Piątek, 20 kwietnia 2018. Imieniny Agnieszki, Amalii, Czecha

Ziółkowski przestanie być wójtem? Rada ma 30 dni

2015-10-02 15:25:01 (ost. akt: 2015-10-07 13:40:52)
Przewodniczący Michał Zieliński wierzy wójtowi, że sprawa jest błaha i świadczy o bałaganie w KRS

Przewodniczący Michał Zieliński wierzy wójtowi, że sprawa jest błaha i świadczy o bałaganie w KRS

Podziel się:

Sensacyjne informacje dotarły do nas z Urzędu Wojewódzkiego. Okazuje się, że Wojewoda Mazowiecki wysłał pismo do Rady Gminy, żeby ta odwołała wójta Krzysztofa Ziółkowskiego. Rada ma na to 30 dni. - Poprosimy wójta o wyjaśnienie i podejmiemy odpowiednią decyzję – mówi Przewodniczący Rady Gminy Michał Zieliński.

Adam Ejnik
a.ejnik@kurierzurominski.pl


Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski wezwał Radę Gminy Lubowidz do podjęcia uchwały o wygaszeniu mandatu wójta.
Pismo zostało wysłane 23 września. Radni mają 30 dni na podjęcie takiej uchwały.

Informacja ta bardzo nas zaniepokoiła. Poprosiliśmy o wyjaśnienia zarówno Urząd Wojewódzki jak i samego wójta Krzysztofa Ziółkowskiego.


Wójt nie może być wiceprezesem firmy

Urząd Wojewódzki tłumaczy swoją decyzję w prosty sposób. Żaden wójt nie może piastować funkcji w spółkach. Nie może być członkiem zarządu, rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej spółek prawa handlowego. Tymczasem wójt Lubowidza do dziś figuruje jako wiceprezes spółki Lumet z Lubowidza. Osoba, która może podejmować decyzje dotyczące działalności spółki.
Prawo polskie jest skonstruowane w ten sposób, żeby urzędnicy państwowi nie dopuszczali się nadużyć.
Naruszenie tego przepisu powoduje wygaśnięcie mandatu.

Krzysztof Ziółkowski, jak wynika z wpisów w Krajowym Rejestrze Sądowym, nie zrzekł się tej funkcji, więc jednocześnie wygasa mu mandat.„W związku z niezrzeczeniem się przez pana Krzysztofa Ziółkowskiego funkcji wiceprezesa w firmie Lumet oraz brakiem działań rady gminy Lubowidz w tym zakresie, wojewoda wezwał radę do podjęcia stosownej uchwały (w terminie 30 dni od otrzymania pisma)” – czytamy w piśmie rzecznika prasowego Urzędu Wojewódzkiego.


Przewodniczący pismo otrzymał


Przewodniczący Rady Gminy Lubowidz Michał Zieliński otrzymał pismo od wojewody i zamierza zwołać Radę, żeby podjąć odpowiednią uchwałę.
- Czy Rada przychyli się do pisma wojewody i wyda uchwałę o wygaśnięciu mandatu wójta Krzysztofa Ziółkowskiego? O tym dowiemy się podczas głosowania. Musimy wysłuchać, co ma do powiedzenia wójt – mówi Przewodniczący Zieliński.
Przewodniczący nie wie jeszcze, w jakim trybie zwoła Radę.
- Sprawa co prawda jest bardzo poważna, ale mamy dużo czasu i nie musimy zwoływać Rady w trybie nadzwyczajnym – mówi Zieliński.
Zieliński wierzy, że wójt przekona Radę, że nic złego się nie stało i że Rada nie będzie musiała odwoływać wójta.
- Rozmawiałem już na ten temat z naszym wójtem. Wyjaśnił on, że nie nadużył prawa i że ma na to dowody. Jeśli je przedstawi, sprawa będzie zamknięta i, moim zdaniem, Rada nie powinna przyjąć uchwały – tłumaczy Zieliński.

Wójt jest spokojny

Skontaktowaliśmy się również z wójtem Krzysztofem Ziółkowskim. Ten nie wykazywał zdenerwowania zaistniałą sytuacją. Był spokojny i przekonywał, że cała sprawa to tylko kwestie formalne, które dość szybko zostaną załatwione.

- Skandalem nie jest to, że jestem wiceprzewodniczącym w spółce, ale to, że Krajowy Rejestr Sądowy mnie jeszcze z tej ewidencji nie wykreślił – tłumaczy wójt.
Wójt przekonuje, że wszystkie formalności załatwił, sprzedał akcje spółki i złożył wniosek o wykreślenie z KRS.
- Kosztowało mnie to 500 zł i okazało się, że Urząd nie potrafi za taką sumę wykonać polecenia, które można zrobić w niecałą minutę – mówi wójt.
Z drugiej strony wójt zastanawia się, komu musiał tak podpaść, że szuka się na niego haków.
- To chyba przez to, że zbliżają się wybory – mówi Ziółkowski.
Razi go też sposób załatwienia sprawy.
- Wydaje mi się, że wojewoda mógłby poprosić mnie o wyjaśnienie sprawy i że to całe zamieszanie jest niepotrzebne.

