Piątek, 24 lutego 2017. Imieniny Boguty, Bogusza, Macieja

Żurominianie na manifestacji w Płocku „Płock przeciw imigrantom”

2015-09-23 01:01:04 (ost. akt: 2015-09-23 01:06:32)

Autor zdjęcia: Sławomir Topolewski

Podziel się:

Kilkanaście osób z Żuromina w ostatnią niedzielę wzięło udział w manifestacji w Płocku przeciw islamizacji Polski.

Sprawa nielegalnych imigrantów jest najgorętszym tematem w ostatnim czasie. Przeciwnicy, ale również i zwolennicy wyrażają swoje poglądy nie tylko w mediach społecznościowych, ale także częściej wychodzą na ulicę. Takie demonstracje odbywały się we Warszawie, Gdańsku, Szczecinie, Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie, Łodzi czy właśnie w Płocku.

Wcześniej w Płocku miała miejsce demonstracja zwolenników przyjmowania imigrantów do Polski pod hasłem „Uchodźcy mile widziani”. Mimo słonecznej pogody i lokalnego szumu medialnego na happening przyszło zaledwie ok. 30 osób.
Tydzień później przyszedł czas na kontrakcję, w której ja autor tych słów wziąłem udział.

Tłumy mimo deszczu i przejmującego zimna

Początek manifestacji zaplanowano na godz. 13.00. Pomimo dużej ulewy i zimna tłum gęstniał. Pojawili się przedstawiciele sąsiednich miast jak Sierpc, Włocławek, Gostynin. Większość osób to byli młodzi mężczyźni, ale były także matki z dziećmi w wózkach oraz starsi ludzie. Zapytałem kilka osób dlaczego przyszli na marsz. „Boję się gwałtów i napadów, chciałabym bez strachu wyjść na ulicę” - odpowiedziała mi młoda kobieta, która na marsz przyszła z synkiem w wózku. Wojciech z Włocławka zaś przekonywał, że na jednym imigrancie się nie skończy, że może ich przyjechać więcej, a i tak w mieście pracy nie ma dla Polaków.

Początek manifestacji

W czasie marszu zakazano między innymi mowy nienawiści, skandowania haseł rasistowskich, zasłaniania twarzy i używania środków pirotechnicznych.
Następnie tłum odmówił modlitwę „Ojcze nasz” i „Zdrowaś Maryjo”. Potem pochód ruszył w kierunku ul. Tumskiej, dalej skręcił w Grodzką, aż dotarł do Starego Rynku w pobliżu Urzędu Miasta Płocka. Cały czas eskortowany był przez policję, która była przyjaźnie nastawiona do demonstrantów.

Hasła skandowane przez tłum

W pochodzie udział wzięli kibice Wisły Płock, którzy swoim zwyczajem nie szczędzili gardeł w skandowaniu haseł. Było głośno jak na meczu piłkarskim. Najczęściej wypowiadano słowa: „ Nie dla islamizacji Europy”, „Polak mądry przed szkodą”, „Islam – śmierć białej Europy”, „Unia V kolumna islamu”, „Kresowiacy też Polacy”, „Płacze Anglia, płacze Francja tak się kończy tolerancja” , „Chcesz lewaku imigranta, my wolimy repatrianta”.

Na Starym Rynku

Na Starym Rynku nastąpiły przemówienia organizatorów marszu. Podkreślano w nich, że nazywanie demonstrujących nazistami przez niektóre media jest mową nienawiści. Gorzkie słowa padły też w stosunku do USA, które zdaniem uczestników marszu wywołują konflikty na świecie, których konsekwencje ponosi właśnie Europa. Poruszona została kwestia powrotu repatriantów do Ojczyzny, którzy jak powiedział Marcin Barciński, w przeciwieństwie do imigrantów nie stawiają żadnych warunków, a mimo tego polski rząd nie potrafi ich ściągnąć do kraju.

Zakończenie manifestacji

Na zakończenie odczytano zapytania jakie trafią do płockiego ratusza w związku z planowanym przyjęciem imigrantów do miasta. Następnie wszyscy uczestnicy odśpiewali hymn narodowy. Na uwagę zasługuje fakt, że zaśpiewano a capella wszystkie zwrotki Mazurka Dąbrowskiego, co jest niezwykle rzadkie i świadczy o patriotyzmie zebranych osób.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ". 

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Ewa Jabłońska

Źródło: stz

Komentarze (18) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Gaz #2117122 | 89.66.*.* 21 lis 2016 01:57

  Ile jest imigrantów w Polsce a ile uchodźców? Z tego co widzę to autor nie zna różnicy. Najwięcej krzyczy nasz naród a tak na prawdę uchodźcy nie chcą do nas przyjeżdżać (przez gościnność). Polacy kiedyś uciekali również (nawet na Bliski wschód) i byli witani, karmieni i ugoszczeni godnie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Pytający #1927767 | 78.88.*.* 8 lut 2016 18:52

  Kto jest autorem tej propagandy ?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Polka #1926638 | 93.203.*.* 6 lut 2016 17:04

  Jak to czytam to uwierzyć nie mogę ze ludzie w tych czasach tacy ciemni mogą być. To są komentarze ludzi którzy pojęcia o niczym nie maja. Wyciągają wnioski na podstawie informacji które już są tak podane żeby ich inaczej nie można zinterpretować. Czytam codziennie te sama informacja po angielsku, niemiecku i po polsku i po polsku zawsze jest zmanipulowana. Prawdziwi uchodźcy to są biedni ludzie którzy potrzebują pomocy,wojna to straszna rzecz i obyśmy my nie musieli nigdy tego przeżyć. W każdym narodzie są idioci i bandyci, złodzieje i mordercy. Oceniacie cały naród na podstawie jednostek. Jak czujecie się kiedy polski naród jest oceniani bo niektórzy kradną, piją albo mordują dzieci. W Polsce przemoc nad dziećmi jest bardziej powszechna niż w innych krajach Europy. Jestem Polka która od lat mieszka w większym europejskim mieście, moimi sąsiadami są ludzie z kilku nacji, także muzułmanie i wszyscy żyjemy w zgodzie i szacunku. Byłam chamsko i natarczywie zaczepiana w metrze przez Polaków. Znam Polaków kobinatorow i złodzieji. Myśle ze niewarto wrzucać wszystkich do jednej beczki.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Sławomir Topolewski #1912660 21 sty 2016 22:32

  Głosujemy http://dzienreferendalny.pl/

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. pysia #1887132 | 94.254.*.* 21 gru 2015 07:37

  Muzułmanie w chrześcijanach widzą niewiernych, których trzeba nawrócić na islam, wydalić bądź wyeliminować. Prawdziwym problemem nie jest Państwo Islamskie, ale dominująca wśród muzułmanów mentalność. Każe im ona widzieć w chrześcijanach i żydach politeistów i niewiernych, których trzeba nawrócić na islam, wydalić bądź wyeliminować .* To jest najazd i wojna o ziemię i zasoby. Niestety z wielkim zapałem muzułmańskich najeźdźców wpierają skrajni lewacy jak Schulz, Merkel, ewentualnie ludzie bez jakichkolwiek idei poza ideą powiększenia swojego konta bez względu na koszty czyli Tusk czy Petru. Oni zawsze mogą wyjechać ,a my tutaj zostaniemy z naszymi bliskimi, dziećmi i problemami takimi jak w krajach zachodnich.

  Ocena komentarza: warty uwagi (13) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (18)