Niedziela, 20 maja 2018. Imieniny Bazylego, Bernardyna, Krystyny

W Nadratowie nie chcą kurników. Proszą radnych o pomoc

2015-10-13 14:15:54 (ost. akt: 2015-10-13 14:22:25)

Podziel się:

Mieszkańcy Nadratowa nie chcą w swojej okolicy kurników. Ich zdaniem ma tam powstać co najmniej dwadzieścia takich obiektów. - Tam nie będzie można żyć – mówił jeden z mieszkańców. Nadratowianie prosili radnych o zablokowanie budowy.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl

Grupa mieszkańców z Nadratowa zdecydowała się osobiście poprosić Radę Miejską o rozwiązanie ich problemu. Chodzi o budowę kurników w Nadratowie Bieńkach, Nadratowie Starym i Nadratowie Nowym.
Mieszkańcy trzech wiosek gościli w żuromińskim magistracie na ostatniej sesji Rady Miejskiej 30 września. W tej sprawie do Urzędu wpłynęło również od nich pismo.

Nadratowskie uroczyska
Tereny wokół Nadratowa są niezwykle atrakcyjne dla zwierząt i roślin. Podmokłe obszary pełne łąk i lasów są ostoją dla wielu rzadkich gatunków. Właściwie to jedne z ostatnich rewirów przyrody w gminie Żuromin. Miejsce nieskalane cywilizacją, które mogłoby przy staraniach odpowiednich władz pretendować do obszaru chronionego.
- To jest tak piękny teren, jest tu dużo zwierzyny, są żurawie, łabędzie i dudki – mówiła jedna z mieszkanek – Prosimy o zabronienie budowy. Nie możemy tego niszczyć.
Mieszkańcy mają obawy, że kurników w ich okolicy powstanie bardzo dużo.
- Tam jest fajne czyste powietrze, jeżeli powstanie tam 35 – 40 kurników, tam się nie da żyć – mówił mężczyzna – To będzie 500 metrów od wioski , będzie trzeba stamtąd uciekać.

Burmistrz uspokaja

Burmistrz Żuromina Aneta Goliat poinformowała mieszkańców, że do Urzędu nie wpłynęły dokumenty dotyczące budowy tych obiektów.
- Pragnę uspokoić, nic w tej sprawi się nie dzieje – mówiła burmistrz Aneta Goliat .
Sytuację mają wyjaśnić plany zagospodarowania przestrzennego.
- Plany są po to, żeby uporządkować, gdzie mogą być kurniki, a gdzie ich nie można budować, bo przecież nie chodzi o to, żeby nie pozwolić na żadną budowę – mówiła burmistrz.
Już wkrótce gmina ma przystąpić do sporządzania planów zagospodarowania przestrzennego. Kiedy będą gotowe, nie wiadomo. Nie wiadomo, czy zdążą zablokować powstanie kurników w Nadratowie.
- To będzie walka czasem – mówiła burmistrz.

Głos radnego Chmielewskiego o zabijaniu kota

Głos w sprawie mieszkańców zajął również radny Józef Chmielewski. Jak już zdążyliśmy się przyzwyczaić, radny zaskoczył zebranych błyskotliwym przykładem.
- Mieszkańcom należy się prawda ani ta rada, ani inna w stosunku do prawa polskiego nie wniesie nic, co by wam pomogło – mówił radny Chmielewski – W polskim prawie kot jest lepiej traktowany przez prawo Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego niż człowiek. Spróbujcie zabić psa i kota, to się dowiecie czy mam racje.
Chmielewski przyznaje, że na wsi musi śmierdzieć, ale jest przeciwny chorobom przenoszonym przez gnojowice i przez budowanie dużych obiektów hodowlanych.

Komentarze (23) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Xxx #1844696 | 37.47.*.* 28 paź 2015 12:53

  Najlepiej niech nic nie powstaje nic się nie buduje a sprzeciwiać będą się zawsze bo to taka mentalność. Zięć jednego z tych społecznych krzykaczy może budować kurniki ludziom pod samym nosem ale już kto inny w odległości przynajmniej pół kilometra od zabuydowań to już nie.... A pani co przynosi zdjęcia ptaszków to w czasie sianokosów i żniw niech robi to kosą bo przecież trzeba dbać o przyrodę a w czasie takich czynności ginie bardzo dużo zwierzątek. Poza tym sama sprzedała ziemię na której zapewne powstają kurniki. Może za mało wzięła i żal ściska cztery litery. Sprzeciwiajmy się wszystkim i wszystkiemu. Napewno będzie lepiej !

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ktoś z Nadratowa #1838378 | 79.188.*.* 19 paź 2015 11:07

  Ktoś kto nie zna osób, które przyjechały na sesję i tak strasznie ubolewały nad czystością okolicy wsi Nadratowa zapewne im uwierzył w "szczere" intencje a tak naprawdę to Pan Z. i Pan B. to "kurnikarze", którzy na chwilę obecną stawiają kurniki ludziom we wsi Stare Nadratowo praktycznie pod nosem i jak na razie nikt przeciwko nim nie protestował. A może protestują przeciwko swojej budowie? Może Pani redaktor powinna przyjechać i obejrzeć jak to oni dbają o środowisko i o swoich sąsiadów nie 500m od kurnika a max. 150? Kolejny Pan O. który ma oborę na jakieś pewnie 80 sztuk bydła w samej wiosec Nowe Nadratowo. Czemu nie pytał się nikogo z mieszkańców czy nie będzie nikomu przeszkadzał smród z jego obory? Ci ludzie to prawdziwi heretycy. Tak więc niech zaczną od bałaganu na własnych podwórkach a później niech walczą... Tylko z czym i z kim? Bo jak na razie oprócz budowy kurników przez Pana Boguckiego nie ma innego inwestora.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Do Soltysa Nadratowa. #1835527 | 31.63.*.* 14 paź 2015 20:37

  Lansowal Pan PSL to teraz zglosi sie Pan do PSL-u o pomoc w zatrzymaniu inwazji budowy kurnikow w tym pieknym przyrodniczym krajobrazie. Bedzie z tego pozytek jak powstana kurniki to i droge wam zrobia bo dopiero wtedy trzeba bedzie zadbac o inwestorow. A Was do tej pory gdzie maja??? w DUP...........

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. FERDEK #1835417 | 164.127.*.* 14 paź 2015 17:15

  A co nas obchodzi Burmistrz Kurek z Mszczonowa, mamy swój cyrk i swoje małpki...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. czytelnik #1835102 | 77.255.*.* 14 paź 2015 08:42

   Jedynym sposobem, żeby kurniki nie powstawały w danym miejscu jest opracowanie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Innego sposobu na blokowanie budowy kurników nie ma, mozna tylko opóźniać budowę, ale w końcu i tak powstana. Dlatego pogońcie swoich urzędników, bo to oni są winni że nie ma planów miejscowych w waszym powiecie i zamiast budować jakieś "chodniczki" to w pierwszym rzędzie niech zajma sie planami, bo zabuduja was z każdej strony. Zresztą "kurnikarze" o tym wiedzą i budują tam gdzie nie ma planów i jest nieświadomość. Ponadto spieszą się z budowami kolejnych kurników, zanim te urzędasy zmądrzeją i w końcu opracują miejscowe plany. Wywalcie urzędników swoich, bo bez planów nie dacie rady budowie kurników

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (6)

   Pokaż wszystkie komentarze (23)