Nam wydaje się, że sprawa jest bardzo poważna i nie zostanie załatwiona w trybie natychmiastowym. Wysłuchaliśmy dwóch stron i możemy z dużą dozą prawdopodobieństwa określić dalszy scenariusz, a przynajmniej kilka działań. Przewodniczący oczywiście zwoła Radę i ta nie podejmie stosownej uchwały. Trudno żeby podjęła skoro wójt przekonał już radnych co do swojej niewinności.
Jednak wojewoda jest przeciwnego zdania. Przekonany jest, że przepisy zostały złamane. I to przepisy zasadnicze, bo dotyczące ustawy antykorupcyjnej. Przepisów tych przestrzega się bardzo restrykcyjnie, więc wójtowi grozi pozbawienie mandatu.


Czekamy więc na kolejne kroki radnych, wójta, wojewody. Jeśli rada nie zabierze wójtowi mandatu, działania będzie mógł podjąć wojewoda. Ten może podjąć zarządzenie zastępcze i sam uchylić mandat wójtowski.

Komentarze (224) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. !!!! #1839784 | 31.6.*.* 20 paź 2015 22:06

  Wicestarosta tu w ogóle nie zagląda. Czy wy wiecie co wy tu robicie?? Utożsamianie Ferdka z Rejmusem i komentowanie i odpowiadanie w stylu "Nieładnie panie starosto" itp. to jest szykanowanie, to jest karalne, ludzie. Myślę, że po wyborach Rejmus się za to weźmie, bo to jest przestępstwo i nadaje się to do prokuratury. Uważajcie na to co piszecie. Pora zrobić porządek z tym bagnem.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-9) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. do Elooo #1839771 | 94.254.*.* 20 paź 2015 21:58

   Bo Ty myślisz, ze Rejmus przed wyborami cale dnie spędza piszac komentarze i wzywając ludzi? Smieszny jestes Elooo... Podszywanie i utożsamianie kogos z Rejmusem, obrazanie ludzi udajac Rejmusa tez jest karalne. Milego dnia

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Elooo #1839662 | 109.243.*.* 20 paź 2015 19:59

   FERDEK #1831223 | 164.127.*.* 7 paź 2015 23:16 Wizytówką Polski są takie zryte banie jak Ty, którym nic się nie podoba... Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5)! WYBORCA #1831301 | 77.253.*.* 8 paź 2015 07:38 Tak Iruś myślisz o swoich potencjalnych wyborcach? Ocena komentarza: warty uwagi (11)! FERDEK #1831313 | 109.243.*.* 8 paź 2015 08:02 Tak właśnie myślę o wyborcach...Głupi naród wszystko kupi... ! WYBORCA 2 #1831825 | 46.113.*.* 8 paź 2015 19:40 Irku vel Ferdku i z taką oceną narodu pchasz się do sejmu i chcesz ten głupi "naród" reprezentować? Ocena komentarza: warty uwagi (15)! FERDEK #1831831 | 164.127.*.* 8 paź 2015 19:42 No cóż głupi naród jest, ja go takim nie uczyniłem i raczej tego nie zmienie... Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1)! WYBORCA 2 #1831835 | 46.113.*.* 8 paź 2015 19:50 Panie wicestarosto bez komentarza..... Mam tylko nadzieję, że wszyscy potencjalni Pana wyborcy to przeczytają i pójdą po rozum do głowy ... WSTYD Ocena komentarza: warty uwagi (15)

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Wladza #1838955 | 83.24.*.* 19 paź 2015 22:36

    Wladza Irka w ZZK byla potezna sila straszenia miala swoj wymiar. Teraz Irek moze nazbierac glosow bo zebral wojtow ich nastraszyl PIS-em i oninposzli w wies i nastraszyli prostych chlopow ze jak nie bedzie jedynie slusznej partii PSL0u to dla rolnikow nastapi bieda. A jacy z nich rolnicy??? Jutro do Zuromina przyjezdza pierwszy frajer POLSKI Pan minister Sawicki azeby wspomoc tego ktory ma zmobilizowac jak najwieksza liczbe frajerow azeby na nich zaglosowali.

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. moim zdaniem #1838326 | 78.88.*.* 19 paź 2015 09:02

    Ziółkowski jak również Rejmus byli na tym forum najbardziej opluwani, a jednak to oni wygrali w wyborach zdecydowanie. Teraz będzie podobnie. Ziółkowski będzie nadal wójtem, a Rejmus dostanie najwięcej głosów z pośród kandydatów z Żuromina, chociaż do Sejmu się nie dostanie.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (224)