.185.*.* 16 lip 2015 23:09

   I masz szanowny absolwenci racje. Zawsze i wszędzie najwięcej jazgot robią nygusy i nieroby.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (30)