Poniedziałek, 18 czerwca 2018. Imieniny Elżbiety, Marka, Pauli

Jak wypadły wszystkie gimnazja

2015-07-13 15:31:46 (ost. akt: 2015-07-13 15:33:57)
W czerwcu gimnazjaliści poznali wyniki kwietniowego egzaminu

W czerwcu gimnazjaliści poznali wyniki kwietniowego egzaminu

Podziel się:

Gimnazjaliści znają już wyniki swojego egzaminu. Część humanistyczna najlepiej wypadła w żuromińskiej dwójce, część matematyczna w Zielonej, a przyrodnicza w Kuczborku, z kolei język angielski na poziomie podstawowym najlepiej napisali uczniowie z Bieżunia.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl

W kwietniu uczniowie trzecich klas gimnazjum przystąpili do egzaminu. Trzydniowe testy miały sprawdzić ich wiedzę z języka polskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie, matematyki, przyrody i języków obcych. Uczniowie z naszego powiatu egzamin napisali z podobnymi wynikami jak ich rówieśnicy w całym kraju.

Średnia w powiecie

W powiecie żuromińskim w 2015 roku do egzaminu gimnazjalnego przystąpiło 432 uczniów. Średni wynik z języka polskiego to 59,5%, z historii i WOS-u 60%, z matematyki 44,7%, przyrody 46,9, z języka angielskiego na poziomie podstawowym 60,2% a na poziomie rozszerzonym 37,9%. Wyniki uczniów z naszego powiatu nie odbiegają znacznie od średnich ogólnopolskich wyników. W Polsce średnie wyniki z historii to 66%, z języka polskiego 65%, z przedmiotów przyrodniczych 52,5%, matematyka 51%, język angielski na poziomie podstawowym 70%, na poziomie rozszerzonym 51%, język niemiecki 56%.

Analiza i interpretacja na dobrym poziomie

Ze sprawozdania Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej wynika, że uczniowie bardzo dobrze poradzili sobie z zadaniami z języka polskiego, które sprawdzało umiejętności analizy i interpretacji tekstów kultury. Większość gimnazjalistów nie miała też problemów z zadaniem z historii sprawdzającym umiejętności sprawdzania i porównywania informacji uzyskanych z różnych źródeł. Trudność sprawiło im między innymi zadania sprawdzające funkcjonalne wykorzystanie wiadomości z zakresu świadomości językowej oraz zadania dotyczące chronologii językowej
Z matematyki natomiast uczniowie wykazali się umiejętnościami odczytywania i wykorzystywania informacji z tekstu i rysunku. Najtrudniejsze z matematyki okazało się zadanie wymagające oceny prawdziwości przybliżeń dwóch pierwiastków na podstawie podanej informacji

Najlepsi humaniści są w "dwójce"

Najlepsze wyniki w powiecie żuromińskim z przedmiotów humanistycznych uzyskali uczniowie z Gimnazjum nr 2 w Żurominie. Z języka polskiego średnia wynosi 63,9% a z historii i wiedzy o społeczeństwie 67,5%. Z części matematyczno - przyrodniczej wyniki nie są najwyższe w powiecie, ale też są wysokie. Z matematyki średnia w tej szkole wynosi 48,7% a z przedmiotów przyrodniczych 52,2%. Język angielski na poziomie podstawowym uczniowie napisali na 71,7%, to drugi wynik w powiecie. Lepsze jest tylko Gimnazjum w Bieżuniu. Tam angielski na poziomie podstawowym uczniowie napisali na 72,2%. Za to poziom rozszerzony też najlepiej wypadł w dwójce (54,7%). Egzamin gimnazjalny w "dwójce" od kilku lat wypada najlepiej wśród dziesięciu gimnazjów na terenie powiatu żuromińskiego. Z języka polskiego ponad sześćdziesięcioprocentowy wynik uzyskały jeszcze trzy szkoły: Gimnazjum nr 1 (60,1%), Gimnazjum w Zielonej (61,9%), Gimnazjum w Lubowidzu (62,3%).

Z matematyki trochę gorzej


Matematyka już chyba tradycyjnie wypadła gorzej niż przedmioty humanistyczne. Z tej części egzaminu gimnazjalnego najwyższe średnie wyniki uzyskali uczniowie z gminy Kuczbork. Matematykę najlepiej napisali uczniowie z Zielonej, uzyskując 51,2% punktów. Na drugim miejscu jest Gimnazjum w Zieluniu z średnią 48,3%, a na trzecim 48% w Lubowidzu. Najbardziej matematyka kuleje w Siemiątkowie. Tam uczniowie uzyskali tylko 35,9%. Dyrektor Szkoły w Siemiątkowie przyznaje, że w tym roku egzamin nie wypadł dobrze, ale jej zdaniem nie należy porównywać.
- Nie ma sensu porównywanie wyników egzaminu z egzaminem z ubiegłego roku - mówi dyrektor Iwona Grabowska - za każdym razem egzaminy są inne, inni uczniowie i inne zadania - komentuje dyrektor.
Natomiast przedmioty przyrodnicze najlepiej poszły gimnazjalistom z Kuczborka. Uzyskali oni 53,2%. Na drugim miejscu jest żuromińska "dwójka" z 52,2%. Pozostałe gimnazja w naszym powiecie uzyskały wynik poniżej 50%.

Gimnazjaliści z Bieżunia po raz kolejny najlepsi z angielskiego

Gimnazjum w Bieżuniu, choć wyniki z innych przedmiotów ma przeciętne, to język angielski wypadł najlepiej ze wszystkich szkół. I to nie po raz pierwszy. W ubiegłym roku gimnazjaliści z Bieżunia osiągnęli wynik z angielskiego ponad 80%. Na poziomie rozszerzonym z tego języka też wypadli najlepiej. W tym roku w Bieżuniu średnia z języka angielskiego wynosi 72,2%. Średnia powyżej 70% uzyskali jeszcze tylko gimnazjaliści z żuromińskiej dwójki. Wyniki tych szkół z języka angielskiego są wyższe niż średnia w Polsce. Pozostałe szkoły z tej części egzaminu zostają daleko w tyle. Poziom rozszerzony z języka angielskiego najlepiej wypadł w Gimnazjum nr 1 w Żurominie (54,7%) na drugim miejscu jest bieżuńskie gimnazjum z wynikiem 46,3%. Język niemiecki najlepiej napisali gimnazjaliści z Siemiątkowa, uzyskując wynik 68,7%. Żadna z pozostałych szkół nie osiągnęła powyżej 60%.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ". 

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Ewa Jabłońska

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. sumienie. #1778568 | 83.6.*.* 18 lip 2015 23:57

  Matematyka w Gimnazjum w Siemiątkowie czy tam nie uczy pani dyrektor ,a taka zdolna .

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Dwójka #1776473 | 31.63.*.* 15 lip 2015 15:53

  Dokładnie to samo pomyślałem- tyle pisania o Szkole nr 2 a tu wyniki mówią same za siebie.Dwójka GÓRĄ.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ccc #1775864 | 46.113.*.* 14 lip 2015 19:17

  kurier nie lubi 2 i zawsze woli promiwać 1

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. sss #1775585 | 80.50.*.* 14 lip 2015 12:21

  W Lutocinie ani humanistów, ani matematyków, ani poliglotów.Też o czymś to świadczy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Turms #1775227 | 83.24.*.* 13 lip 2015 22:12

  Poziom rozszerzony z angielskiego najlepiej napisała "dwójka" a nie jak piszecie w ostatnim akapicie "jedynka"

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz