Niedziela, 20 maja 2018. Imieniny Bazylego, Bernardyna, Krystyny

Zakaz kąpieli w powiecie

2015-07-27 13:30:48 (ost. akt: 2015-07-27 14:19:13)

Podziel się:

W ciepłe wakacyjne dni chętnie spędzamy czas nad wodą. Na naszym terenie przeważnie nad Wkrą. Niestety, kapać się w niej nie można. W całym powiecie nie ma ani jednego kąpieliska. Wszędzie obowiązuje zakaz kąpieli. Ewa Jabłońska

Mieszkańcy powiatu żuromińskiego muszą jeździć poza granice powiatu, żeby latem móc się wykąpać. Na terenie powiatu żuromińskiego nie ma kąpielisk. A właściwie są, ale "dzikie", a w takich miejscach nie można wchodzić do wody, bo jest to niezgodne z prawem i niebezpieczne.
- Na terenie powiatu żuromińskiego nie ma kąpielisk - informuje dyrektor Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Żurominie Agnieszka Cyran - żeby teren mógł być kąpieliskiem musi spełniać określone warunki.

Do tych warunków należy między innymi odpowiednie oznakowanie terenu do kąpieli i odpowiednia jakość wody. Choć amatorów wodnych kąpieli w rzece Wkrze nie brakuje, to jakość wody w rzece nie została zbadana.
- Samorządy nie zlecają nam badań wody pod względem jej przydatności do kąpieli - informuje Cyran - W każdym miejscu gdzie ludzie wchodzą do wody powinna być tabliczka zakaz kąpieli.


Żuromin zbadał wodę na Wkrze

Okazuje się jednak, że badania wody przeprowadzono. Zleciła je Gmina Żuromin. Próbki zostały pobrane w maju. Badanie przeprowadził Sanepid w Płocku. Z informacji uzyskanej od sekretarz Wiesławy Jankiewicz wynika, że woda nadaje się do kąpieli. Jednak z powodu braku kąpieliska można to robić tylko na własna odpowiedzialność. Można też za to zostać ukaranym mandatem.

Jak informuje dyrektor żuromińskiego Sanepidu Agnieszka Cyran, w ramach akcji bezpieczne wakacje sanepid wspólnie z policją odwiedza dzikie kąpieliska. Na miejscu poucza obecne tam osoby o możliwych konsekwencjach kąpieli w takich miejscach.
Zgodnie z artykułem 55 kodeksu wykroczeń „ten, kto kąpie się w miejscu zabronionym, podlega karze do 250 zł grzywny albo karze nagany”. Co ważne, karane jest także samo przebywanie w wodzie. Wykroczenie to może zostać popełnione zarówno umyślnie, jak i nieumyślnie np. w przypadku gdy ktoś nie wie, że kąpiel w danym miejscu jest zabroniona.
Co roku w Polsce w miejscach niestrzeżonych lub tam, gdzie kąpiel jest zabroniona dochodzi do utonięć.

1. Plaża w Brudnicach to jedno z popularniejszych miejsc w powiecie do spędzenia czasu nad rzeką. Mieszkańcy często się tu kąpią, choć nie jest to dozwolone fot. arch.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Adam Ejnik
Komentarze (27) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Plotuchy #1798084 | 87.116.*.* 20 sie 2015 12:01

  Wszyscy jesteście porąbani,wezcie się za robotę a nie obsrywacie innych a tak naprawdę gówno o nich wiecie

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. do. 83.31 #1796052 | 79.191.*.* 17 sie 2015 14:58

  No może kilka miejsc ale nie trzysta.Nawet gdyby klub rozpusty założyła to tylko kilka panienek ale nie tyle co obiecywał a i ona już tym doskonale wie ale się nie przejmuje

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Do Japa #1795655 | 83.31.*.* 16 sie 2015 22:11

  Japa nie pisz że nic. Kilka sztucznych miejsc pracy dla swoich nie produktywnych tylko biurowych udało się utworzyć. A po drugie zostało jeszcze trzy lata czyli po setce na rok. Jak się nie uda to ażeby dotrzymać słowa w ostatnim roku utworzy się w Urzędzie Gminy i miasta 300 nowych miejsc urzędowych i będzie dane słowo dotrzymane. Niech się martwi następca.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Japa #1795235 | 31.63.*.* 16 sie 2015 06:55

  Z tym artykułem żeście się bardzo mocno spieszyli. Lato na ostatniej prostej a wy przypominacie pani z magistratu ze jest leniem. Nie w głowie jej takie sprawy , ona dalej zastanawia się nad 300 miejscami pracy. Czas biegnie a tu nic, klapa

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. he he #1794861 | 188.33.*.* 15 sie 2015 10:36

  Ciepło się kończy od niedzieli to po co kąpielisko?ratownika trzeba zatrudnić a jeszcze by sie ktoś utopił to dopiero by było.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (27)