Poniedziałek, 18 czerwca 2018. Imieniny Elżbiety, Marka, Pauli

Szpitalowi grozi zamknięcie!

2015-08-28 09:08:57 (ost. akt: 2015-08-28 09:12:08)

Podziel się:

Czarny scenariusz dla żuromińskiego szpitala przedstawił radnym dyrektor Zbigniew Białczak. Okazuje się, że żuromińskiemu szpitalowi może grozić zamknięcie. - Jeżeli w 2016 roku nie zmodernizujemy bloku operacyjnego, izby przyjęć szpital będzie zamknięty – mówił Białczak.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.plZbigniew Białczak dyrektor żuromińskiego szpitala przybył na sesję Rady Miejskiej. Dyrektor przedstawił radnym sytuację żuromińskiego szpitala. Mówił, że może on być nawet zamknięty.

Nowe przepisy, ogromny wydatek


Zbigniew Białczak poinformował radnych, że szpital musi zostać dostosowany do wymogów zawartych w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia pod względem sanitarnym i technicznym.
- Jeżeli w 2016 roku nie zmodernizujemy bloku operacyjnego, izby przyjęć, sterylizacji szpital będzie zamknięty. Szacowany koszt modernizacji tylko trzech komórek organizacyjnych to około 7 milionów złotych – mówił Białczak – Musimy te środki mieć, żeby istnieć, bez tych jednostek nie może działać oddział położniczy, dziecięcy, interna, chirurgia a nawet oddział paliatywny.
Białczak przypomniał, że szpital był budowany na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Niektóre części placówki nie były od tego czasu remontowane – dodał dyrektor.

- Jeżeli w przypadku bloku operacyjnego powiem, że nic nie było robione przez 30 lat, to państwo pewnie nie uwierzycie, ale takie są realia – mówił dyrektor.
Dyrektor planuje przebudowanie oddziału intensywnej terapii i, jak sam Białczak mówi, dopiero po przebudowie będzie to oddział z prawdziwego zdarzenia. Obecnie szpital przygotowuje plan dostosowania do przepisów, opiniuje go sanepid, jest też zgłaszany do Wojewody.
- Żebyśmy mogli świadczyć usługi medyczne kontraktowane z NFZ, musimy spełnić wymogi, które są zawarte w Rozporządzeniu - mówił Białczak – Jeżeli nie, placówka zostanie zamknięta.
Sprawa jest więc poważna. Dyrektor szpitala jednak jest dobrej myśli. Na modernizację będzie starał się pozyskać pieniądze z różnych programów operacyjnych.
- Szpital jest w stanie dostosować placówkę do standardów europejskich i do rozporządzenia Ministra – uspokaja dyrektor.


Wniosek do miasta

Dyrektor żuromińskiego szpitala Zbigniew Białczak złożył do Rady Miejskiej wniosek o dofinansowanie zakupów, jakie chce zrealizować placówka. Dyrektor osobiście na sesji 17 sierpnia przedstawił, jak wygląda sytuacja placówki.
- Prosimy o bezpośrednie dofinansowanie zakupu sprzętu medycznego, który będzie służył do ratowania życia ludzkiego. Najpilniejszy jest zakup karetki reanimacyjnej, dwóch pomp infuzyjnych, aparatu do znieczulenia – mówił dyrektor Zbigniew Białczak.
Te zakupy, jak informuje dyrektor, będą kosztować około 500 tysięcy złotych.
- W ubiegłym roku szpital wydatkował na zakup sprzętu medycznego około 5 milionów, a w 2013 i 2014 roku wykonaliśmy świadczeń medycznych za prawie 1,4 miliona. Nie za wszystko NFZ zapłacił. Pierwsze półrocze zamknęliśmy z dodatnim wynikiem finansowym – poinformował dyrektor.
Białczak zapowiedział, że o wsparcie będzie też zabiegał u innych samorządów w powiecie.


Szpital się rozwija, zatrudnia wielu lekarzy

Dyrektor podkreślił również, że placówka ciągle się rozwija, zatrudnia wielu lekarzy.
- Szpital nie stoi w miejscu, dynamicznie się rozwija, dokupujemy sprzętu. W ciągu ostatnich 5 lat liczba lekarzy wzrosła z 42 do 70 – mówi Białczak – Państwo znacie lekarzy żuromińskich, jest to świetny personel z powołania, ale nie mamy ich dużo. Usługi medyczne w naszym szpitalu świadczą lekarze z Torunia, Łodzi, Płocka, Ciechanowa – poinformował dyrektor.

