Sobota, 30 maja 2020. Imieniny Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama

Powiat. 6,3 miliona dla naszych rolników za suszę

2015-10-07 15:14:04 (ost. akt: 2015-10-07 15:29:42)
W Agencji codziennie były ogromne kolejki

W Agencji codziennie były ogromne kolejki

Podziel się:

Do rolników z powiatu żuromińskiego trafi ponad 6,3 miliona złotych odszkodowania za straty spowodowane tegoroczną suszą. W jej wyniku poszkodowana jest połowa producentów rolnych w powiecie. Pieniądze trafią na ich konta prawdopodobnie w październiku.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl


Susza dała się we znaki wielu polskim rolnikom. Ci, którzy ucierpieli najbardziej, mogą liczyć na wsparcie państwa. Żeby otrzymać odszkodowanie, rolnicy najpierw musieli złożyć odpowiedni wniosek w urzędach gmin. Następnie specjalna komisja zajęła się szacowaniem szkód. Powstały protokół razem z wnioskiem o odszkodowanie i kopią polisy ubezpieczeniowej rolnik musiał złożyć w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Kto może liczyć na pomoc
Uprawnieni do otrzymania wsparcia są producenci, w których gospodarstwach wystąpiły szkody wyższe niż 30% średniej rocznej produkcji rolnej. Stawka pomocy wynosi: 800 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw drzew i krzewów owocowych, na której wystąpiły szkody spowodowane przez suszę i 400 zł na 1 ha powierzchni upraw rolnych. Kwota pomocy jest niższa, jeżeli rolnik nie ubezpieczył upraw. Wówczas otrzyma 200 złotych za hektar dotknięty suszą. Jak się okazuje na terenie powiatu żuromińskiego tylko niewielka część rolników ma ubezpieczone uprawy od co najmniej jednego z ryzyk.

Urzędnicy pracowali dłużej
Wnioski do ARiMR o przyznanie odszkodowania można było składać od 11 września do końca miesiąca. Ale to w ciągu ostatnich czterech dni Agencja przeżywała oblężenie. Urzędnicy pracowali nawet w sobotę, a od poniedziałku do środy biuro było otwarte dużo dłużej niż zwykle. Jak mówi kierownik biura w Zielonej Marek Liszewski, prezes Agencji polecił, żeby wnioski były przyjmowane do godziny 18:00. W Zielonej urzędnicy pracowali tak długo, jak byli interesanci. Ostatniego dnia w biurze wnioski były przyjmowane do godziny 22:00. Ponadto, jak informuje kierownik, w biurze zostało uruchomionych 6 stanowisk pracy do przyjmowania wniosków. Zwykle obsługą interesantów zajmuje się dwóch urzędników. Przez ostatnie kilka dni średnio dziennie składano około 600 wniosków. To bardzo dużo. Nie udało się uniknąć bardzo długich kolejek.
- Dołożyliśmy wszelki starań, żeby kolejki były mniejsze – mówi kierownik Marek Liszewski – Interesanci musieli trochę poczekać, sprawnie wszystko przebiegało, nie mieliśmy żadnych skarg w związku z składanymi wnioskami.

2213 producentów poszkodowanych przez suszę
Do ARiMR w Zielonej zostało złożonych 2 213 wniosków o odszkodowanie w związku z tegoroczną suszą. Wśród nich jest 102 producentów posiadających polisę ubezpieczeniową. To im zostanie wypłacone 400 złotych od hektara dotkniętego suszą. Pozostali mogą liczyć na 200 złotych. Zostało również złożonych 90 wniosków, w których straty zostały oszacowane poniżej 30% upraw dotkniętych suszą. Ci producenci nie otrzymają odszkodowania. W sumie do powiatu żuromińskiego ma trafić 6, 3 miliona złotych na odszkodowania. Najwięcej wniosków złożono z gminy Lutocin, a najmniej z gminy Kuczbork.
Obecnie trwa weryfikacja wniosków. Prawdopodobnie od 10 października pieniądze będą wypłacane rolnikom.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ". 

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Ewa Jabłońska

Komentarze (128) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Pokręt #1839882 | 46.112.*.* 21 paź 2015 05:51

  A czy wy wiecie rolnicy,że suszowego nie dostaną producenci mleka bo mozecie sie utrzymać ze sprzedaży krów? Korwin dobrze powiedział, oddajecie w podatkach 700zł a dadzą wam 500 bo resztę przeżrą a ja sie pytam ile rozkradną z tych 500?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. kot #1839796 | 46.112.*.* 20 paź 2015 22:14

  Wicestarosta tu w ogóle nie zagląda. Czy wy wiecie co wy tu robicie?? Utożsamianie Ferdka z Rejmusem i komentowanie i odpowiadanie w stylu "Nieładnie panie starosto" itp. to jest szykanowanie, to jest karalne, ludzie. Myślę, że po wyborach Rejmus się za to weźmie, bo to jest przestępstwo i nadaje się to do prokuratury. Uważajcie na to co piszecie. Pora zrobić porządek z tym bagnem. a znajac go to na pewno sie zajmie :D

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Do wyborca #1838150 | 178.42.*.* 18 paź 2015 20:29

  Dyzio Marzyciel. Fantasta. PSL poza sejmem to jest wielkie prawdopodobienstwo. My frajerzy nie bedziemy glosowac na pseudo rolnikow.

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. wyborca #1837990 | 79.189.*.* 18 paź 2015 14:32

  Głos oddany na Rejmusa napewno nie będzie głosem zmarnowanym bo jako jedyny kandydat będzie miał wynik ,którego nie będzie się musiał wsydzić a PSL zapewne jak zawsze przekroczy próg wyborczy - mam nadzieję że Irek Rejmus zasiądzie w sejmie i na ile go znam to nie zapomni o naszym mieście i powiecie a tego że niektórzy go teraz opluwają i opowiadają o nim nieprawdziwe rzeczy będą się tego wsydzić i nigdy się do tego otwarcie nie przyznają TO TYLKO POLITYKA

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Do Franio #1837887 | 178.42.*.* 18 paź 2015 11:23

  Czyli sugerujes azeby nie glosowac na Pana v-ce Staroste Ireneusza Rejmusa. Zdrugiej strony masz racje. Pan Ireneusz po pierwsze nie ma szans na zrobienie mandatu na Posla do Sejmu i dlatego szkoda marnowac glosu, po drugie ma ciepla posadke v-ce Starosty i bedzie bardziej przydatny u nas w Starostwieniz w Sejmnie. A tym bardziej ze PSL nie przekroczy progu 5% w skali kraju. Czyli wyciagam wniosek ze nie glosuje na Pana Staroste bo to bedzie zmarnowany glos. Poatapcie tak jak ja a bedzie to bardzo madra decyzja.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (128)