Poniedziałek, 18 czerwca 2018. Imieniny Elżbiety, Marka, Pauli

Trzeci przetarg w Lubowidzu. Prokurator się przygląda

2015-08-14 08:56:02 (ost. akt: 2015-08-20 08:20:10)
Samorząd Lubowidza nadal szuka wykonawcy

Samorząd Lubowidza nadal szuka wykonawcy

Podziel się:

W Lubowidzu po raz trzeci ogłoszono przetarg na odbiór śmieci od mieszkańców. Dwa poprzednie zostały unieważnione. Pierwszy z powodu odnalezionej oferty, a drugi ze względu na zgłoszone przez wykonawców wątpliwości co do postawionych wymagań. Mławska prokuratura w sprawie przetargu prowadzi czynności sprawdzające.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl

Samorząd Lubowidza w dalszym ciągu nie wyłonił wykonawcy, który zajmie się odbiorem śmieci komunalnych od mieszkańców gminy.

Pierwszy przetarg
Pierwszy przetarg odbył się w czerwcu. O sprawie pisaliśmy w Kurierze. Wówczas po otwarciu ofert i ogłoszeniu, że najkorzystniejszą ofertę złożyły Żuromińskie Zakłady Komunalne, żuromińska spółka wygrała przetarg. Do tej pory to ŻZK odbierały śmieci z gminy. Jeszcze tego samego dnia okazało się, że jest jeszcze jedna oferta. Urzędnicy tłumaczyli, że została złożona w odpowiednim terminie, ale o niej zapomniano. Podjęli decyzję o unieważnieniu postępowania. Szefostwu Żuromińskich Zakładów Komunalnych takie załatwienie sprawy nie spodobało się. ZZK złożyło wniosek do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa.

Drugi przetarg
Samorząd musi mieć wykonawcę, który zajmie się odbiorem śmieci od mieszkańców gminy. Został ogłoszony drugi przetarg. Wzięło w nim udział trzech oferentów: Żuromińskie Zakłady Komunalne, firma Koma z Ełku i Prywatne Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Handlowo – Transportowe z Niechłonina. Tym razem najniższą cenę zaproponowało przedsiębiorstwo z Niechłonina. To o tej ofercie urzędnicy zapomnieli w pierwszym przetargu. Potem okazało się również, że Żuromińskie Zakłady Komunalne zostały wykluczone z przetargu. Jak dowiedzieliśmy się od wiceprezesa ŻZK Marka Janusza, powodem był fakt że wadium wpłacane w związku z przetargiem nie wpłynęła na konto Urzędu w odpowiednim czasie. Z końcem lipca i ten przetarg został unieważniony. Trochę to trwało, bo oferent został wyłoniony 8 lipca. Przetarg unieważnił Urząd. Z informacji uzyskanych od wójta Gminy Krzysztofa Ziółkowskiego dowiedzieliśmy się, że w związku ze zgłoszonymi przez wykonawców wątpliwościami i odmienną interpretacją wymogu w zakresie wiedzy i doświadczenia uznano, że, aby nie ograniczać w jakikolwiek sposób bezuzasadnionej przyczyny udziału w postępowaniu podmiotom zdolnym wykonać dane zadanie oraz nie ograniczać prawa rozpatrzenia oferty danej grupy wykonawców na takich samych zasadach, jak oferty innych wykonawców, podjęto decyzję o unieważnieniu postępowania. Wójt poinformował nas także, że pomimo wcześniejszych różnych dywagacji rozpowszechnianych przez rywalizujące ze sobą podmioty, chce dołożyć wszelkich starań, żeby procedura była oparta o zasady uczciwej konkurencyjności zapewniającej wybór wykonawcy realizującego to zadanie w sposób staranny i racjonalny cenowo.

Trzeci przetarg
Kolejny, trzeci przetarg został ogłoszony 10 sierpnia. Jego rozstrzygnięcie odbędzie się 18 sierpnia.

Prokuratura sprawdza
Prokuratura Rejonowa w Mławie zajmuje się sprawą przetargu na odbiór śmieci w Lubowidzu. Jak dowiedzieliśmy się od Prokuratora Rejonowego w Płocku Waldemara Osowieckiego, prowadzone są czynności sprawdzające. Prokuratura sprawdza dokumentacje. Pierwszym krokiem jest sprawdzenie, czy istnieje uzasadnienie popełnienia przestępstwa. Ma na to jeszcze kilka dni. Potem albo rozpocznie się właściwe postępowanie, albo sprawa zostanie zakończona na tym etapie.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ". 

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Ewa Jabłońska

Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Swądek #1803387 | 77.255.*.* 28 sie 2015 09:00

  Drogi Obywatelu. Czy cena za usuwanie śmieci stanieje – wątpię. To , że wygrała firma KOMA z Ełku to nic nie znaczy. Zauważ, że przy ustalaniu wartości usługi Oferent uwzględniał w I i II przetargu wywóz ok. 500 Mg ( tony ) odpadów komunalnych i ok. 140 Mg odpadów segregowanych , a w III przetargu uwzględniał już ok. 390 Mg odpadów komunalnych i ok. 109 Mg odpadów segregowanych. Więc przy ten samej zaoferowanej cenie na 1 tonę odpadów oferta musiała być niższa. Zauważ , że w roku ubiegłym oferent uwzględniał ok. 600 Mg odpadów komunalnych i 308 Mg odpadów segregowanych. Wówczas ŻZK wygrał przetarg za cenę 519 171.12 zł ( Wszystkie te informację znajdują się na stronie BIP UG Lubowidz ) . To ile gmina zapłaci za wywóz , zależy od rzeczywistej ilości usuwanych śmieci a nie od prognoz . Z tego co słyszałem gmina ma poważne problemy finansowe z utrzymaniem zakładu gospodarczego ( ostatnio nowozakupiona koparka uległa poważnej awarii , stara stoi w pokrzywach).Niedługo ” igrzyska „ więc kasy potrzeba. Tak więc nie licz obywatelu na obniżki a spodziewaj się czegoś odwrotnego. Dziś za wodę i ścieki płacisz więcej niż w sąsiednich gminach.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Obywatel #1802453 | 79.191.*.* 27 sie 2015 08:50

   To jeśli tyle zaoszczędzili, wybierając najniższą ofertę to już się cieszę, no bo chyba za wywóz śmieci też będziemy mniej płacili????? To chyba jest logiczne...prawda?

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. KOSZTY #1801572 | 91.233.*.* 26 sie 2015 09:48

    Może ktoś wie ile gmina traci pieniędzy płacąc ekstra za wywóz śmieci bez przetargu, łatwo wydaje się nasze wspólne pieniędzy, to jawna NIEGOSPODARNOŚĆ w prywatnej firmie prezes by już wyleciał. Gdzie są RADNI ( pewnie klaszczą z zachwytu).

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. Palec Boży #1800738 | 46.112.*.* 24 sie 2015 20:18

    Na h..j się przygląda a nie działa, tak jak z ciągnikiem, przygladał się ale wziął, to jedna klika. należy ich utylizować, brak w Polsce narodowców. Oj by sie działo, ale rosną w siłę. Jeszcze patrzący prokuratorzy będą sikać w gacie.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   3. Pejsaty #1799960 | 46.112.*.* 23 sie 2015 11:06

    I to się mówi Polska, obraz powinien tam zajechać do U.G. a nie prokurator.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (10)