Czwartek, 24 maja 2018. Imieniny Joanny, Zdenka, Zuzanny

Bieżunianie grają w szczypiorniaka na plaży

2015-08-28 08:54:07 (ost. akt: 2015-08-28 09:07:29)
Zawody w Płocku cieszyły się dużą popularnością

Zawody w Płocku cieszyły się dużą popularnością

Autor zdjęcia: fot. dl

Podziel się:

Starówka w Płocku pokryła się piachem, a na zorganizowanym boisku pojawili się piłkarze ręczni Mistrza Polski BHT Auto Forum Petra Płock i dzieci oraz młodzież zainteresowana plażową odmianą piłki ręcznej. W imprezie wzięli udział uczniowie z Zespołu Placówek Oświatowych w Bieżuniu.

Michał Osiecki
m.osiecki@kurierzurominski.pl

Piłka ręczna na plaży narodziła się w 1992 roku. W założeniu miało być to połączenie sportu i zabawy. Z biegiem czasu ta odmiana szczypiorniaka została zauważona przez Międzynarodową Federację Piłki Ręcznej, która dwa lata później stworzyła oficjalną wersję przepisów gry. Od tego czasu piłka ręczna plażowa zyskuje popularność i dynamicznie rozwija się. Jest oficjalną dyscypliną sportową ze swoimi własnymi mistrzostwami. Rywalizacja toczy się między dwoma zespołami, z których każdy składa się z 3 zawodników i 1 bramkarza. Mecz trwa 2 połowy po 10 minut każda, a w każdej z nich trzeba wyłonić zwycięzcę. Gra się używając rąk, dozwolone jest "rzucanie się" na piłkę. Boisko do gry ma wymiary 27 x 12 metrów, a jego nawierzchnię stanowi piasek. W trakcie meczu zdobywa się bramki, z których "zwykła bramka" to 1 punkt, a "spektakularna bramka" to 2 punkty. Te bramki decydują, która drużyna wygra konkretną połowę meczu. Mecz natomiast wygrywa ta drużyna, która zdobędzie więcej tzw. "punktów meczowych" (wygranie połowy meczu = 1 punkt meczowy ; wygranie dwóch połówek = 2 punkty meczowe). Dogrywki odbywają się w tzw. systemie "shoot-out". Swoich sił w tej odmianie gry spróbowali podopieczni Daniela Liszewskiego z Gimnazjum w Bieżuniu.

Starówka w piachu
Bieżunianie wzięli udział w imprezie przeprowadzonej przez drużynę Mistrza Polski BHT Auto Forum Petra Płock. Klub ten przeprowadził czterogodzinny camp dla dzieci i młodzieży mający na celu przybliżenie tej dyscypliny sportu. Zajęcia rozpoczęły się od rozgrzewki, kolejną częścią było przyswojenie sobie i doskonalenie techniki podań, chwytów i rzutów do bramki. Kolejnym zadaniem były tory przeszkód i gra. Na zakończenie campu czekała niespodzianka: miejsce w bramce zajęli bramkarze mistrza Polski i każdy uczestnik mógł spróbować swoich sił w tzw. Shoot-outach.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB