Czwartek, 21 czerwca 2018. Imieniny Alicji, Alojzego, Rudolfa

Żuromin. Parking przy poczcie? Mieszkańcy są „za”!

2015-07-15 10:13:27 (ost. akt: 2015-07-15 10:17:03)
Przy poczcie w Żurominie. Tu kiedyś można było parkować

Przy poczcie w Żurominie. Tu kiedyś można było parkować

Podziel się:

W sąsiedztwie poczty od około 20 lat nie ma parkingu. Mieszkańcy zatrzymują się przy sklepach, wjeżdżają na teren zamkniętych posesji, ryzykując mandaty. Sprawa jest poważna, bo chyba niewiele jest miejsc w Polsce, w których nie można zatrzymać się przy poczcie. - Tu nam jest potrzebny parking – mówią mieszkańcy Żuromina.

Adam Ejnik
a.ejnik@kurierzurominski.pl
Dawno dawno temu przy ulicy Warszawskiej w Żurominie można było parkować. Tak mogłaby zaczynać się bajka o parkingu przy poczcie. Niestety, parking zlikwidowano i za nic nie można było się doprosić zarządcy drogi, żeby go przywrócić. Zupełnie niedawno jednak zarządca się zmienił. Już nie jest nim województwo a gmina. Władze gminne lepiej znają codzienne problemy żurominian, więc wróciła nadzieja na parking. Może ta bajka będzie miała szczęśliwe zakończenie.

Czytelnicy są niemal w stu procentach za przywróceniem parkingu, ale czy to takie proste. „Parking jest tam bardzo potrzebny” - piszą na naszym facebooku mieszkańcy miasta.Władze myślą o nowych miejscach parkingowych

- O nowych miejscach parkingowych myślimy już od jakiegoś czasu – mówi Michał Bodenszac zastępca burmistrza w Żurominie – Sprawa jest analizowana. I w związku z Państwa interwencją pochylimy się też nad projektem parkingu przy poczcie. W tym momencie nie jestem w stanie powiedzieć, czy to możliwe. Potrzeba nam opinii kilku podmiotów, między innymi policji.

Jak się dowiedzieliśmy, władze analizują stworzenie ulic jednokierunkowych w centrum miasta. Miałyby to być ulice – Wetmańskiego, Kościuszki i cały Plac Wolności. Po takim zabiegu z pewnością pojawiłoby się w mieście więcej miejsc parkingowych. Poprawiłaby się też płynność ruchu w mieście. O takie rozwiązanie ma wnioskować Komisja Bezpieczeństwa Rady Miejskiej.
Radni w kuluarach dyskutowali również na temat strefy płatnych parkingów w Żurominie.
- Taki krok podejmiemy jednak tylko wtedy, gdy zechcą tego mieszkańcy – mówi nam jeden z radnych.


Mieszkańcy chcą parkingu

Problem parkingu przy poczcie poruszany był już w Ratuszu wielokrotnie. Mimo dobrych chęci rad poprzednich kadencji, wnioski były odrzucane. Weto stawiał zarządca drogi, który jednoznacznie twierdził, że parking przy poczcie będzie utrudniał ruch.
Czy teraz się coś zmieniło? Na pewno zmienił się zarządca drogi, lecz ruch na ulicy Warszawskiej na pewno nie zmniejszył się. Do tej pory zarządcą było województwo, bo Warszawska była częścią drogi wojewódzkiej 541. Dziś jest to droga gminna, gdyż wojewódzka 541 biegnie obwodnicą.
Urząd z pewnością będzie bardziej otwarty na problemy mieszkańców, którzy na forach niemal jednogłośnie wypowiadają się za oznaczeniem parkingu. Mało tego, jeden z nich pokusił się nawet o wizualizację tego miejsca z parkingiem. Przebudowa drogi byłaby kosztowna. Ale…
- Przypominam, że mieszkańcy miasta mają istotny wpływ na inwestycje w Żurominie. Mają też możliwość składania wniosków do Budżetu Obywatelskiego. Budżet ten obejmuje również parkingi – mówi Michał Bodenszac.


Policyjny głos rozsądku


- Parking w takiej formie, jak kiedyś, raczej by się nie przyjął – mówi Kierownik Ogniwa Ruchu Drogowego KPP Żuromin starszy aspirant Jan Składanowski – Po prostu w tym miejscu jest za wąsko i jest zbyt duże natężenie ruchu. Samochody stojące na parkingu utrudniałyby ruch i źle wpływały na jego bezpieczeństwo – dodaje kierownik.

Składanowski widzi jednak rozwiązanie.
- Dosyć ciekawym rozwiązaniem byłoby poszerzenie chodnika w stronę poczty. Wtedy samochody mogłyby parkować na chodniku. Warunkiem jest, żeby pozostało 1,5 m miejsca dla ruchu pieszych – tłumaczy Jan Składanowski.
Oczywiście ten pomysł wymaga prac budowlanych, jednak na pierwszy rzut oka nie wydaje się, że byłyby one bardzo kosztowne.

Problem parkingu poruszyliśmy dość przypadkowo. Trafiliśmy po prostu na stare zdjęcie, na którym widać parkujące samochody. Widać jednak, że w społeczeństwie jest on niezwykle żywy i wzbudza poruszenie. Na naszym profilu w ciągu kilku godzin zyskał sobie ponad stu zwolenników. rozgorzały dyskusje.
Dzięki Waszemu zainteresowaniu nad tym problemem pochyli się również władza.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ". 

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Ewa Jabłońska

Komentarze (42) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Bieżuń #1787695 | 83.31.*.* 2 sie 2015 23:59

  Mi tam parking jest niepotrzebny mam swój heh

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Pejsaty #1780989 | 46.112.*.* 22 lip 2015 21:18

  Będzie tak jak my chcemy, wy mandaty płacić i być posłuszni jak niewolnik.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Lolo #1780950 | 95.160.*.* 22 lip 2015 20:41

  W końcu ktoś pomyślał,bo tam aż się prosi o kilka miejsc dla tych,którzy przyjeżdżają na pocztę np.nadać paczkę.Wciąż nie rizumiem na co to trawiaste wzgórze przed budynkiem jak można by tam swobodnie zrobić miejsce na auta.Komunikacja chyba nie jest problemem,to nie autostrada,miedzy sygnalizacją a rondem i tak każdy zachowuje ostrożność.uac

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. szufla #1780891 | 72.224.*.* 22 lip 2015 18:40

  jestem ciekaw czy Zofia Chrzanowska popiera ten plan....

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. ttt #1778769 | 109.243.*.* 19 lip 2015 13:14

  mam propozycję dla Komisji Bezp. Rady Miejskiej i rzekomo policyjnego głosu rozsądku na czele z Panem. Kier. Ogniwa Ruchu Drogowego KPP w Żurominie starszym aspirantem JANEM SKŁADANOWSKIM żeby zajęła absurdem drogowym jakim jest całodobowa sygnalizacja świetlna na dwóch skrzyżowaniach przy Pl. Piłsudskiego. Uzasadnionym jest sygnalizacja w godz. 700-1700 pozostała część doby światło pulsujące żółte.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (5)

  Pokaż wszystkie komentarze (42)