Poniedziałek, 26 sierpnia 2019. Imieniny Ireneusza, Konstantego, Marii

Żuromin. Nowe targowisko, drogi i kanalizacje. Plany inwestycyjne na bogato

2015-08-28 08:21:48 (ost. akt: 2015-08-28 08:42:16)

Podziel się:

Władze miasta planują nowe inwestycje zarówno w Żurominie jak i w gminie. Urząd ma zamiar korzystać z dofinansowania ze środków zewnętrznych. Plany obejmują budowę ulic, chodników, targowiska oraz termomodernizację szkoły.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl

Władze miasta planują zrealizować kilka inwestycji, korzystając z różnych programów operacyjnych. W ramach tych programów Miasto otrzyma dofinansowanie na ich realizacje. Żeby to było możliwe, najpierw musi zostać przygotowana odpowiednia dokumentacja. To kosztuje. Na ostatniej sesji 17 sierpnia radni przyjęli zmiany w budżecie, które zabezpieczają środki na opracowanie dokumentacji. Jak poinformował zastępca burmistrza Żuromina Michał Bodenszac, aplikować o środki zewnętrzne będzie można już niedługo.
- Dokumentacja musi być, żeby w momencie uruchomienia PROW – u móc się ubiegać o środki – wyjaśnił Michał Bodenszac.

Targowisko przy stadionie
W ramach tego programu mogłoby powstać targowisko gminne. Chodzi o miejsce pomiędzy stadionem a stacją paliw. Miejsca targowe zostałoby zadaszone i tam przeniesiony zostałby handel z bazaru przy ulicy Zwycięstwa. Natomiast przy tej ulicy byłyby miejsca do parkowania. Inwestycja nie dotyczy handlu przy Zielonym Rynku, a więc właściciele sklepików na Zielonym Rynku mogą spać spokojnie. Przypomnijmy, że wcześniej pojawiały się plany, żeby handel z Zielonego Rynku przenieść koło stadionu.. Burmistrz Aneta Goliat zapewniła, że nie ma zamiaru likwidować w tym miejscu handlu.

Dziurawa Zamojskiego
Kolejne plany dotyczą ulicy Zamojskiego i Licealnej w Żurominie. Ich przebudowa miałaby się odbyć w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych
- Naszym zdaniem ta ulica bardzo dobrze wpisuje się w ten program, można tam wykazać wiele elementów, które będą mocno punktować projekt, a mianowicie bezpieczeństwo, które jest najwyżej punktowane - mówił Micha Bodenszac
Dlatego w projekcie jest ulica Licealna, ponieważ przy tej ulicy znajduje się przedszkole, liceum, hala, na dodatek przy ulicy Zamojskiego jest prywatne przedszkole.
Inwestycja obejmuje poprawienie części asfaltowej, na co już nie mogą doczekać się kierowcy, bo ulica jest w stanie fatalnym, chodników i ustawienie elementów bezpieczeństwa np. barierek.
Inwestycje na wsiach
Jedną z większych inwestycji planowanych przez władze miasta jest kanalizacja sanitarna w Dąbrowie. Władze na ten cel planują ubiegać się o środki w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
W planach władz jest również duża inwestycja drogowa. Chodzi o 8 - kilometrową drogę do Chamska od strony Bieżunia. Droga biegnie przez Chamsk, w kierunku Olszewa, przez Olszewo, do Sadowa
Droga ta jest w kiepskim stanie.
- Chcielibyśmy powalczyć o duże pieniądze tutaj z PROW-u dofinansowanie jest 63 procentowe – poinformował Bodenszac.

Pieniądze na szkołę
Środki z Regionalnego Programu Operacyjnego mogą pomóc wykonać termomodernizację budynku Zespołu Szkół nr 1 w Żurominie.
Wykonanie odpowiedniej dokumentacji to pierwszy krok w ubieganiu się o dofinansowanie. Najważniejsze jest żeby wnioski o jego przyznanie zostały pozytywnie rozpatrzone. Wtedy pieniądze trafią do kasy miejskiej, a inwestycje zostaną zrealizowane.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ". 

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Ewa Jabłońska

Komentarze (25) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. T. #1808684 | 77.255.*.* 4 wrz 2015 17:56

  Do P.Ciekawego! Widzę ,że interesuje się Pan historią .A więc grunty po drugiej stronie ulicy ,były księdza Langego i nabyła je od jego spadkobierców firma Insbud z Mławy , a od niej Pan G.To tyle .A jeśli chodzi o lotos to działkę sprzedawała GiM Żuromin w drodze przetargu i nabyła ją firma paliwowa AiC,,Petrol" , a od niej Lotos .Wszystkie dokumenty są w UiG Żuromin,można sprawdzić .

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. CIEKAWY DO T. #1808670 | 83.24.*.* 4 wrz 2015 17:41

   TWOJE INFORMACJE TO TYLKO ZNIKOMA CZĘŚĆ PRAWDY. PROSZĘ O WIĘCEJ SZCZEGÓLNIE, CZYJE TO BYŁY GRUNTY PO DRUGIEJ STRONIE ULICY, KTÓRE NABYŁ G. ORAZ JAK W POSIADANIE DZIAŁKI WSZEDŁ LOTOS.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. T. #1808666 | 77.255.*.* 4 wrz 2015 17:26

    Do Pana Ciekawego ! To bardzo proste ,to Pan Wieczorkowski i Pan Nosek ,po przejęciu władzy w 1998r. ,zaniechali tej inwestycji i tak to zostało .Właściciele nie interweniowali i taki stan jest do dziś .

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. CIEKAWY DO T. #1808542 | 31.63.*.* 4 wrz 2015 13:48

    BARDZO JESTEŚ ROZEZNANY W WSZYSTKICH POCZYNANIACH WŁADZY, WIĘC MOŻE TY MI PRZYBLIŻYSZ MOJĄ CIEKAWOŚĆ W SPRAWIE TYCH TERENÓW PRZY LIDZBARSKIEJ.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

   3. CIEKAWY #1808321 | 31.63.*.* 4 wrz 2015 08:56

    Bardzo interesuje mnie teren przy ul Lidzbarskiej obok parku. Chodzi o tereny :cpn lotos,tereny pod planowaną targowicę, gdzie od wielu lat sterczą skrzynki,oraz grunty obok bazaru od strony miasta.Czy ktoś dokładnie zna historię tych terenów.Za której władzy to się działo.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (25)