Piątek, 25 maja 2018. Imieniny Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

Ja jeszcze nie chcę do szkoły. Zmartwienia sześciolatka

2015-09-02 14:46:21 (ost. akt: 2015-09-11 15:37:37)

Podziel się:

We wtorek 1 września w polskich szkołach rozpoczął się kolejny rok szkolny. W przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych naukę rozpoczęli nowi uczniowie. Tych szczególnie dużo jest w pierwszych klasach szkoły podstawowej. W tym roku obowiązek rozpoczęcia nauki mają wszystkie dzieci sześcioletnie.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.plWakacje się skończyły. W szkołach znowu jest głośno. Dla tych, którzy wolą mieć wolne, niż chodzić do szkoły mamy dobre wiadomości. Po pierwsze, soboty i niedziele są nadal wolnymi dniami od nauki. Po drugie, jest też dużo innych wolnych dni. A po trzecie, to kolejne wakacje zaczną się już za 10 miesięcy a dokładnie 25 czerwca 2016.

Rozpoczęcie roku szkolnego to szczególne wydarzenie dla pierwszoklasistów. W całym powiecie żuromińskim do pierwszych klas w podstawówkach trafi 585 uczniów. To oni powinni być w szkole otoczeni specjalną troską.

6- latki w szkole. 99 odroczonych

W tym roku obowiązek rozpoczęcia nauki mają wszystkie dzieci 6 – letnie.
Nie wszystkie do szkoły pójdą ze swoimi rówieśnikami. Część na podstawie badania w poradni pedagogicznej ma możliwość odroczenia rozpoczęcie nauki. W ubiegłym roku część sześciolatków została objęta obowiązkiem szkolnym. Część rodziców nie chciała, żeby ich pociechy tak wcześnie szły do szkoły. Pedagodzy z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Żurominie na wniosek rodziców sprawdzili gotowość do szkoły wielu sześciolatków. W ubiegłym roku sporo dzieci otrzymało odroczenie obowiązku szkolnego. Tak więc i w tym roku do Poradni ustawiały się kolejki. Z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Żurominie dowiedzieliśmy się że aż 99 dzieci urodzonych w 2009 roku otrzymało odroczenie obowiązku szkolnego.


Rodzice mają różne zdanie


Sami rodzice różnie do rozpoczęcia nauki ich pociech podchodzą. Jedni uważają, że 6 lat to za mało, żeby dziecko poszło do szkoły. Że sobie nie poradzi. Są też rodzice, którzy uważają, że jeśli ktoś podjął decyzję o obowiązku szkolnym dzieci sześcioletnich, to nie ma co zastanawiać się i dziecko ma iść do szkoły.
- Martwię się, czy sobie poradzi, ale nie sprawdzałam jego gotowości w Poradni do podjęcia nauki . Uważam, że więcej złego zrobię, jeżeli nie puszczę syna z jego rówieśnikami do szkoły. Będziemy mu pomagać, jeżeli pojawią się trudności w nauce. Będziemy swoje dziecko również wspierać emocjonalnie – mówi Maja, mama 6 – letniego ucznia.

Argumenty Ministerstwa

Ministerstwo Edukacji Narodowej na stronie internetowej „Mam 6 lat” podaje wiele argumentów przemawiających za posłaniem sześciolatka do szkoły Wśród nich wymieniona to, że większość 6 – letnich Europejczyków chodzi do szkoły. MEN podaje, że spośród 202 państw, 134 wysyłają 6-latki do szkół. Sześciolatki (lub młodsze dzieci) idą do pierwszej klasy w 22 krajach Unii Europejskiej. Czytamy, że posłanie dziecka do szkoły wcale nie zabiera mu dzieciństwa. Dzieci w I klasie uczą się poprzez zabawę. O sukcesach edukacyjnych dzieci stanowi długość czasu edukacji szkolnej oraz wiek jej rozpoczynania. Dziecko, którego rozwój jest pobudzany poprzez wcześniejsze rozpoczęcie nauki w szkole, rozwija się szybciej niż dziecko w tym samym wieku, które później idzie do szkoły. Zdaniem Ministerstwa, przepisy dotyczące możliwości odraczania dziecka dają dużą swobodę rodzicom. Jeśli rodzic uzna, że jego sześcioletnie dziecko nie poradzi sobie w pierwszej klasie, może udać się do poradni psychologiczno-pedagogicznej i poprosić o badanie dziecka. Jeśli opinia poradni potwierdzi obawy rodzica to on, a nie dyrektor szkoły, decyduje, by nie posłać dziecka do szkoły. Ponadto rodzic do końca grudnia może cofnąć swoje sześcioletnie dziecko ze szkoły.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ". 

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Ewa Jabłońska

Komentarze (19) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kalisz #1809136 | 78.88.*.* 5 wrz 2015 13:45

  Kalisz to też wielki cwaniak. Mówi, że pensja posła jest za niska. Sam jest poza prawem. Wpiszcie w YouTube "Ryszard Kalisz w terenie zabudowanym 100km/h "

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Pokręt #1808987 | 46.112.*.* 5 wrz 2015 08:54

  W małej ojczyźnie nic nie można zmienić jeśli duża ojczyzna(jej przedstawiciele) uchwalaja ustawy przeciwko narodowi a hołdują bogatym. I tak pan Kalisz krzyczał w telewizji co robia sądy, komornicy,policja, prokuratorzy? Ale na pytanie, dlaczego on takie prawo uchwalał nabrał wody w usta. To posłowie są winni kiepskiej kondycji finansowej ludzi.Wygonili z Polski kilka milionów młodych w wieku produkcyjnym, z nich cieszą się Niemcy, Anglia i inni. To rząd Polski wydał pisma do Urzędów Skarbowych, by jak największy procent kontroli(nawet 100%) kończyło się we firmach domiarem. To policja ma nakazane ile mandatów ma przynieść. To Vat trzeba zapłacić po wystawieniu faktury a nie przy wpływie kasy. I tak dalej można by pisać.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. mgr #1808442 | 78.88.*.* 4 wrz 2015 11:41

  Cieszmy się z tego, że 585 uczniów klas pierwszych w naszym powiecie będzie zdobywać wiedzę, a może w przyszłości zmienią naszą małą ojczyznę w miejsce zarządzane przez ludzi mądrych i rozsądnie myślących.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. NIZ #1808343 | 217.235.*.* 4 wrz 2015 09:29

  Zarzad POWIATU POSTANOWIL AZEBY URATOWAC MIEJSCA PRACY NAUCZYCIELI LO w ZUROMINIE UTWORZYL KLASY 17-25 UCZNIOW. CZTERY KLASY. A W TECHNIKUM KLASA PIERWSZA LICZY 39. WSZYSTKIE DZIECI SA NASZE!!! ALE PRACOWNICY NIE WSZEDZIE SA RODZINA!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Grzegorz #1808171 | 31.178.*.* 3 wrz 2015 21:44

   Kiedyś początek roku szkolnego był radosnym świętem dla dzieci, uczniów, rodziców i nauczycieli, a teraz z początku roku to właśnie część rodziców, przez swoje malkontenctwo i narzekanie zrobiło smutny dzien. Jak dziecko ma sie cieszyć kiedy patrzy na plączącą matkę z tego powodu ze jej dziecko rozpoczyna naukę w szkole. I w imię czego robić z tego dnia POGRZEB? Dlatego,że Elbanowskim nic w polskiej szkole sie nie podoba?

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (19)