Sobota, 23 czerwca 2018. Imieniny Albina, Wandy, Zenona

Żuromińskie pielęgniarki też protestowały

2015-09-24 14:15:04 (ost. akt: 2015-09-24 14:18:51)
Pielęgniarki z Żuromina wzięły udział w ogólnopolskim proteście

Pielęgniarki z Żuromina wzięły udział w ogólnopolskim proteście

Podziel się:

Pielęgniarki z Żuromina włączyły się w ogólnopolski protest. Tak jak pielęgniarki z całego kraju, chcą wyższych pensji i zmian systemowych w służbie zdrowia.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl

W czwartek 10 września w Warszawie spotkało się kilka tysięcy pielęgniarek z całej Polski. Wśród nich była również grupa pielęgniarek i położnych pracujących w żuromińskim szpitalu. Siostry chcą przede wszystkim podwyższenia ich wynagrodzenia. Ale nie tylko.

- W Polsce dochodzi do pogorszenia warunków wykonywania zawodów pielęgniarki i położnej. Dochodzi do zwiększenia nakładanych na pielęgniarki i położne kolejnych obowiązków w tym także nie związanych z kompetencjami i kwalifikacjami zawodowymi – informuje przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w Żurominie Jagoda Ratajczyk – nastąpił realny spadek wynagrodzeń pielęgniarek i położnych w związku z tym celem protestu jest dążenie do poprawy płacy i pracy i sytuacji zawodowej.

Jak dowiadujemy się od przewodniczącej, protestujący chcą określenia niezbędnej liczby pielęgniarek i położnych na poszczególnych oddziałach, aby zapewnić bezpieczeństwo personelowi i pacjentom. Chcą wzrostu wynagrodzenia zasadniczego, co ma zatrzymać emigrację i odejście od wykonywania tego zawodu oraz zachętę dla młodych osób do podjęcia studiów pielęgniarek. Wśród postulatów znajduje się również zmniejszenie obciążenia pielęgniarek i położnych pracą administracyjną i inną, która nie jest przypisana do tego zawodu. Chcą zabezpieczenia czasu pracy w jednostkach ochrony zdrowia poprzez umowy o pracę będące gwarancją ciągłości opieki nad pacjentami.

W żuromińskim szpitalu pracuje około 141 pielęgniarek i 20 położnych. Pracują w nocy, niedzielę i święta. Większości z nich za miesiąc pracy na konto wpływa wynagrodzenie około 2 tysięcy złotych. Wśród pielęgniarek są osoby z wyższym wykształceniem i ze specjalizacjami zawodowymi. Są kobiety, które w tym zawodzie przepracowały ponad 30 lat. Tych młodych jest niewiele. Ale są. W żuromińskim szpitalu nie dawno zostały przyjęte młode pielęgniarki. Jak mówią do zawodu skłoniła ich pewność, że będą miały pracę, o którą szczególnie na naszym terenie jest niezwykle trudno.
- Wiem, że będziemy miały pracę, bo pielęgniarek jest coraz mniej. Nie wiem, jak będzie w przyszłości, ale na razie chcemy pracować w Polsce – mówi jedna z młodych pielęgniarek.

Zaproponowane przez rząd propozycje nie zostały przyjęte przez protestującą grupę. We wrześniu mają zostać zaproponowane kolejne rozwiązania.

Komentarze (20) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. dobry emigrant z kozą. #1823399 | 46.112.*.* 27 wrz 2015 06:07

  Ja poponuję, by każdy Polak otrzymywał 670 euro/miesiąc tak, jak ma to przysługiwać emigrantom. Do tego darmowe mieszkania,żarcie i ciuchy. Reszta we własnym zakresie. Czy to poseł czy bezrobotny, każdemu po równo.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. LLLL #1823326 | 188.146.*.* 26 wrz 2015 23:03

  Przecież nauczyciele cały rok strajkują! Nieroby, a w większości nieuki!

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. cym #1822259 | 83.28.*.* 25 wrz 2015 10:54

  Strajk pielęgniarek - popieram! Strajk nauczycieli - neguje!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. DE FACTO #1822237 | 31.63.*.* 25 wrz 2015 10:30

   BYWA TAK DE FACTO,ZE PIELEGNIARKA JAKIMS MANEWREM RATUJE LUDZKIE ZYCIE!,BYWA TEZ DE FACTO.ZE PIELEGNIARKA Z POWOLANIA NIE POJDZIE STRAJKOWAC,GDYZ ZARABiA!!!

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. zlekkazawiany #1822136 | 77.255.*.* 25 wrz 2015 08:59

   Nie będę oceniał pielęgniarek. Nie miałem z nimi żadnych niemiłych zdarzeń. Co do Was - w większości plujących na pielęgniarki to mam radę - zmieńcie zawód, zostańcie pielęgniarkami, pielęgniarzami. Będziecie duuuużo zarabiać popijając kawkę.

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (20)