Niedziela, 27 maja 2018. Imieniny Amandy, Jana, Juliana

Instrumenty i stroje dla Orkiestry

2015-10-15 08:54:19 (ost. akt: 2015-10-15 08:57:11)
Orkiestra Żuromińska będzie miała nowe instrumenty i nowe stroje. Gratulujemy

Orkiestra Żuromińska będzie miała nowe instrumenty i nowe stroje. Gratulujemy

Podziel się:

Znamy już wyniki głosowania nad zadaniami do Budżetu Obywatelskiego. Najwięcej głosów otrzymał wniosek o zakup instrumentów i strojów galowych dla Żuromińskiej Orkiestry Dętej.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.plZakończyło się głosowanie nad w nioskami złożonymi do pierwszej edycji żuromińskiego Budżetu Obywatelskiego. W głosowaniu wzięło udział prawie 1,5 tysiąca mieszkańców. Z frekwencji w głosowaniu zadowolone są również władze miasta.
- To bardzo dobry wynik, w głosowaniu wzięło udział więcej osób niż w ostatnich wyborach do Europarlamentu i zdecydowanie więcej niż w ostatnim referendum – mówi zastępca burmistrza Michał Bodenszac.

Wygrała Orkiestra


Zdecydowaną przewagą wygrał wniosek o zakup instrumentów i strojów galowych dla Żuromińskiej Orkiestry Dętej. Zagłosowało na nie 523 osoby. Koszt zadania to 60 tysięcy złotych. Orkiestra działa coraz prężniej, obecnie jest w niej ponad 20 osób. Prowadzony jest również do niej nabór. Autorem wniosku był Włodzimierz Wiśniewski. Jak sam mówi, wniosek złożył, żeby pomóc dzieciom z Orkiestry.
- Dzieci chcą się uczyć grać, ale nie mają na czym – mówi Włodzimierz Wiśniewski.
Część pieniędzy ma być przeznaczone na zakup 12 instrumentów. Reszta na zakup strojów dla członków Orkiestry.
- To przede wszystkim ma służyć dzieciom – mówi Wiśniewski – i mieszkańcom. Dzięki temu Orkiestra będzie liczyć ponad 30 osób a nie 20.
Nowe stroje sprawią, że orkiestra będzie wyglądać ładniej i będzie chlubą miasta podczas konkursów czy uroczystości. A jaki jest przepis na sukces wniosku? Wiśniewski mówi, że żadnej kampanii reklamowej projektu nie prowadził. W głosowanie zaangażowali się strażacy z OSP, dzieci z orkiestry i ich kapelmistrz. Z wyników głosowania Włodzimierz Wiśniewski jest zadowolony.
- Trochę jestem zaskoczony, liczyłem na dobry wynik, ale wiedziałem, że stadion też będzie miał dużo głosów – mówi wnioskodawca.

Drugi stadion, trzeci park

Mieszkańcy mogli wybrać jedną z 9 propozycji złożonych przez społeczność Żuromina. W głosowaniu na drugim miejscu jest modernizacja płyty głównej Stadionu Miejskiego. Ten wniosek otrzymał 482 głosy. Z kolei na trzecim miejscu znalazł się park przy ulicy Lidzbarskiej, który zdobył 239 głosów.

Projekty bez poparcia
Wśród wniosków znajdują się również takie, który nie uzyskał ani jednego głosu. Jest to wniosek o monografię Żuromina. Widocznie książki o historii Żuromina nie jest atrakcyjna dla mieszkańców. Tylko dwa głosy otrzymał wniosek dotyczący tablic pamięci, jakie miałyby stanąć w centrum miasta. Czterech mieszkańców zagłosowało na poprawę estetyki i atrakcyjności miasta. Na profilaktykę przeciw narkotykom głos oddało 6 osób, a 7 zagłosowało na festiwal muzyki disco. Wielopokoleniowy park rekreacji i wypoczynku przy ulicy Mławskiej zdobył 33 głosy.

Frekwencja

Na oddanie głosu mieszkańcy mieli ponad tydzień. Nie było to zbyt skomplikowane. Karty do głosowania były dostępne w internecie, w UGiM i w Żuromińskim Centrum Kultury. Na karcie wystarczyło wpisać swoje dane i numer wniosku, na który chcemy oddać głos. Tak wypełniona karta musiała trafić do urny w Urzędzie lub ŻCK. Głosować mogli mieszkańcy Żuromina mający nie mniej niż 16 lat. W głosowaniu wzięło udział 1484 osoby. To sporo jak na pierwszą edycję BO.
Specjalna Komisja przeliczyła głosy i skrupulatnie sprawdziła ich poprawność. W wyniku czego okazało się, że 188 z nich jest nieważnych.

Jak zdobyć głosy?
Niektórzy wnioskodawcy włożyli wiele wysiłku w to, żeby ich projekt zdobył głosy. Dawali mieszkańcom już wypełnione karty do głosowania, prosząc tylko o wpisanie swoich danych i podpis. Stosowano różne techniki i sposoby zareklamowania projektów. Kampanie reklamowe były prowadzone w internecie na portalach społecznościowych tak było na przykład w przypadku wniosku na park przy ulicy Lidzbarskiej. My projekt redakcji Kuriera Żuromińskiego dotyczący profilaktyki przeciw narkotykom reklamowaliśmy w naszym tygodniku i na stronie internetowej.

Niestety w Budżecie Obywatelskim jest tylko 100 tysięcy. Nie uda się zrealizować więcej niż jednego zadania. Ale pierwsze koty za płoty. Może w drugiej edycji będzie więcej pieniędzy dla mieszkańców. Może także więcej wniosków i więcej głosujących.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ". 

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Ewa Jabłońska

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. mgr #1855155 | 78.88.*.* 11 lis 2015 09:55

  Uważam, że książkowa monografia naszego miasta powinna być w całości sfinansowana z budżetu miasta.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Madry #1854270 | 178.42.*.* 10 lis 2015 07:43

  Madry czlowiek ktory kandydowal na Posla RP. Posiada najwiecej wiedzy w temacie Budzetu Obywatelskiego narobil tyle baboli kiedy przyglada sie temu z boku ze az wstyd. Po pierwsze dlaczego nie bylo glosowania osobiscie (jak w przypadku Strazy Miejskiej)w UGiM Zuromin chodzenie po miescie i wypelnianie ankiet w domach rodziny, kolegow, znajomych, to nie przypomina demokracji. W regulaminie nie ma rozwiazania problemu co zrobic z reszta pieniedzy. UWAZAM TAKI PRZEBIEG KONKURSU ZA FARSE I PROPONUJE ROZPISANIE NOWEGO KONKURSU GDYZ TAKI SPOSOB W JAKI ON SIE ODBYL POWINIEN BYC ZASKARZONY DO SADU.Do drugiego konkursu proponuje sie lepiej przygotowac i przestrzegac regul demokracji.

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Jacek #1854244 | 79.185.*.* 10 lis 2015 05:57

  Budzet Obywatelski to powinno być promowanie spolecznych inicjatyw.Zadania zostały wylansowane i nic nie stoi na przeszkodzie ,aby przy planowaniu budżetu na rok 2016 znalazły całkowite sfinansowanie budżecie gminnym.Przecież nie ma również żadnych ograniczeń do czasu uchwalenia budżtu.xah

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz