Niedziela, 20 maja 2018. Imieniny Bazylego, Bernardyna, Krystyny

4 błędy, których nie wolno popełniać szukając pracy

2015-10-01 15:01:41 (ost. akt: 2015-10-01 15:50:26)

Podziel się:

Uważasz, że przygotowanie CV to kaszka z mleczkiem! Nic bardziej mylnego. Eksperci zwracają uwagę, że życiorysy Polaków obfitują w błędy i niedociągnięcia. Które są najpoważniejsze?

1. Wysyłanie wszędzie tego samego CV

Wzorcowy życiorys, powinien być sprofilowany oraz dostosowany do oczekiwań pracodawcy zawartych w ogłoszeniu. W takim dokumencie bardzo ważne jest, aby dokonywać ścisłej selekcji w prezentowaniu doświadczenia. Decydujące będzie więc opisanie tylko tej jego części, która łączy się z ofertą pracy. Nie wysyłaj więc wszędzie tego samego CV, tylko za każdym razem poświęć chwilę, aby jak najlepiej odpowiadało ono oczekiwaniom przedstawionym w ogłoszeniu o pracę.

2. Brak opisu doświadczenia

Pamiętaj o tym, aby za prezentacją doświadczenia zdobytego w dotychczasowej pracy czy w czasie toku studiów, szły konkretne obowiązki, które pełniliśmy np. w ramach pracy projektowej, wykonywanej w różnych organizacjach, stowarzyszeniach czy fundacjach. W tej sekcji powinniśmy wypunktować przede wszystkim te zadania, które pokrywają się z obowiązkami zamieszczonymi w ogłoszeniu o pracę. Przy nich warto także dodać informację o naszych osiągnięciach i sukcesach

3. Kłamstwo!

Zgodnie z popularnym porzekadłem – kłamstwo ma krótkie nogi. A to zawarte w CV bardzo krótkie. Jak podkreślają eksperci kandydaci często podają w CV nieprawdziwe informacje w nadziei, że nie zostaną o nie zapytani. Dotyczą one zazwyczaj okresów zatrudnienia i zakresu obowiązków w trakcie odbywania praktyk zawodowych, czy prac dorywczych, a także poziomu znajomości języków obcych, a nawet kompetencji miękkich i mocnych stron, które nie znajdują odzwierciedlenia w rzeczywistości. Na etapie rozmowy kwalifikacyjnej dobry rekruter zweryfikuje te umiejętności i… na pewno nie zaproponuje Ci pracy.

4. Brzydki dokument

CV to Twoja zawodowa wizytówka. Zadbaj o to, by było czytelne i przejrzyste. Przydatnymi narzędziami, które ułatwiają i przyspieszają stworzenie czytelnych dokumentów są ogólnodostępne kreatory CV. Dzięki nim osoby młode mogą korzystać ze sprawdzonych rozwiązań i spełnić oczekiwania rekruterów. Takim narzędziem jest bezpłatny Kreatora CV Kreator. Dzięki niemu kandydaci mogą przygotować profesjonalny dokument aplikacyjny korzystając z jednego z 10 wzorów CV.


Pamiętaj, że wszystkie aktualne oferty pracy z Żuromina i okolic znajdziesz na www.pracuj.pl. Warto zajrzeć też tam w poszukiwaniu aktualnych porad i inspiracji zawodowych.
Artykuł sponsorowany