Sobota, 23 lutego 2019. Imieniny Damiana, Romana, Romany

Lubowidz. Do trzech razy sztuka? Wygrywa firma z Ełku

2015-08-31 08:54:29 (ost. akt: 2015-09-04 08:29:53)
Wójt z Lubowidza tłumaczył, że Urząd od początku miał dobre intencje

Wójt z Lubowidza tłumaczył, że Urząd od początku miał dobre intencje

Autor zdjęcia: fot. arch

Podziel się:

W Lubowidzu po raz trzeci odbył się przetarg na odbiór śmieci od mieszkańców gminy. Dwa ostatnie, mimo że zostały rozstrzygnięte, unieważniono. Tym razem wygrała oferta firmy Koma z Ełku.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl

Historie przetargów na odbiór śmieci w gminie Lubowidz nasi Czytelnicy już znają. Na bieżąco informujemy, jak przebiega procedura wyłonienia wykonawcy tej usługi. Od czerwca odbyły się trzy przetargi. Od samego początku o wykonanie tej usługi zabiegają w Lubowidzu trzy firmy: Żuromińskie Zakłady Komunalne, firma Koma z Ełku i Prywatne Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Handlowo – Transportowe z Niechłonina. Wszystkie przetargi zostały rozstrzygnięte i wykonawca został wyłoniony. Mimo to dwa pierwsze zostały unieważnione. Pierwszy, dlatego że po otwarciu kopert z ofertami i ogłoszeniu, że najkorzystniejszą ofertę przedstawiły Żuromińskie Zakłady Komunalne, okazało się, że jest jeszcze jedna oferta. Koperta z nią zapodziała się gdzieś urzędnikom. Z tego powodu unieważniono przetarg. Dla szefostwa ŻZK cała sytuacja wydała się na tyle kontrowersyjna, że złożyli wniosek do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa. Kolejny przetarg wygrała firma z Niechłonina. Ale i ten przetarg z końcem lipca został unieważniony. Powód: zgłoszenie przez oferentów wątpliwości co do wymogów postawionych przez Urząd w przetargu. Od wójta Krzysztofa Ziółkowskiego dowiedzieliśmy się, że procedura została unieważniona, aby nie ograniczać prawa rozpatrzenia oferty danej grupy wykonawców na takich samych zasadach, jak oferty innych wykonawców. Wójt poinformował nas, że chce dołożyć wszelkich starań, żeby procedura była oparta o zasady uczciwej konkurencyjności zapewniającej wybór wykonawcy realizującego to zadanie w sposób staranny i racjonalny celowo.

Trzeci przetarg – kolejny wygrany

Kolejny, trzeci przetarg został ogłoszony 10 sierpnia. Tym razem najkorzystniejsza okazała się oferta firmy Koma z Ełku. Firma gotowa jest zrealizować usługę wywozu śmieci za 199 458 złotych brutto.
Czy w przypadku poszukiwań wykonawcy w Lubowidzu sprawdzi się przysłowie do trzech razy sztuka? Czy samorząd Lubowidza zakończył już poszukiwania? To zapewne okaże się już wkrótce. Na razie każdy kolejny przetarg przyniósł lepszą cenę. W pierwszym Żuromińskie Zakłady Komunalne oferowały cenę 296 805, 60. W drugim przetargu firma z Niechłonina przedstawiła ofertę za 278 607, 60 zł. Teraz za wywóz śmieci gmina ma płacić niecałe dwieście tysięcy.


Wygląda to na spore oszczędności i jakieś zapewne są, ale pamiętajmy, że przetargowa telenowela trwa już kilka miesięcy i każda nowa oferta obejmuje mniejszy okres odbioru śmieci.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ". 

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Ewa Jabłońska

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Obywatel #1808701 | 83.9.*.* 4 wrz 2015 18:16

  Moim zdaniem dobrze, że do przetargu startuje kilka firm, to mieszkańcy korzystają tylko na opłatach za wywóz nieczystości. Do tej pory jak ŻZK był "sam" na ryku to ceny brał z kosmosu i tak w Bieżuniu musiał być kolejny przetarg ponieważ zażyczyli sobie więcej niż Gmina miała przygotowane. Gdyby mogli, puściliby gminy z torbami. Może KOMA zrobi porządek ?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. obcy #1808527 | 164.127.*.* 4 wrz 2015 13:18

  trzy przetargi- ciekawe kto z ramienia gminy prowadził przetargi, chyba sekretarz ??? a może firma która wygrała nie przyniosła kopertki (to unieważniamy) i tak do ostatniej firmy......

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Karamba #1806984 | 87.205.*.* 2 wrz 2015 14:41

  Niektórzy myślą, że cena za usuwanie śmieci stanieje a ja wątpię. To , że wygrała firma KOMA z Ełku to nic nie znaczy. Zauważmy , że przy ustalaniu wartości usługi Oferent uwzględniał w I i II przetargu wywóz ok. 500 Mg ( tony ) odpadów komunalnych i ok. 140 Mg odpadów segregowanych , a w III przetargu uwzględniał już ok. 390 Mg odpadów komunalnych i ok. 109 Mg odpadów segregowanych. Więc przy ten samej zaoferowanej cenie na 1 tonę odpadów oferta musiała być niższa. Zauważmy , że w roku ubiegłym oferent uwzględniał ok. 600 Mg odpadów komunalnych i 308 Mg odpadów segregowanych. Wówczas ŻZK wygrał przetarg za cenę 519 171.12 zł ( Wszystkie te informację znajdują się na stronie BIP UG Lubowidz ) . To ile gmina zapłaci za wywóz , zależy od rzeczywistej ilości usuwanych śmieci a nie od prognoz. Przetargi na usługi są to tylko prognozy. Tak więc nie liczmy na obniżki a spodziewajmy się czegoś odwrotnego. Dziś za wodę i ścieki płacimy więcej niż w sąsiednich gminach. Szkoda tylko ludzi z naszej gminy , którzy zostaną zwolnieni z pracy bo nie będą jej mieli w ŻZK

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. FERDEK #1805405 | 164.127.*.* 31 sie 2015 14:56

  Żuromińskie Zakłady Komunalne też niech nie czują się za pewnie, bo czasy monopolu też się powoli kończą. Konkurencja w tej branży jest duża, a może to wina nowego prezesa...Bo do tej pory taka sytuacja nie miała miejsca.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. zlekkazawiany #1805355 | 77.255.*.* 31 sie 2015 13:59

  Co z tego że trochę taniej? Kasa wypłynie poza powiat i będzie pracować nie dla nas,dla powiatu czy gminy. Dobrze że nie wygrała firma zagraniczna - jeszcze większa bzdura by wyszła.

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (8)