Poniedziałek, 1 czerwca 2020. Imieniny Gracji, Jakuba, Konrada

Żurominianie na manifestacji w Płocku „Płock przeciw imigrantom”

2015-09-23 01:01:04 (ost. akt: 2015-09-23 01:06:32)

Autor zdjęcia: Sławomir Topolewski

Podziel się:

Kilkanaście osób z Żuromina w ostatnią niedzielę wzięło udział w manifestacji w Płocku przeciw islamizacji Polski.

Sprawa nielegalnych imigrantów jest najgorętszym tematem w ostatnim czasie. Przeciwnicy, ale również i zwolennicy wyrażają swoje poglądy nie tylko w mediach społecznościowych, ale także częściej wychodzą na ulicę. Takie demonstracje odbywały się we Warszawie, Gdańsku, Szczecinie, Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie, Łodzi czy właśnie w Płocku.

Wcześniej w Płocku miała miejsce demonstracja zwolenników przyjmowania imigrantów do Polski pod hasłem „Uchodźcy mile widziani”. Mimo słonecznej pogody i lokalnego szumu medialnego na happening przyszło zaledwie ok. 30 osób.
Tydzień później przyszedł czas na kontrakcję, w której ja autor tych słów wziąłem udział.

Tłumy mimo deszczu i przejmującego zimna

Początek manifestacji zaplanowano na godz. 13.00. Pomimo dużej ulewy i zimna tłum gęstniał. Pojawili się przedstawiciele sąsiednich miast jak Sierpc, Włocławek, Gostynin. Większość osób to byli młodzi mężczyźni, ale były także matki z dziećmi w wózkach oraz starsi ludzie. Zapytałem kilka osób dlaczego przyszli na marsz. „Boję się gwałtów i napadów, chciałabym bez strachu wyjść na ulicę” - odpowiedziała mi młoda kobieta, która na marsz przyszła z synkiem w wózku. Wojciech z Włocławka zaś przekonywał, że na jednym imigrancie się nie skończy, że może ich przyjechać więcej, a i tak w mieście pracy nie ma dla Polaków.

Początek manifestacji

W czasie marszu zakazano między innymi mowy nienawiści, skandowania haseł rasistowskich, zasłaniania twarzy i używania środków pirotechnicznych.
Następnie tłum odmówił modlitwę „Ojcze nasz” i „Zdrowaś Maryjo”. Potem pochód ruszył w kierunku ul. Tumskiej, dalej skręcił w Grodzką, aż dotarł do Starego Rynku w pobliżu Urzędu Miasta Płocka. Cały czas eskortowany był przez policję, która była przyjaźnie nastawiona do demonstrantów.

Hasła skandowane przez tłum

W pochodzie udział wzięli kibice Wisły Płock, którzy swoim zwyczajem nie szczędzili gardeł w skandowaniu haseł. Było głośno jak na meczu piłkarskim. Najczęściej wypowiadano słowa: „ Nie dla islamizacji Europy”, „Polak mądry przed szkodą”, „Islam – śmierć białej Europy”, „Unia V kolumna islamu”, „Kresowiacy też Polacy”, „Płacze Anglia, płacze Francja tak się kończy tolerancja” , „Chcesz lewaku imigranta, my wolimy repatrianta”.

Na Starym Rynku

Na Starym Rynku nastąpiły przemówienia organizatorów marszu. Podkreślano w nich, że nazywanie demonstrujących nazistami przez niektóre media jest mową nienawiści. Gorzkie słowa padły też w stosunku do USA, które zdaniem uczestników marszu wywołują konflikty na świecie, których konsekwencje ponosi właśnie Europa. Poruszona została kwestia powrotu repatriantów do Ojczyzny, którzy jak powiedział Marcin Barciński, w przeciwieństwie do imigrantów nie stawiają żadnych warunków, a mimo tego polski rząd nie potrafi ich ściągnąć do kraju.

Zakończenie manifestacji

Na zakończenie odczytano zapytania jakie trafią do płockiego ratusza w związku z planowanym przyjęciem imigrantów do miasta. Następnie wszyscy uczestnicy odśpiewali hymn narodowy. Na uwagę zasługuje fakt, że zaśpiewano a capella wszystkie zwrotki Mazurka Dąbrowskiego, co jest niezwykle rzadkie i świadczy o patriotyzmie zebranych osób.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ". 

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Ewa Jabłońska


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: stz

Komentarze (19) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Adam #2207140 | 37.248.*.* 22 mar 2017 22:24

  Każdego kto przekracza granicę Polski witać szklaną polskiej wódki i zagrychą z kotleta schabowego z polskiego tucznika. Spożycie obowiązkowe....

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Gaz #2117122 | 89.66.*.* 21 lis 2016 01:57

  Ile jest imigrantów w Polsce a ile uchodźców? Z tego co widzę to autor nie zna różnicy. Najwięcej krzyczy nasz naród a tak na prawdę uchodźcy nie chcą do nas przyjeżdżać (przez gościnność). Polacy kiedyś uciekali również (nawet na Bliski wschód) i byli witani, karmieni i ugoszczeni godnie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Pytający #1927767 | 78.88.*.* 8 lut 2016 18:52

  Kto jest autorem tej propagandy ?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Polka #1926638 | 93.203.*.* 6 lut 2016 17:04

  Jak to czytam to uwierzyć nie mogę ze ludzie w tych czasach tacy ciemni mogą być. To są komentarze ludzi którzy pojęcia o niczym nie maja. Wyciągają wnioski na podstawie informacji które już są tak podane żeby ich inaczej nie można zinterpretować. Czytam codziennie te sama informacja po angielsku, niemiecku i po polsku i po polsku zawsze jest zmanipulowana. Prawdziwi uchodźcy to są biedni ludzie którzy potrzebują pomocy,wojna to straszna rzecz i obyśmy my nie musieli nigdy tego przeżyć. W każdym narodzie są idioci i bandyci, złodzieje i mordercy. Oceniacie cały naród na podstawie jednostek. Jak czujecie się kiedy polski naród jest oceniani bo niektórzy kradną, piją albo mordują dzieci. W Polsce przemoc nad dziećmi jest bardziej powszechna niż w innych krajach Europy. Jestem Polka która od lat mieszka w większym europejskim mieście, moimi sąsiadami są ludzie z kilku nacji, także muzułmanie i wszyscy żyjemy w zgodzie i szacunku. Byłam chamsko i natarczywie zaczepiana w metrze przez Polaków. Znam Polaków kobinatorow i złodzieji. Myśle ze niewarto wrzucać wszystkich do jednej beczki.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Sławomir Topolewski #1912660 21 sty 2016 22:32

  Głosujemy http://dzienreferendalny.pl/

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (19)