Poniedziałek, 21 maja 2018. Imieniny Jana, Moniki, Wiktora

Strajk w szkołach? Rozstrzygnięcie 21 września

2015-09-11 14:55:33 (ost. akt: 2015-09-11 15:21:48)
Przedstawiciele ZNP w Żurominie będą walczyć o Kartę Nauczyciela

Przedstawiciele ZNP w Żurominie będą walczyć o Kartę Nauczyciela

Podziel się:

Związek Nauczycielstwa Polskiego Walczy o Kartę Nauczyciela, o 10 – procentowe podwyżki i zatrzymanie procesu prywatyzacji szkół. Jeśli Rząd nie spełni postulatów jeszcze we wrześniu może dojść do sporu zbiorowego, a w końcu do strajku we wszystkich szkołach.

Maciej Zaremba
redakcja@kurierzurominski.pl

Od 1 września 2015 r. w szkołach i placówkach oświatowych w całym kraju jak też w całym powiecie żuromińskim zawisły flagi związkowe.
Związek Nauczycielstwa Polskiego przedstawił Rządowi postulaty. Jeśli Rząd ich nie spełni, rozpocznie się zbiorowy protest.
Głównymi postulatami ZNP jest utrzymanie zapisów w Ustawie Karta Nauczyciela.
- Uważamy, że nauczyciele jako jedna z grup zawodowych o specyficznym charakterze pracy oraz pewnej złożoności pracy, winna mieć uregulowana pragmatykę zawodową. Ustawa Karta Nauczyciela jest niczym innym jak właśnie uregulowaniem pragmatyki zawodowej a więc są to: obowiązki nauczyciela, wymagania kwalifikacyjne, awans zawodowy, kwestia zatrudnienia nauczycieli, warunki pracy i wynagrodzenia, uprawnienia socjalne, odpowiedzialność dyscyplinarna i itp. W trosce o dobry rozwój edukacji chcemy odpowiedzi od Rządu o sposobie finansowania oświaty, kształtowaniu płac nauczycieli, zapisów w Karcie Nauczyciela - mówi Marzena Więckowska Przewodnicząca Powiatowego Oddziału ZNP w Żurominie.
Szczegółowe postulaty skierowane do Rządu brzmią następująco:
1. Zachowanie uregulowań pragmatyki zawodowej nauczycieli w randze odrębnej ustawy.
2. Zwiększenie udziału budżetowych nakładów na oświatę w PKB.
3. Podwyższenie o 10% wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych oraz zmiany w systemie wynagradzania pracowników samorządowych.
4. Zahamowania procesu przekazywania publicznych szkół i przedszkoli samorządowych osobom fizycznym i prawnym niebędącym jednostkami samorządu terytorialnego.
5. Stworzenie mechanizmów systemowych zapobiegających łamaniu prawa przez organy prowadzące szkoły i pracodawców.
6. Przywrócenie kompetencji i roli kuratora oświaty jako gwaranta prawidłowej realizacji polityki oświatowej państwa.
7. Przywrócenie obowiązku ustalania w budżetach organów prowadzących szkoły odpisu na doskonalenie zawodowe nauczycieli w wysokości 1% planowanych rocznych środków przeznaczonych na wynagrodzenia osobowe nauczycieli.

Jeśli Rząd nie spełni tych postulatów, nauczyciele mogą przystąpić do sporu zbiorowego. Przedstawiciele ZNP przeprowadzą rozmowy z dyrektorami szkół i placówek, a także z przedstawicielami samorządów oraz z samymi nauczycielami i pracownikami niepedagogicznymi na temat postulatów kierowanych do Rządu.

- Jako Zarząd Oddziału chcemy wyraźnie powiedzieć, że nie występujemy przeciwko dyrektorom i samorządom, ale ustawa o sporze zbiorowym nie daje innej możliwości prawnej w tym zakresie – mówi Marzena Więckowska.

Komentarze (68) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. durnota #1833021 | 83.24.*.* 10 paź 2015 22:25

  Ja widać cymbałów nie potrzeba siać, sami się rodzą wystarczy tylko w szkole im nie przeszkadzać, za nieuctwo za uszy nie targach, a wówczas dadzą o sobie znać a przykładem jest to forum Powodzenia cymbały, nieuki. Jak na razie w waszej głupocie nikt was nie przebije.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. *** #1832981 | 46.186.*.* 10 paź 2015 21:19

  Nauczyciele mogą iść do łopaty na pewno sobie poradzą.... Tylko czy osioł co kiedyś przy tablicy "ani be, ani me" może ich zastąpić?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Do Cyb #1832901 | 178.42.*.* 10 paź 2015 19:19

   A co? Jeszcze im malo???

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. cyb #1832887 | 79.185.*.* 10 paź 2015 19:07

   Trzymam kciuki aby nic im z tych podwyżek nie wyszło

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. SLD, ZIólowski #1832305 | 178.42.*.* 9 paź 2015 16:30

   A dzisiaj wspiera kandydatke z PSL. Startowała już z wielu list, ale ludzie sie poznali i nigdy jej nie wybrali. Jak wygra PiS to zaraz przepisze sie do Pis-u. O kogo chodzi z tego zdjecia???

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (68)