Czwartek, 24 maja 2018. Imieniny Joanny, Zdenka, Zuzanny

Bieżuń. Zeszyt, Szanowni Państwo, numer dwudziesty dziewiąty

2015-09-08 14:26:04 (ost. akt: 2015-09-10 14:34:50)
 W Bieżuńskich Zeszytach zadebiutuje Żuromińska Grupa Historyczna, tu w pamiątkowej fotografii i historycznym już Prezydentem RP

W Bieżuńskich Zeszytach zadebiutuje Żuromińska Grupa Historyczna, tu w pamiątkowej fotografii i historycznym już Prezydentem RP

Podziel się:

Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu wyda nowe szkice historyczne. Tym razem jako autorzy debiutować będą pasjonaci historii z Żuromina, ale nie tylko.

Jerzy Piotrowski
redakcja@kurierzurominski.pl

Do przełomu listopada i grudnia miłośnicy historii regionalnej poczekać będą musieli na kolejny, 29. numer Bieżuńskich Zeszytów Historycznych. Trwają intensywne prace redakcyjne oraz korekty. Redaktorzy wraz z ośmioma Autorami przygotowują kolejną ponad trzystustronicową porcję niezwykle ciekawych materiałów dotyczących mało znanych kart z przeszłości Bieżunia, Żuromina i regionu. Wartym podkreślenia jest fakt rozpoczęcia współpracy Kolegium Redakcyjnego BZH z członkami Żuromińskiej Grupy Historycznej, którzy zadebiutują na łamach wydawnictwa jako Autorzy.

Co w Zeszycie

Nowy Zeszyt zawierać będzie opracowany przez Jerzego Piotrowskiego tekst źródłowy zaczerpnięty ze zbiorów Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie, dotyczący oczynszowania przeprowadzonego przez Andrzeja Zamoyskiego w swoich dobrach w latach 1760 – 1777, prace historyczne omawiające przywileje lokacyjne Bieżunia i Żuromina autorstwa Stefana Przewalskiego i Marcina Jabłońskiego, biogram pióra Adama Ejnika omawiający postać ks. Ignacego Charszewskiego oraz reprint jego pracy zatytułowany „Kościół i cudowny obraz Matki Boskiej w Żurominie” z 1904 roku. Tadeusz Manista przybliży Czytelnikom postacie powstańca styczniowego Franciszka Steckiego, uczestnika wojny polsko – bolszewickiej, ułana Kazimierza Kąpińskiego, członka Polskiej Organizacji Zbrojnej Wacława Leszczyńskiego, wspomnienia Kazimierza Manelskiego dotyczące obławy pod Dębskiem i mordu na szosie sierpeckiej z 8 lipca 1944 roku, Marii Bendelewskiej dotyczące również czasów II wojny światowej, relację Andrzeja Asztemborskiego o bombardowaniu Krukowca oraz historię trzech lotników RAF-u, którzy ukrywali się podczas wojny w Siemcichach we wspomnieniu Tekli Kąkol. Wiktor Mieszkowski opowie o twórczości Stefana Gołębiowskiego, publikując swoją pionierską, obronioną w 1972 roku na Uniwersytecie Gdańskim, pracę magisterską na tan temat. Kolejny członek ŻGH, Marek Oryl, przedstawi w czterech odsłonach historię dworów w Chromakowie oraz Poniatowie, a także losy ich właścicieli. Jego autorstwa są też trzy kolejne prace z historii Poniatowa: o Zygmuncie Werdenowskim – nauczycielu, wychowawcy i żołnierzu, Aleksandrze Słomczewskim – członku POZ i więźniu Auschwitz oraz egzekucji przez Armię Czerwoną w dniu 19 stycznia 1945 roku 14 Ukraińców służących w Wehrmachcie. Stefan Marek Chrzanowski odtworzy historię tragicznych dni 3 i 4 września 1939 roku, kiedy oddziały Luftwaffe dokonały zbombardowania Radzanowa. Adam Ejnik spróbuje rozwikłać zagadkę powojennej śmierci polskiego oficera Czesława Olszlegiera z Żuromina. W końcowej części Zeszytu znajdzie się interesujący artykuł Marcina Jabłońskiego dotyczący tajemnicy katastrofy lotniczej pod Straszewami z 1987 r.
Planowana promocja wydawnictwa odbędzie się na początku grudnia 2015 roku.

Nieco wcześniej, bo 25 listopada, podczas uroczystej, Jubileuszowej Gali wręczenia nagród i wyróżnień laureatom XX Wojewódzkiego Konkursu Poezji im. Stefana Gołębiowskiego organizowanego przez muzeum w Bieżuniu od roku 1995, zostanie zaprezentowany kolejny tomik wierszy laureatów Konkursu z lat 2011 – 2015, wzbogacony grafikami Urszuli Piotrowskiej. Koneserzy dobrej poezji na pewno będą usatysfakcjonowani jego zawartością stworzoną przesz młodych adeptów tej trudnej sztuki z całego Mazowsza.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ". 

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Ewa Jabłońska

Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ? #1834301 | 31.174.*.* 13 paź 2015 02:28

  Po garniturach ich poznacie.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Lula #1834101 | 213.238.*.* 12 paź 2015 19:25

  Fotka z Brudnic. Oszustwo?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Peter #1813119 | 83.9.*.* 11 wrz 2015 21:55

  obciach aż do "bulu"

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Paweł #1812359 | 83.9.*.* 10 wrz 2015 21:14

  obciach !

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. lubowidzak #1811195 | 37.7.*.* 8 wrz 2015 21:09

  ja nawet trzech pamiętam i Pana Manistę Pana Sławka Pana Redaktora Pana z Sadłowa ale tego drobnego Pana na końcu za Bronkiem nie znam

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (10)