Wtorek, 22 maja 2018. Imieniny Emila, Neleny, Romy

Gmina chce utworzyć Spółdzielnię Socjalną

2015-10-08 14:15:48 (ost. akt: 2015-10-08 14:25:41)
 Michał Bodenszac przekonuje radnych, że powołanie Spółdzielni to dobry pomysł

Michał Bodenszac przekonuje radnych, że powołanie Spółdzielni to dobry pomysł

Podziel się:

Władze miasta planują utworzyć Spółdzielnię Socjalną. Miałaby ona zająć się między innymi dbaniem o zieleń w gminie, sprzątaniem ulic czy usługami kurierskimi. Żeby gmina mogła ją utworzyć, potrzebuje partnera. Poszukiwania trwają wśród innych samorządów w naszym powiecie i lokalnych stowarzyszeń.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl


Władze Żuromina chcą utworzyć spółdzielnię socjalną. Taka instytucja to pomysł na walkę z bezrobociem. To nowe miejsca pracy dla naszych mieszkańców. Żeby stworzyć taką spółdzielnię, gmina potrzebuje partnerów. Trwają poszukiwania.


Spółdzielnia dla Gminy

- Od paru tygodni przygotowujemy się do próby utworzenia spółdzielni socjalnej grupy osób prawnych – poinformował radnych na sesji zastępca burmistrza Michał Bodenszac – Żeby to zrobić, potrzebne są co najmniej dwie osoby prawne.
Spółdzielnia Socjalna to przedsiębiorstwo. Jej członkami są osoby zagrożone wykluczeniem społecznym np. bezrobotni, niepełnosprawni, uzależnieni od alkoholu lub narkotyków. Spółdzielnia utworzona przez Gminę Żuromin wykonywałaby usługi właśnie dla Gminy.
- Spółdzielnia skupiałaby się na realizacji kilku zadań, głównie na sprzątaniu miasta, a problemów ze sprzątaniem mamy sporo, poza tym zajęłaby się pielęgnacją zieleni w mieście, prowadzeniem Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, czy usługami kurierskimi – mówi Michał Bodenszac.
Za wykonanie takich usług Gmina by Spółdzielni płaciła. Sama Spółdzielnia mogłaby prowadzić usługi dla innych samorządów i osób prywatnych.

Kto partnerem?
Do powołania Spółdzielni Socjalnej burmistrz potrzebuje partnera.
- W pierwszej kolejności wystąpiliśmy do Starostwa Powiatowego z prośbą o podjęcie tego tematu. Na spotkaniu roboczym próbowaliśmy ustalić wspólną koncepcję – informuje Bodenszac – Wystąpiliśmy również do wszystkich wójtów i stowarzyszeń, które w swoim statucie mają działania tego typu.
Na założenie Spółdzielni otrzymać można dofinansowanie. Należy złożyć odpowiedni wniosek do Ośrodka Wspierania Ekonomii Społecznej. Oprócz wsparcia finansowego OFES daje wparcie w postaci szkoleń, kursów i tym podobnych działań potrzebnych do prowadzenia przedsiębiorstwa. Jak informuje zastępca burmistrza, prawdopodobnie wkrótce będzie możliwość ubiegania się o takie dofinansowanie. Gmina musi do tego czasu zdążyć z formalnościami.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ". 

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Ewa Jabłońska

Komentarze (68) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Pokręt #1836685 | 188.33.*.* 16 paź 2015 11:02

  Nie na temat ale.. Jeszcze kilka dni, wyborcy, będziecie oczkiem w głowie partyiii wszelkiej maści, później do wyborców tyłkiem nie chcą się obrócić. Będziemy do płacenia podatków, mandatów, kar i innych obciążeń a wybrani będą aferę za aferą robic i sobie kabzę nabijać. Polska jeszcze jest??????????

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Do Ferdka #1835665 | 164.127.*.* 15 paź 2015 06:31

  Czy wiecie dlaczego Irek nie został starostą, skoro uważa się za takiego fachowca? Dlaczego swoi z PSL-u go nie chcieli, tylko woleli obcego Pana z Kuczborka? Dlaczego na liście PSL jest dopiero na 8 pozycji? Zastanawiacie się dlaczego? Powiem Wam. Ci, którzy go już poznali mają go serdecznie dość, bo wiedzą jaki jest pier..........

  Ocena komentarza: warty uwagi (16) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ? #1835654 | 46.112.*.* 15 paź 2015 05:04

  Rejmus zaczynał swój biznes i zbankrutował. Oto jaki z niego wiracha na swoim. W budżetówce czuje się jak ryba w wodzie, wypłata na godzinkę, trzeba było wstąpić do partyii to wstapił, bo to chłop z chłopa. I wali w rogi społeczeństwo. Był kiedys od spraw zatrudnienia, i co zrobił/ oprócz brania kasy?ano kazał kisić ogóry. I dalej do przodu po wypłatę.

  Ocena komentarza: warty uwagi (17) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Jan #1835575 | 188.146.*.* 14 paź 2015 21:47

  Po tym jak funkcjonowało ŻZK za prezesa Rejmusa wiem, że warto oddać głos własnie na niego.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Frajer #1835520 | 31.63.*.* 14 paź 2015 20:32

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Jqa Frajer bede glosowal na moje ulubione PSL!!!

  Pokaż wszystkie komentarze (68)