W 2016 roku placówka otrzyma dofinansowanie od samorządu żuromińskiego. Nie wiadomo jednak jeszcze jakiej wysokości.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ". 

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Ewa Jabłońska

Komentarze (113) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Niez #2004167 | 46.186.*.* 3 cze 2016 18:02

  Powinni wywalic 2 lekarzy

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. jo #1815524 | 151.248.*.* 15 wrz 2015 22:08

  Ja wiem ,że to Rejmus zastraszał w ŻZK ludzi ( są swiadkowie) , a ostatnio w LO polonistce zabrakło 1 godziny do pół etatu i nie wyraził zgody. Oddała jej godzinę koleżanka z pracy ale pan "poseł' Rejmus nadal się nie zgodził. Ktoś taki ma być naszym posłem? A Goliat to nie powinna się litować tylko wywalić połowę zielonego towarzystwa. No bo dlaczego tylko psl ma wygrywać konkursy przykład Technikum - córka pslowca, dalej córka wójta byłego z psl jako jedyny kandydat została kierownikiem w starostwie, a co ze szpitalem co tam się wyrabia? A pan poseł co z tym robi , pozwala na 10 tys. nagrody dla dyrektora, a dodatki motywacyjne w szk.średnich kto w tym miesza ? WSTYD

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. PSL-PIS #1813861 | 217.99.*.* 13 wrz 2015 13:13

   Może mi ktoś wytłumaczy o co w ty wszystkim chodzi? Już dziś w Żurominie tworzy się koalicyjne fundamenty PiS PSL. Pan Waldemar Welenc członek PSL w Żurominie którego szefem jest Pan Rejmus Ireneusz były Radny Gminny kilka kadencji z ramienia PSL kandydat na Radnego do Gminy i Miasta Żuromin z list PSL w zeszłorocznych wyborach Samorządowych zaoferował mi złozenie podpisu na listach poparcia dla PiS-u. Jakież było moje zdziwienie kiedy oprócz podpisu z ust członka PSL usłyszałam słowa agitacji na PiS? Jak Pan Rejmus planuje zostać Posłem skoro członkowie jego partii robią kampanie wyborcza Pis-owi. Nasłucha się Pan słodkich obietnic a mądrzy chłopi pójdą głosować na PiS bo nie będzie pierwszej strony i jedynki tylko daleka ósemka w partii która w sondażach sięga od 2-5%. Ztakim zapleczem bedzie cięzko cokolwiek ugrać tymbardziej że PiS w naszym okręgu zdobędzie ok 60-70% poparcia i wreszcie nastąpi sprawiedliwość i rządy jedynej słusznej opcji w tym kraju. Do powodzenia.zobaczenia 25 października przy urnach wyborczych.

   Ocena komentarza: warty uwagi (13) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. LLLL #1813245 | 164.127.*.* 12 wrz 2015 10:00

    ZOL nie jest pusty. Oprócz zo-lu znalazło się tam także pogotowie (karetki), oddział psychiatryczny, są tam także pielęgniarki ze środowiska. Mam tam wuja, odwiedzam, więc widzę. Kilka lat temu wujek leżał na zol-u w głównym budynku szpitala. Były tam warunki skandaliczne i trzecie piętro. Ani wuj, ani inni nie wychodzili przez kilka lat na świeże powietrze. Teraz warunki super! Klima, sale ekstra, dostęp do działki-ławeczki, ogródki, no Europa!

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. Odpowiedzialnosc #1811830 | 83.31.*.* 10 wrz 2015 05:56

    kto poniesie odpowiedzialnosc za w polowie pusty ZOOL??? Rzadzacy PSL doprowadzil do tego ze polowa lozek stoi pustych. Lokal od trzech lat jest opalany i utrzymywany za pieniadze podatnikow. Ten wpis tez Pan Redaktor wykasuje??? Czy Pan nie widzi ze trwonione sa publiczne pieniadze??? Jaka wladza Powiatowa taka sytuacja w Powiecie.

    Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (113)